Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Am fost astazi la control de rutina si am fost informata k bb trebuie sa ia toamna 3 luni calciu natural ,10zile din luna eu nu am stiut bine k m-am dus la control de rutina pt mamici care nu stiu sau numai eu am fost mai putin informata

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Zicet-im si voi dati calciul natural la bb toamna.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu ii dau ca gluconic in lunile cu r, adica septembrie, octombrie... pana in mai, lunea, miercurea si vinerea cate juma de fiola

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Mie nu mi-a recomandat niciodata dr. sa-i dau calciu pana acum!
    La urmatorul control o sa intreb iar!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    pe la noi (la br) cam asa se poarta ca mai toate mamicile cu care am stat de vb mi-au spus la fel

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    I-am facut analize la un moment dat la Bucuresti si mi-au zis ca nu-i trebuie supliment,doar ce ia din alimentatie....o sa mai intreb!

nicole13
    Guest
    cred ca depinde de fiecare copil, dar si de medic1
    unii copii au nevoie, altii nu...iar recomandarile medicilor difer... unii recomanda calciu gluconic, altii natural...si perioadele la fel.
    noi am luat ca natural la 3, 6, 9 luni, cura de 10 zile cate 5ml al rec pediatrei.

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Voi avet dr pediatri buni la noi e un dezastru cel putin eu cu asta m-a confrunt poate nu il gasesc eu?

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Anee,ideea cu administrarea calciului vine de la faptul ca se presupune ca bebelushul nu asimileaza tot calciul din alimentatie si,pt prevenirea unor eventuale carente,se administreaza un supliment. Asta a fost explicatia pediatrei mele.Eu i-am dat Ca gluconic la 1 luna si 2 luni,cate jum de fiola pe zi timp de 10 zile si mi-a facut diaree de la el. Asa ca,am renuntat!

Acum am trecut pe Ca natural si totul e bine,ii dau in lunile cu R cate o linguritza pe zi,timp de 7-10 zile cu toate ca fetitza mea sta bine la cap Ca in organism,eu i-am facut analize! dar,chiar si acest surplus nu are cum sa le dauneze,nici bebelushii,nici noi adultii nu asimilam tot calciul din alimentatie!

Asa ca..da-i cu incredere si nu uita si de vigantol care-l fixeaza in oase!

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Da vigantol ii dau pana la un an in fiecare zi cate 3 picaturi ,si ia sta bine cu fontanela a zis ieri dr numi kg nu sunt asa multe are 8 kg dar zice k se incadreaza in grafic,e mai lunga si nu e grasuta cand face kk nu mai are burtica.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    si eu i-am mai dat calciu Iuliei ,dar nu la recomandarea medicului ....aproape de fiecare data am intrebato si mi-a spus ca nu este nevoie ........am mai intrebat o pediatra si la fel mi-a spus si a zis ca nici prea mult calciu nu este bine ca se fixeaza prin alte locuri ..nedorite...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari