Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141

Buricul a cazut la o luna jumatate

buna seara mamicelor,am o problema::fetitei mele i-a casut buricul la 1 luna jumate dupa ce a fost legat de 3 ori acum fata are 10 luni dar mie mi se pare ca este iesit prea inafara mai ales cand plange dr mia spus k nui nicio problema k inca este mica si nu i s-a dezvoltat foarte bine stomacul,, voi ce credeti???

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    baiatul meu cel mic are 1 luna jumate si are aceeasi problema cu buricul iesit in afara,dar medicul de familie mi-a recomandat sa pun o moneda de 50 de bani intr-o bucatica de pansament steril,sa o apas pe buric,si in aceasta pozitie(moneda apasata)sa o prind cu leucoplas,sau cu un plasture mai mare.ca sa nu o doara pe fetita cand i-l vei da jos,faci asta la baita,cand el e inmuiat bine in apa calduta si aproape se desprinde singur.poti incerca asta o perioada,si cred ca isi va reveni.baiatul cel mare a avut aceeasi problema,si acum,la 5 ani,are un buric foarte frumos si absolut normal.bafta!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    si fetita mea care are acum 2 anisori a avut probleme cu buricul......i l-au legat f tarziu si a cazut dupa 2 luni aproape si tot asa a ramas inafara.......nu e f estetic ce e drept dar pe ea nu o afecteaza deloc.........de treaba cu moneda habar nu am avut......

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Draga sina sa iti traiasca fetita,
    nu trebuie sa te sperii.
    Si noi am avut aceiasi problema...si iti zic ce am facut noi..noi ne-am panicat si am mers la medic, si ne-a zis ca e hernie...dars-a rezolvat.
    Cum?
    Sara avea 6 saptamani cand am despcoperit...am mers la medic si ne-a recomandat sa poarte o centura, de la Sana, am cunparat-o...numai ca centura se rasucea, apoi ne-a invata cum sa pliem ca la un plic, pielea din jurul burucului, sa apasam cu degetul si sa lipim cu leocoplast sensibil pentru piele sa nu se irite.
    Centura merge pe sistem moneda. Ideea e ca fetita va creste si muschiul de la burta se va dezvolta si se va inchide....cica cam pana la 3 ani medici asteapta...noua asa ne-a zis chirurgul..si ne chema periodic la control...
    La Sara s-a retras pe la6luni,si ne-a zis ca s-ar putea sa reapara cand va incepe sa mearga....hernia ombilicala la bebelusi este f frecventa.

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    am incercat treaba cu moneda dar a dat rezultat doar o perioada pe la 2 luni iar acum de la 9 luni a inceput iar sa iasa inafara o sa incerc sa pun si o poza

oanachampion
    Guest
    Si unul dintre baietii mei a avut asa ceva. A inceput pe la 3 saptamani si s-a rezolvat, de la sine, la 3 luni.
    Cat despre faza cu moneda, cititi cu atentie aici:
    "In some communities mothers routinely push the small bulge back in and tape a coin over the palpable hernia hole until closure occurs. This practice is not medically recommended as there is a small risk of trapping a loop of bowel under part of the coin resulting in a small area of ischemic bowel. The use of bandages or other articles to continuously reduce the hernia is not evidence-based."

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    revin cu vesti bune,acum fata are 1an si o luna si avem un super buric!cum???? dupa ce am disperat-o pe dn dr cu mii de intrebari cu si daca face si drege???acum s-a mai dezvoltat iar cand mananca nu mai arata ca un balon

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari