Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Bubitele de la caldura

Buna ziua mamici, am un baietel de 10 luni . De vreo doua saptamani are bubite pe manute de la caldura la inceput au fost foarte putine apoi sau extins groaznic pe manute de sus pana jos si foarte dese, am mers la dr care ne-a spus sa dam cu multa pudra simpla , multe dusulete si cat mai racoare in camera eu nu am ac asa ca nu pot racori foarte tare camera in zilele caniculare, si ne-a mai dat sirop Aerius iar farmacista ne-a recomandat si Advantan Milk ambele nu mai mult de 5 zile deja au trecut 3 zile si nici o ameliorare, v-ati confruntat cu asa ceva? si cum ati reusit sa scapati de ele?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Alina, il vei colora un pic pe baietelul tau, dar este o solutie foarte buna: ii faci bai dese si la final ii faci o baie scurta cu ceai de trei frati patati. Dupa baia de seara il poti da cu substante colorante care usuca foarte bine, dar... il coloreaza. Alegi tu ce culoare vrei: mercurocrom - rosu, albastru de metil - albastru, vioolet de gentiana - iti dai tu seama, rivanol - galben.

Eu am ales sa imi fac fetitele rosii cu mercurocrom, dar acesti coloranti chiar usuca si fac toata povestea mai suportabila...

sanatate multa.

Te costa si foarte putin acest tratament, Alina, si nu are efecte adverse...

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    eu am avut aceasta problema cu bebelusul meu de 6 luni si am rezolvat fara medicamente doar cu un gel de spalat de la farmacie klorane este f bun am scapat dupa cateva baite si nu mai are acum.si de mic avea tot felul de bubite care i-au disparut.incearca si varianta aceasta.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Multumesc mult mamici de raspuns am sa incerc metodele voastre in mod sigur voi incepe chiar de astazi

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Si eu am avut aceeasi problema cu Darius,medicul de familie mi-a spus sa il dau cu albastru de metil,asa am si facut,saracutul avea atatea bubite,ca atunci cand l-am dat i se parea ceva super amuzant:mami pituuuuu,zicea de cate ori vedea sticluta(mami picteaza),intr-un final i-a trecut,nu spun de mancarimile care le avea,i-am facut baita cu infuzie de trei frati patati si nu mai avem nici o problema acum.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Dusuri cat mai des,spalat cu sapun sau gel de dus.Pasta petrini sau ceva crema pt iritatii de fundel la noi si-au facut treaba.

Ai grija la Advantan Milk pt ca e cortizon se recomanda la probleme dermatologice mai persistente si nu mai mult de 5 zile plus ca se da un strat f f subtire.

Sa treaca cat mai repede si sa vina racoare putin.

mada_lyna
    Guest
    eu folosesc reviken pt bubite de acest gen.este f bun.si ieftinel.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    si fetita mea a avut la fel,defapt mult mai multe i au esit pe tot corpul,inclusiv pe fata,dar ia u trecut intr o saptamana fara nici un fel de medicament sau crema

Floricica Nou Venita roxpau's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2010
    Postari in forum
    94
    Si baietelul meu sa confruntat cu bubitele de caldura ii aparuse pe burtica si spate eu i-am dat cu lotiune CALAMINE costa undeva in jur de 10 lei si in doua zile iau trecut toate toate bubitele , l-a, dat de 3 ori pe zi este in genul mixturi mentolate doar ca se absorbe foarte bine in piele si nu pateaza

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari