Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Bronsita?Pneumonie sau raceala banala???

buna seara, bebe a racit, are nasul infundat si tuseste, tuseste detul de rar si de putine ori. am fost azi cu el la pediatru, mi sa dat sa-i dau amoxiciclina sandoz si eurespal, a zis ca ar avea bronsita. pe prospectul de la eurespal scrie ca sa nu se utilzeze la copii sun 2 ani, bebe are 7 saptamani....am fost la alt medic care mi-a spus ca are pneumonie, mi-a dat tratament cu ampicilina si gentamicina injectabil, se poate sa aiba pneumonie in conditiile in care febra nu a facut, nu tuseste mult si nu are nici un alt simptom??? care dintre ei au dreptate sau ce alt tratament as putea sa-i dau??? anitbiotic pentru o raceala banala mi se pare exagerat . nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred...alt pediatru in orasul meu nu mai este...sa ma duc in alt oras mi ca ii pune alt diagnostic...ce sa fac mamici???

mada_lyna
    Guest
    uite aici legat de pneumonie. Pneumonia la copii

eu personal m-as duce la un spital mai mare, unde sunt medici mai buni. nu e de joaca pneumonia la copiii atat de mici. de fapt, nicio boala nu e de joaca la copiii atat de mici.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    am citit si eu tot ce am gasit. dar nu are simptome de pneumonie, nu are febra, de tusit vad ca tuseste doar cand respira pe nas si nu poate sau ii coboara mucisorii in gat, pofta de mancare are...nu stiu ce sa zic

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Poti pune intrebari despre afectiunile respiratorii si virozele de sezon in topicul: Infectiile si virozele specifice sezonului rece

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    se poate sa aiba pneumonie si fara sa faca febra acum,debuteaza in timp,nu tuseste azi si maine are pneumonie.oricum sa stii ca e destul de grava si pneumonia si bronsita in aceeasi masura,cu atat mai grav e varsta copilasului.eu in locul ori i-as face injectabilul ca sa nu se agraveze,ori m-as duce la spital unde la o radiografie s-ar vedea clar daca are ceva sau nu la plamani.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nu e prea mic pentru radiografi?? acum am sunat sa fac o programamre la o clinica privata sa vedem, ca e clar ca are ceva daca doi medici au auzit ceva la plamani, dar nici unu nu a stiut sa-mi spuna exact ce doar au presupus. nu ma arunc la injectabil pentru ca ma gandesc ca si el trebuie sa-si faca anticorpi si daca din prima ii dau antibiotic injectabil...nu stiu...poate fi doar o viroza, si asta a fost un diagnostic de la un medic de fam si la viroza antibioticul nu face nimic, cati medici atatea pareri

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    nu, nu e prea mic pt radiografii, de ex la copiii nascuti prematur li se face radiografii zilnic in spital sau la cateva zile si nu patesc nimic, nu vreau sa te sperii dar copilul tau e mult prea mic si imunitatea lui e practic zero, bine ai facut ca ai sunat la un particular acum sper sa fie si unul bun.
    Cu pneumonia nu e de joaca, mai ales la 7 saptamani, daca nu rezolvi nimic fugi la un spital...eu in locul tau ma duceam in urgenta la spital pentru ca orice tratament ti ar da cred ca tot injectabi se face, e greu sa i dai ceva pe gura, sa-l trezesti la o anumita ora pt siropele...asa i pune branula si mergi doar la tratament. Sanatate si sa ne tii la curent cu vestile despr bebe.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    a baut siropurile, i-am luat o chestiuta de-aia cu tetina pentru administrarea medicamentelo. sa vad ce se intampla la noapte si daca e ceva fug la urgenta, dar sper sa nu fie cazul.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ia zii mami. cum a fost peste noapte?

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    a fost bine, a dormit linistit, nu a mai fost infundat deloc si nici de tusit nu a mai tusit. acum de dimineata mai era umpic infundat dar nu mai se auzea haraiala cand respira, e linistit, vioi si papa bine. vad ca siropurile le bea,febra nu a facut deloc. continui cu tratamentul asta pana ineri cand merg iar la control cu el.si sa vad cand ma programeaza la un consult la clinica privata

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari