Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Bronsiolita

Mamici, Maxiii al meu a avut de saptamana trecuta nasucul infundat, dar doar atat. De ieri pe la amiaza a inceput cu tuse urata iar spre seara cu respiratie foarte dificila. Bineinteles ca de dimineata la prima ora am sunat la dr pediatru, nici nu ajunsese ca era 8 si 5 minute. Am revenit peste o jumatate de ora si am fost la cabinet. Dr a spus ca e bronsiolita si mi-a dat de ales intre " Il internezi " si " Il tratam acasa " . Am ales sa-l tratez acasa pentru inceput, in speranta ca nu v-a fi nevoie de internare. Prin urmare mi-a spus sa ii dau : Augmentin, Zyrtec, Stodal, Salbutamol si Eurespal. I le-am dat de doua ori pana acum si intradevar si-a mai revenit, respira mai bine si tuseste mai rar, dar sunt momente in care apare din nou respiratia dificila si tusea urata. Cam in cat timp se vad primele schimbari majore ? Mi-a spus sa ii dau pana duminica tratamentul acesta si luni sa mergem la control...dar daca intre timp apar complicatii sa merg la spital sa il internez. Eu sper sa reusesc sa il pun pe picioare acasa, ca imi e groaza de spitalele noastre. Initial am crezut ca e din cauza schimbarii de temperatura brusca, dar mi-am amintit ca zilele trecute am fost la un coleg de lucru a sotului meu care are un baietel de 1 an si 10 luni care a avut bronsiolita asta, insa ii trecuse. Si Maxiii al meu s-a jucat cu o jucarie de-a lui. Sigur e din cauza asta, nu-i asa ?

sadia
    Guest
    Deci da la aceasta bronsiolita copilul meu a luat antibiotic oral si cortizon oral pt copii......aerosol cu salbutamol plus niste picaturi puse in aerosol,intr-o saptamana i-a trecut mereu.Poate fii oriunde virus,bacterii ce vrei tu ,nu neaparat de la acel copil.
    Pregateste cand ai sa-l duci la gradi,racelile o sa fie la ordinea zilei din pacate........

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Bronsiolita la copii | Copilul.ro
    Aici gasesti mai multe informatii despre bronsiolita. Eu chiar nu inteleg de ce ti-a recomandat atatea medicamente...in plus, bronsiolita nu se trateaza cu antibiotice.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Poate pentru ca e destul de grav. Banuiesc! Din moment ce a fost vorba de internare. Nu crezi ?Supermami maine o sa fac rost de bani si ii cumpar aparat pentru aerosol cu toate ca e scump ca naiba, sper sa ma ajute. Pentru ca nu vreau sa il internez daca pot sa fac acasa ce e nevoie ca sa-l insanatosesc.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu nu contest competenta medicului, dar tu precizezi ca doar tusea si respira mai greu. Fetitei mele, medicul pediatru pt asta ii recomanda mereu doar remedii naturiste, antibiotic niciodata.Eu as fi consultat inca un medic. Sanatate multa!!!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mami, sanatate multa lui Maxi! Stai linistita, e baiat mare, o sa isi revina repede. Daca medicul l-a consultat si l-a ascultat cu stetoscopul cred ca a pus diagnosticul corect si a dat si tratamentul potrivit.
    Stiu si eu ca in cazul bronsiolitei nu prea se da antibiotic, dar daca medicul considera ca exista riscul unei agravari, iti poate prescrie tratament cu antibiotice.
    Iorgos a avut bronsiolita cand avea 6 saptamani. Respira al naibii de precipitat si galagios, torcea mai ceva ca un motan. iar ritmul respiratiilor era galopant... depasisem deja 70 pe minut. Cand dormea, se forma pe buze un fel de spuma... de la saliva si de la respiratia defectuoasa... Nasucul era infundat si abia se alimenta din cauza asta... Si mie pediatrul mi-a spus ca daca vreau, il pot interna dar nici gand de asa ceva. Asa ca ne-am tratat acasa. A luat antibiotic Amoxil timp de 5 zile si curat cat mai bine in nasuc. De tusit nu a tusit nici foarte tare si nici foarte mult... Dupa vreo 3 zile de tratament deja isi revenise cu respiratia si mai tusea sporadic... Si acum ma intreb daca poate nu ar fi fost acelasi lucru daca l-as fi lasat sa se vindece de la sine, fara antibiotic. Dar fiind atat de micut, mi-a fost teama sa risc si sa nu dea in alte complicatii.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc. E mult mai bine acum. Mai avem maine de luat tratament si luni mergem la control. Dar se observa ca e mult mai bine acum. Desi ma lupt cu el sa-i dau medicamentele si ma murdareste toata si pe el la fel. Dar bine ca e mai bine acum. Oricum e primaa oara cand ii dau antibiotic. Tocmai ca nu a fost bolnavicios. Raceli usoare si o muscatura de tantar la urechiusa care m-a cam speriat. In rest a fost foarte bine.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Nu are nici o treaba antibioticul cu bronsiolita.Nu ajuta cu nimic.Unii doctori sunt nebuni cu antibioticele.Nu vreau sa va zic cum afecteaza ficatul copilului medicamentele astea puternice si ce efecte secundare poate sa provoace in viitor.Eu am stat cu copilul cu febra 40 si tot nu i-am administrat antibiotic.Alta parte proasta e ca in caz de ceva grav unde intradevar e necesara administrarea de antibiotice,organismul nu o sa mai raspunda la fel la tratamentul.Am mai citit mai devreme si de o mamica cu un copil cu rosu in gat care tot antibiotic i-a recomandat medicul pediatru.Eu va recomand sa va schimbati doctorul.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    Tot diagnostic de bronsiolita I s-a pus si fetitei mele. I-a dat sa faca aerosol cu dexametrazona, cu ventolin, sirop Robitusin Junior si homeopatele Rumex si Antimonium tartaricum.

princess
    Guest
    Piticul meu a avut o data bronsiolita (inainte de 1 an) si i-a trecut cu aerosol cu Flixotide si ser fiziologic.De antibiotice nici nu putea fi vorba, eu sunt cu pata pusa pe ele si pe medicii care le dau preventiv ca n-au chef sa-si bata capul.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eh, acuma asta e. I-am dat o singura data intr-un an si o luna. Acum o sa insist pe alte metode care exclud antibioticele daca nu e ceva foarte grav. Va dati seama ca a fost prima data cand se intampla asa ceva, si nu prea am multa lume la care sa apelez sa imi zica ce e bine si ce nu, asa ca m-am lasat pe mana dr pediatru, mai ales ca mi-a zis sa am mare grija sa-i dau tratamentul la ore fixe si daca cumva nu mai poate respira sa merg cu el la urgente ca pot sa-mi pierd copilul. :| A fost destul de dur si trebuie sa recunosc ca eram toata panicata, imi venea sa ma teleportez de acasa la farmacie si invers, si parca picioarele ma trageau tot inapoi. Am mai patit o data cand il muscase ceva de ureche pe bebe si dr de la urgente mi-a recomandat antibiotic si nu am prea vrut sa-i dau ca atunci era mai micut si m-a trimis la dermatologie si dr de acolo mi-a spus ca nu crede ca e nevoie de antibiotice si atunci i le-am cumparat dar dupa-amiaza am fost si la dr pediatru si el a spus sa incerc prima zi fara antibiotic si daca nu ii trece sa ii dau si antibioticul, insa i-a trecut deci nu i l-am mai dat. :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari