Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata kataiuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2007
    Postari in forum
    1.743
    Mamici,am si eu o intrebare ptr voi. Copilul meu are 3 luni si i-a aparut pe fata si pe corp niste pete rosiatice cam cat un banut si in centrul lor ca o piscatura de urzica .Sunt putin panicata , deoarece am citit despre o dermatita sau neurodermatita cu consecinte grave ptr copil. Problema este ca dupa un anumit timp (30 min)ele au disparut. Nu stiu ce sa fac , dar cred ca e prea mic sa ma duc cu el la dermato. Poate ma ajuta cineva si pe mine cu un sfat.va multumesc....

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    sa intzeleg ca acum nu mai are?
    si eu am patzit la fel, avea cateva sapt, dar nu cred ca aveau in centru ceva ...si tot asa i-au disparut...
    eu zic ca nu e deloc mic ca s amergi la medic...macar afli parerea, vezi tu cu ce ii dai apoi, nu?
    pupici si numai bine!

Floricica Nou Venita larissa07's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2007
    Postari in forum
    23
    si bebe al meu a facut la fel,la consult ni s-a spus ca este alergie.Pentru ca am mancat eu un baton de ciocolata.Si mi-a dat un unguent cu care i-au disparut.Eu nu am mai mancat ciocolata si dupa cateva zile au aparut din nou,intr-adevar apar si dispar.Nu stiu exact ce poate fi!?
    De la caldura,din alimentatie sau poate chiar de la apa(cand ii fac baita).
    pupici

Floricica Avansata kataiuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2007
    Postari in forum
    1.743
    Sa stitii ca petele apar si cand ii fac baita , acum imi dau seama (initial credeam ca sunt de la sustinerea lui in baita si nu ne-am facut griji deoarece nu prezentau nimic in centrul lor ) ,dar astazi am intrat in panica .Mama mea lucreaza ca asistenta la statia de salvare si a zis sa nu-mi fac griji . Dar stiti si voi cum e cand e vorba de bebele tau .Totusi cred ca este de la alimentatie ( azi am cam exagerat cu lactatele in special cu sana )unde iesea afara la 3 zile acum iese de mai mute ori pe zi . Daca mai sunt mamici care au mai trecut prin aceiasi panica le rog sa-mi scrie .

P.S. - sa inteleg (larissa07 )ca bebe al tau mai are si acum alergia asta ?

Floricica Nou Venita elvisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2007
    Postari in forum
    5
    alexandra a avut pana la 2 luni bubite cica se curata. am dat-o cu microcrom si pudra de talc numai pe bubite si a doua zi dispareu. nu e grav dar numai un dermatolog poate spune exact ce are

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    puiul meu a facut o iritatie pe fata si trup, mai putin picioarele, alea au scapat. avea niste pete rosii cu cap alb, am fost la dermato si ne-a recomandat un preparat mentolat si i-au trecut in 3 zile. i-au aparut de la caldura prea mare, de atunci nu il mai imbrac gros si nici numai fac cald in camera si Alex numai are nici o problema.

Floricica Nou Venita pamieddy's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2007
    Postari in forum
    68
    Si noi am avut probleme cu niste bubite pe fata...Insa medicii ne=au zis ca a facut o alergie de la lenjeria de pe patutul din spital...Probabil ei spara cu un alt detergent. Ne-a prescris un preparat si speram sa treaca repede :)

Pupici si sanatate multa!

Floricica Nou Venita nicaseperimeno's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    5
    Nu este indiferent cu ce detergenti spalam hainutzele si asternutul. Am fost si eu la pediatra cu puiul meu, si mi-a recomandat in afara de unguent ca pe viitor sa previn reactiile pielii sensibile la chimicale.
    Am tot cautat pe net, greu am gasit niste produse de curatenie. Nu vreau sa fac reclama, dar poate aruncati un ochi si va ajuta si pe voi niste informatii. Cautati produse elemental.
    Pe noi ne-au ajutat. Va pup!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392

Mamici , uitati ce a patit Oliver , are o eczema si dr ne-e prescris fucidin si niste crema cu parafina speciala pentru copii .Eczema a disparut pe tot corpul doar aici pe piept s- a agravat cam de ieri si il mananca foarte rau ,se scarpina, sangereaza un pic .Cine a mai patit asa ceva, eu banuiesc ca e o alergie , stie cineva de vreun leac natural poate musetel sa ii aplic pana maine cand mergem la dr?multumesc

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    offf,mititelul!
    eu zic sa nu ii dai cu nimic pana ajungi la dr.
    muuulta sanatate!

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Cristina ce are bebe e o urticarie ca urmare a unei alergii. De fapt si eczema e tot uramre a unei alergii. Si eu am probleme cu fetita mea, am ajuns si la urgenta din cauza asta. Si Ioana are eczema dar nu chiar asa de tare. Dar de cateva ori am patit cu ea de s-a inrosit pe tot corpul si o manca de numa. O data mi-a facut asa o reactie dupa ce am dat-o cu ulei de masline apoi i-am pus in baie niste tarate (pentru piele uscata) si cand am scos-o toata a fost rosie. Mai are pe fata o pata cu bubite mici care o mananca si se tot scarpina. Eu i-am cumparat o crema speciala pentru eczema cu aloe, musetel, galbenele si vit E si vad ca e destul de buna. Nu i-a trecut complet, dar nu mai e asa de tare. Ai grija ca multi dr recomanda pentru asa ceva o crema cu cortizon care este foarte puternica pentru pielea bebeilor. Si mie mi-a dat un tubulet mic dar a zis ca nu-mi recomanda sa o dau cu ea decat daca alte creme nu functioneaza sau eczema se agraveaza foarte tare incat sa supureze. Deci ai mare grija. Iti dresc numai bine pentru bebe si daca poti scrii ce ti-a zis dr sunt si eu tare curioasa.

+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari