Ultimele discutii din forum
    cristina elena
    Guest
    Ati folosit la copilasii vostri?
    Este un adjuvant in tratamentul cu antibiotice, am aflat tot de aici de pe forum despre acest medicament si tare-mi pare rau ca nu am stiut mai demult de el. Cristi baiatul meu a luat la greu antibiotice si poate daca stiam acu 3-4 ani de el altfel era.

Este indicat in :
    -scaune prea dese sau prea rare-normalizare scaune
    -tratament cu antibiotice-cresterea eficientei tratamentului cu antibiotice
    -imunitate scazuta-cresterea imunitatii

Va mai scriu ce am citit pe prospect:
    Datorita continutului in 'Lactobacillus acidophilus' si 'Lactobacillus bifidus' Biotics Baby asigura un tranzit intestinal normal, de asemenea se foloseste ca adjuvant in tratamentul cu antibiotice orale datorita capacitatii de-a reface flora intestinala.

Eu am cerut si sfatul mamicii medic Angela, membra aici pe forum si mi-a spus ca pot sa-i dau Patriciei.
    Il recomand tuturor mamicilor care au avut copilasi cu tratament cu antibiotice.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Cristina,acum aud de acest medicament si chiar am s-o intreb pe pediatra pt ca noi ne tot confruntam cu scaune dese..uneori diaree,alteori cat de cat normale dar..dese!

Daca aflu noutati va pun in tema!

cristina elena
    Guest
    Eu am vrut sa-l folosesc si m-am informat despre el pentru ca Patricia a facut o laringita urata la trecerea 2007/2008. Si dupa tratament cu antibiotic n-a mai avut aceeasi pofta de mancare ca de obicei si mi-a si varsat in 2 zile.
    Mi s-a recomandat ca fiind foarte bun pentru stomacel dupa tratament cu antibiotic.
    Asa arata, acum i-am facut poza:

Eu pun un pliculet in sticluta cu laptic dimineata si seara.
    Cutia m-a costat 12 ron.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Revin,mi-a zis pediatra ca e f bun,contine prebiotice care refac flora intestinala (si nu are contraindicatii) dupa admin de antib ori daca are vreo infectie la stomacel si se poate pune in lapte sau ceai...

la fel,pt diaree sau scaune moi si dese mi-a recomandat hidrasec,e mai dulceag decat smecta si mult mai bun..o sa incerc cu ambele,oricum biotics ii iau pt refacerea florei!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Cristina, si eu am folosit o singura data cand a avut Vladutz diaree, de fapt mai multe scaune mai moi, nu chiar diaree si a fost destul de bun, cred eu. Am pus un pliculet in ceai, pe care il bea la ora 16, inainte de nani. Eu am aflat de el de la sora mea, care are o fetita de 2 ani si a cam avut probleme cu ea cu stomacelul si dr ei i-l recomandase. Chiar nu am stiut ca poate fi utilizat si pentru alte afectiuni, pentru ca i-am luat de la farmacie doar 2 pliculete.... daca vom avea vreun tratament cu antibiotice, sper sa nu fie cazul, o sa-i iau si eu.

Floricica Nou Venita larissa07's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2007
    Postari in forum
    23
    e intr-adevar bun,eu ii dau puiul meu acum pentru a doua oara(dupa un tratament cu antibiotice).Dar sa stiti ca nu se dau 2 pliculete si gata,interesati-va ca se administreaza minim 7 zile,nu 1 zi sau 2.
    sanatate la bb
    Mami si Alexandru 11.iulie.2007

Floricica Senior mykyduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    4.132
    Cristina si mie m-i l-a recomandat pediatru atunci cand Daria avea diaree si scaune cam verzi. Nu am apucat sa ii dau pentru ca s-a reglat repede, dar am auzit ca este foarte bun.
    Atunci cand l-a cumparat sotul meu de la farmacie, farmacista i-a recomandat unul si mai bun decat Biotics si anume Ecoflorina. Este ceva mai scump dar si mai bun.
    Este bine de stiut pentru atunci cand vom mai avea nevoie.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Multumim Cristina, si eu am aflat acum vreo sapt de el, dupa ce i dadusem trat cu antibiotic puiului si nu mai manca mai deloc cel putin lapte deloc...tare mi ar fi prins bine sa stiu..acum e bine, si voi avea grija pe viitor!
    Eu cand am aflat nu ma mai putea ajuta ca si revenise si cu papa....

cristina elena
    Guest
    Acuma depinde pentru ce se foloseste, ca poate la unele indicatii nu trebuie asa multe zile ca la altele Larisa.
    Mie mi-a spus doctorita sa-i dau 5 zile, 1 plic dimineata si unul seara.

"""Cum se administreaza Biotics Baby?
    -pentru restabilirea si mentinerea echilibrului intestinal (in stari de constipatie si diaree) 1-3 plicuri zilnic
    -pentru a contracara efectul antibioticelor de distrugere a florei intestinale: 2-3 plicuri zilnic, in timpul tratamentului luate la 3 ore dupa administrarea antibioticului si se continua inca o saptamana dupa terminarea tratamentului
    -pentru problemele intestinale care apar in calatorii: 1 plic de 3 ori pe zi; se incepe preferabil cu 2 zile inaintea calatoriei si se continua 2 zile dupa calatorie"""

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    eu folosesc biotice de cand ma stiu..iar la Luca la fel....si va ma vand un pont.....biotics baby se dizolva in multi ml de lichid iar cand copilul e bolnav nu prea are chef sa bea atatea lichide...eu ce fac?...bioticsul ptr adulti e in capsule....dizolv o capsula intr-un ml de lapte sau apa....si rapid pe guritza..merge excelent...o capsula de adulti e suficient ptr o zi intreaga..incercati.si voi...cel putin Luca nu bea multe lichide cand e bv..si cu sigurantza nu bea de 3 sau 4 ori cate 200 de ml

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    scuze ptr greseli..nu stiu de ce am postat innainte de a reciti...scuzele mele

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari