Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Bebelusul da din cap

Edi a avut o perioada cand era mititel pe la 4-6 luni cand dadea din cap destul de repede stanga - dreapta, apoi a renuntat singur la miscarea asta si a reluat-o dupa un an si acum de cateva luni a renuntat singur la ea.

In prima instanta m-am speritat, am discutat cu pediatrul apoi cu o prietena psiholog si am si cautat si pe net. Concluzia? Se pare ca sunt destul de multi copilasi care fac asa, este una dintre primele manifestari ale vointei lor si in plus se pare ca sunt incantati de senzatia de "ameteala" pe care le-o da acesta miscare a capului.

Totusi este bine cand apare acesta manifestare sa dicutati cu medicul pediatru pentru ca are experienta si daca va considera ca este mai mult decat o manifestare a vointei, poate recomanda un consult neurologic pentru a elimina o cauza patologica a acestei actiuni.

Floricica Debutanta mirey_is's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2010
    Postari in forum
    613
    da si al meu are momente cand da asa din capusor stanga dreapta repede ,mai ales inainte de somn cand este somnoros eu il legam cand il adorm ,initial si eu m-am speriat dar apoi m-am linistit cand am vazut ca mai sunt si alti bebelusi care fac asa ,oricum o sa ii spun pediatrei cand vom merge .

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    mai fetelor daca ati sti ce sperietur am tras cand am vazut-o pe alexia facand asa... l-am sunat pe sot disperata... am sunat medicul ... eram pur si simplu ingrozita, cad o vedeam cum face m gandeam numai la tampenii. medicul m-a linistit caci fusesem la control si era totul ok mi-a explicat ca sunt si altii care fac asa. ma gandeam si eu ca se leagana insa pe ea nu o legan deci de unde sa stie? si ea face asa numai uitandu-se la bec... o sa fac si eu .. o fi interesant sa vezi lumina cum se balangane:))) alexia are vreo 6 zile de cand face asa... cand am vazut subiectul am sarit pe el. insa ieri recitind jurnalul baiatului am vazut ca pe la 7 luni si el facea asa. o fi din familie:)))

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    fetelor la fix subiectul luca al meu de cateva zile da asa din cap noi mai ne jucam cu el si dam din cap am zis ca deaia face
    si el rade si e fericit cand face asa am zis k ne imita si cand a adormit in seara asta la fel facea in somn asa tare stanga dreapta si radea in somn,sa-l duc la doctor sau doar e o manifestare a lui ca ne imita??/eu ii ziceam ca ce face danseaza???si el radea si dadea din capusor,offff ce sa facem mamici????

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Si Maria facea asa acum cateva luni. Cand se intalnea si cu un alt baietel de varsta ei, dadeau amandoi din cap si radeau. Nu aveti de ce sa va faceti griji, le trece.

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    si baietelul meu facea asa pe la 4-5 luni...si eu ma speriasem mai ales ca de abia ii fusese diagnosticata craniostenoza.credeam ca ar putea fi o consecinta a bolii.si cand se trezea noaptea facea asa daca nu avea somn si mai si radea...adik el se distra iar eu ma speriam...am intrebat medicul si mi-a zis ca nu are nici o problema si ca face asa pt ca ii place senzatia,ulterior am vazut ca mai sunt f multi copii care fac acelasi lucru.

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    da sa sti ca si al meu face si noaptea da se distreaza de numa atata radeeeee,eu cred k nu au nimic e o reactie normala a lor poate la varsta asta la cateva lunite.al meu asculta muzica ptr copii apoi da din cap si din manute cred k danseaza;)))

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mamici si Maxi a inceput de cateva zile sa de-a din cap repede stanga-dreapta de ma sperie. La inceput isi tinea mana la gurita si dadea din cap, ma gandeam ca e ceva legat de dinti sau nu stiu. Acum face asa fara sa mai duca mana la gurita. Tataso il intarata uneori ca ii place sa-l vada cum face asa. Dar pe mine ma sperie. Are un an si 2 luni aproape. M-am speriat sa nu fie de la vre-o cazatura, dar nu a cazut de la inaltime, a cazut de cateva ori dar din picioare sau din fundulet. Incerc sa fiu cu ochii pe el, dar uneori dureaza o fractiune de secunda si buf! Pana acum nu a mai facut asa niciodata, dar dupa ce am citit postarile voastre m-am mai linistit. Mai ales ca a inceput sa faca crize cand nu are voie undeva sau sa se joace cu ceva. Si se intinde pe jos si se da cu capul de pamant usor. L-am intrebat pe dr de treaba asta si a zis sa ies din camera cand face asa sau sa ii distrag atentia cu altceva. Si am facut asta si intr-adevar daca-i distrag atentia cu ceva se linisteste si se ridica de pe jos, dar daca plec din camera face si mai urat.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari