Ultimele discutii din forum
    ama
    ama este offline.
    Floricica Nou Venita ama's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    1

Bebelusul are colici si plange fara oprire

Topicul este raspuns la articolul Colici si plans.Vreau sa ajut!

Buna
    Din pacate eu tind sa contrazic una din afirmatiile aparute in acest articol.
    Eu am o comoara de fetita acre abia a implinit 2 saptamani. Si in prima ei saptamana de viata nm-am confruntat si eu cu colicii. Se pare ca Fiona facea colici doar cand mancam eu salate care contineau ceapa. In momentul oin care am renuntat la ceapa s-au terminat si colicii. Asa ca tind sa cred ca totul depinde de dieta pe acre o avem noi, mamele. Prin metoda try & error vei vedea ce anume nu-i prieste copilului tau din mediul pe care i-l oferi.
    Si de asemenea ar trebui sa stiti ca nu are nimic daca hraniti copilul in pozitia culcata. Pentru ca fetita mea nu accepta alta pozitie, doctorii de la spital mi-au indicat pozitia culcata, pozitie folosita din a doua zi de viata pana in prezent. Si bebele e mult mai linistit dupa ce mananca in aceasta pozitie...
    Sper sa nu mai ai probleme cu colicii..pentru ca stiu cum ti se rupe inima cand iti auzi bebelusul plangand.
    Numai bine
    Ama

Floricica Nou Venita letitia maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2006
    Postari in forum
    71
    Buna. Puisorul meu nu avea colici nici la 3 saptamani. Abia apoi a inceput. E oarecum adevarat ca un anumit regim alimentar al mamei ajuta, dar trebuie introduse totusi toate alimentele in alimentatia mamei, pe parcurs, pentru a nu sensibiliza copilul la anumite alimente. Acum, cand mananc aproape orice, Iulian are aprope 7 saptamani si are dureri destul de mari din aceasta cauza. Am incercat cu Bonnisan, ceai de colici, Baby drink si Sab simplex. Ultimul are un oarecare efect. Se mai calmeaza la caldura pieptului, cand il bat pe spate si ragaie, cand suge si cand ii mai schimb pozitia. Cica pozitia pe burta ar ajuta. Am verificat si e adevarat. Dar sa nu adoarma, ca e pericol de moarte subita (am citit).
    Toate cele bune si daca mai stiti remedii despre cum se calmeaza durerile provocate de colici astept cu nerabdare sfaturile d-voastra.

Floricica Nou Venita andutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2006
    Postari in forum
    42
    Poti incerca Debridat,la noi a avut efect,in defavoarea altor siropuri,trebuie sa stii insa ca va avea scaune dese,ajuta si la constipatie,daca are un tranzit bun..poate nu e ok sa ii dai.
    Si ceai de chimen si fenicul.Cam asta stiu...Bafta!sa ii treaca repede!!!ca stiu cum e..A,si carpe caldute pe burtica.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    Da,asa e,dna doctor ne-a recomandat Debridat.Pana atunci folosisem ceaiul baby drink si picaturi Sab Simplex...dar nu prea aveau efect.Acum depinde si de copilash.
    Debridatul a facut ca acesti colici sa dispara treptat,treptat.Este bun la gust,are gust de portocale.

Floricica Nou Venita danionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2006
    Postari in forum
    1
    buna, am si eu o problema fetita mea are doar 2 zile si plange mult. din spital mi-au spus ca sunt dureri de la colici dar ma intreb nu e prea devreme? copilasul tau a avut colici tot asa de devreme? multumesc[bebelus]

Floricica Nou Venita birsan gabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    6
    buna am un copil de 7 saptamani. si suntem constipat va rog frumos daca puteti sa-mi recomanda-ti ceva.multumesc[constipat]

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Pai in primul rand, eu cred ca ar trebui sa ceri sfatul unui medic. Probabil ca il alimentai cu lapte praf, nu?
    Si noi am avut asemenea probleme cand am fost mici...eu i-am dat zeama de portocala dimineata inainte de prima masa. Apoi doctorita ne-a recomandat sa ii dau ceai de musetel vreo 20 ml in care pui cateva picaturi de zeama de lamaie. Mai este Debridat-ul, dar la Alex nu si-a facut efectul.
    Orice ai face, inainte de toate cere sfatul medicului, pt ca bebe este destul de mic.
    Eu am mai incercat si cu supozitor, cand erau cateva zile ca nu facea nimic.
    Bafta multa

Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    6
    mersi pentru sfat o sa tin cont de el.cu eai e musetel nu prea merge iar supozitoarele dau dependenta am sa incerc si eu debidratul sa vedem.medicul nu-ti recomanda prea mult decat supozzitoare.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Eu am folosit supozitoare cand deja nu facuse kk cateva zile la rand. La noi nu au dat dependenta. Dupa ce se diversifica alimentatia, scapati de constipatie.
    Eventual, sunt niste siropuri in farmacii sau pe la magazinele astea naturiste, dar tot cu sfatul medicului. oricum bebe are numai 7 saptamani, nu stiu ce este indicat.
    Bafta multa...stiu ca este neplacut...si noi am trecut prin asa ceva...

Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    6
    mersi mult. si da ii du lapte praf.si trebuie sa mai asteptam un pic pana trecem pe sucuri.va multumim si va pupam

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cel mai mult m-a ajutat sa trec peste plans punandu-ma in locul bebelusei.de multe ori ma gandeam cat e de rau cand ma doar eburta si apoi imidadeam seama cat de rau trebuie sa fie pt ei ca nici macar nu pot spune.
    daca ii lasam sa planga inhaleaza si mai mult aer si e mai rau.si cand sunt colici nimic nu ii ajuta.dar oric emetoda trebuie incercata pt ca s-ar putea sa functioneze la unii bebelusi.
    sunetul aspiratorului, se poate pune bebe in cosulet pe masina de spalat,scutecel cald pe burtica ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari