Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita calin_alexia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15

Bebelusi prematuri

Este cineva printre mamici care are experienta cu copiii prematuri? Eu am nascut la 28 de saptamani + 2 zile un copil de 1235 grame. Acum are 3100 grame si este sanatos, frumos si ager. Daca mai este cineva cu copii prematuri, mi-ar placea sa schimbam pareri.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    buna alexia! si eu am nascut tot la 28 sapt si bb al meu e bine acum, doar ca are o mica problema la un piciorus.are tendonul rigid si merge pe varfuri. noi am trect prin multe la nastere, din fericire Dumnezeu ne-a ajutat si am depasit situatia! cate luni are bb al tau? mihail are 1an jum. pupici dulci pt bebe si mamica si sanatate multa!

Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15
    Bebele meu are acuma pe 23 ianuarie 3 luni. Deocamdata a iesit perfect la toate testele si controalele si sper ca si in continuare sa fie la fel. Va doresc si eu multa multa sanatate ca pana la urma e cea mai importanta si multe impliniri de pe urma lui bb.

Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15

Semnal de alarma?

Am mai postat recent un subiect, poate va stresez deja, dar noh.....sunt la inceput :D
    Deci am o intrebare f f f f importanta! E normal ca bebele meu nascut prematur cu 12 sapt mai devreme de termen sa se incordeze intruna, se screme mereu, scoate sunete asa ca un manzut, parca necheaza. O face dupa masa, uneori chiar si cand suge si cand doarme, deci indiferent de situatii. Uneori din aceasta cauza isi vomita masa. Precizez ca l-am nasxut in Germania, unde si locuim, a stat 11 sapt in spital unde medicii s-au ocupat de el si i-au faut toate testele posibile, si au spus ca e sanatos. Dar totusi nu mi se pare normal cum face. A mai auzit sau trecut cineva prin asa ceva? Va multumesc anticipat.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de calin_alexia Vezi mesajul
    Am mai postat recent un subiect, poate va stresez deja, dar noh.....sunt la inceput :D
    Deci am o intrebare f f f f importanta! E normal ca bebele meu nascut prematur cu 12 sapt mai devreme de termen sa se incordeze intruna, se screme mereu, scoate sunete asa ca un manzut, parca necheaza. O face dupa masa, uneori chiar si cand suge si cand doarme, deci indiferent de situatii. Uneori din aceasta cauza isi vomita masa. Precizez ca l-am nasxut in Germania, unde si locuim, a stat 11 sapt in spital unde medicii s-au ocupat de el si i-au faut toate testele posibile, si au spus ca e sanatos. Dar totusi nu mi se pare normal cum face. A mai auzit sau trecut cineva prin asa ceva? Va multumesc anticipat.
    buna alexia
    linistita poti sa intrebi orice, cu siguranta te vor ajuta mamicile cu un sfat
    in general, sugarii la aceasta varsta au colici. desigur ca fiecare copil reactioneaza diferit la durere. al meu tipa, dar poate piticul tau asa reactioneaza. e doar o parere!
    Modificata de avvva; 14.01.2012 la 21:48:25.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cam asa facea Irini cand era in primele saptamani de viata. Avea gaze si nu stia cum sa le elimine, iar mai apoi, probabil ca senzatia se tranforma in crampe... Cu alte cuvinte, se chinuia sa se partzaie si sa ragaie :)))
    In afara de asta, pe ea daca o puneam pe pat, se inrosea toata, se crispa, isi aducea genunchii la burta si se scremea din toate puterile...
    A fost si este un copil sanatos...

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Antonia cand dormea scotea niste sunete de animale asa...mama ce ne am mai speriat si am fost cu ea la medic si a zis ca asa fac toti copii mici...stai linistita toate am trecut prin asta si toate ne speriem,mai ales daca suntem la primul copil...mai tin minte iar k pe la 6luni asa a inceput sa dea din cap,cand in stanga,cand in dreapta inainte sa adoarma,semana cu copii aia de la casa de copii...a trecut si asta...perioada cu colicii mi se pare cea mai ingrozitoare,mai ales ca la noi a tinut pana pe la 5luni.Dupa urmeaza perioada cu dintisorii,Antonia are acum la 1an si 1luna 4dinti sus,4jos si doua maselute care abia se vad(ieri le am observat) si nu mi a facut febra decat 1data,dar in schimb mi a facut diaree.Pe mine poti sa ma intrebi oricand orice si sunt sigura ca si celalalte fete gandesc la fel.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Al meu spre ex parca era o caprita....asa facea....asta cand nu plagea asa cum plag bebelusii...am avut un bebe cat de cat cuminte, insa perioada cu colicii a fost si la noi mai urata, insa nu de speriat....dar da se incorda si al meu, scotea sunete ciudate....este mic inca....cat ai spus ca are acum?
    Ai sa vezi cat de mult se schimba de la o saptamana la alta si poate luna viitoare o sa ne intrebi altceva....dar asa sunt ei....asa ca stai linistita....si iti spun asta mai ales ca ai nacut acolo...eu am o parere foarte buna despre nemti si am vazut ca isi fac treaba exceptional!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Da....asa face si al meu da din cap ....pare ca se leagana, pentru ca da din cap doar atunci cand ceva il trezeste...probabil ar vrea sa adoarma la loc...desi el adoarme singur nu il legan nu ii cant...pur si simplu se culca singur...dar se mai leagana!
    Iar cu vomitatul eu nu am avut probleme ..de cand l-am nascut si pana acum cred ca mi-a vomitat max de 10 ori...si mai mult in primele 2 luni.....asa vomita multi bebelusi!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Asa facea si al meu in primele saptamani de vina sunt colicile in mod sigur si mai ales ca este nascut prematur stomacelul lui nu este dezvoltat completNu i-ti face griji se face el mare si eu sunt nascuta la 7 luni si uite ca acum sunt ok:)))) pupici multi si multa sanatate

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si al meu a vomitat doar vreo 2,3 ori de cand l-am nascut, de fiecare data din cauza ca se ineca cu lapte si l-am 'zgaltait' prea tare ca sa il fac sa scoata aerul si sa ii treaca inecul. Al meu, noaptea, la inceput, facea din gura ca o rafala de focuri de arma, nu stiu cum sa ma exprim. La inceput m-am speriat ca mai apoi sa ma bufneasca rasul cand il auzeam. Acus zgaltaie din cap dreapta-stanga cand se trezeste, isi 'canta' ca sa adoarma sau ca sa se linisteasca si mai nou, se cearta cu jucariile sau cu noi, cand este botos.. AM INCERCAT SA IL FILMEZ, DAR E SMEKER, nu mai face cand ma vede cu camera sau cu telefonul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari