Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita soniq20's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    4

Bebelus de 9 luni se trezeste noaptea

Buna ziua,

bebelusul meu de 9 luni se trezeste noaptea sa manance. nu are un program fix, uneori la 2 ore, 3.cand ii ies dintisorii si la 1/2 de ora.mi s-a spus sa o las sa planga ca ea se trezeste si nu mai stie sa adoarma. am incercat aseara si a plans o ora dupa care am luat-o in brate, a mancat putin si s-a culcat. dupa 3 ore s-a trezit din nou, a mancat, dar nu mai vroia in patut. am facut compromisul si am pus-o cu mine in pat si a adormit inca 3 ore pana dimineata.nu stiu daca sa o las sa planga sau se va obisnui singura sa nu se mai trezeasca noaptea. mananca deja diversificat si o alaptez in continuare la cerere.
    Ziua nu doarme decat foarte putin, 2 reprize a cate 30-40 min. Daca o plimb in carut pe afara doarme mai mult, 1 ora si jumatate.
    deja se ridica in picioruse.
    Multumesc mult.

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    si puiul meu se trezea des noaptea sa suga. incepusem sa notez orele la care ma trezeam sa-i dau san pt ca dimineata nu-mi mai aminteam de cate ori m-am trezit. eram extrem de obosita, mai ales ca ziua dormea f putin, nu apucam nici sa mananc. am ascultat sfatul ala cu 'lasa-l sa planga' si regret. nu am facut decat sa-l irit si mai tare, nu a ajutat la nimic in cazul nostru.

cand avea 9 luni am plecat in concediu 3 saptamani si a trebuit sa doarma cu noi. nu-mi venea sa cred ca se trezea la 5 dimineata, apoi la 7. cand ne-am intors acasa am vrut sa doarma in continuare in patutul lui dar nu s-a putut. nu numai pt ca s-a invatat cu mine(si eu cu el) dar patutul era de lemn, se foia in somn si se lovea de lemne iar aparatorile nu le mai puteam pune pt ca se urca pe ele si putea sa cada din patut.

inainte de acel concediu nu concepeam sa doarma cu mine. apoi am vazut ca pt el este bine asa.
    sfatul meu este sa iti asculti instinctul.

Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    4
    Multumesc pentru raspuns. AM incercat sa o pun in pat cu noi. Insa nu doarme mai mult de 3 ore nici atunci. Tot se trezeste sa manance sau... nici eu nu mai stiu din ce motive. Cred in continuare ca ii ies dintisorii insa ma mai gandesc si ca s-a invatat sa se trezeasca. Nu stiu ce sa mai fac. O sa vad noptile urmatoare.Acum cum doarme bebelusul? SI ce varsta are?

Multumesc inca o data.

Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    acum are doi ani si jumatate, doarme neintors dar cu noi in pat. nu am mai incercat sa-l culc singur, imi place asa ca il simt, il invelesc, mai cere pipi noaptea si trebuie sa-l duc la baie. am zis ca in primavara il lasam sa doarma singurel, sa vedem cum o sa fie.

se poate si din cauza dintisorilor sa se trezeasca des, se poate sa aiba un puseu de crestere si sa pape mai mult. masa de seara este mai consistenta? poate chiar ii este fomita. ai incercat sa-i dai apa sau ceai? temperatura in camera e ok? al meu nu suporta sa-l invelesti dar noaptea cand doarme profund ii mai pun o paturica pe el pt ca mie mi se pare frig. apoi il simt ca e transpirat si nu-l mai invelesc.

Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    4
    are trei mese de diversifiare pe zi, la 10 dim fructe, la pranz legume cu carnita sau ou iar pe la 5-6 cereale cu lapte pt bebelusi. pe langa asta masa de dupa baie de lapte de la san si apoi pe parcursul noptii cat mai mananca. Tem[eratura camerei este de max 22 grade. asa suntem noi obisnuiti. si umiditatea este buna. am higrometru si masor in permanenta. cred ca o sa ii raspund prompt la ce imi cere si o las sa se regleze singura.

Incerc sa am incredere in ea. In seara asta incercam sa ii mutam si patutul in camera ei sa vedem cum iese. Pupici

Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    exact! fii atenta la nevoile ei si fa ce este nevoie. ascult-o pe ea, nu sfaturile 'ca la carte'. eu tarziu am inteles asta, am incercat sa fac totul perfect si normal ca nu mi-a iesit. perfect este atunci cand copilul este fericit, nu cand respecti niste reguli.

succes!!!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Fiica-mea ajunsese pe la 1 an sa se trezeasca din ora-n ora si se calma doar cand ii ofeream sanul. Am intrebat pediatrul ce-i de facut si mi-a spus ca e vorba de dorul de san(expresie folosita de medic, nu de mine). Mi-a spus din start ca trebuie excluse cauzele medicale(colici, dinti) atata timp cat nu strange pumnii, nu se incordeaza, nu-si musca mainile...etc. Daca se calmeaza atunci cand e pusa la san si nu suge decat foarte putin dupa care adoarme, e vorba de protectia pe care i-o ofera bratele/sanul mamei. La mine perioada a durat vreo 3 luni si din clipa in care am intarcat-o (motive medicale), nu s-a mai trezit. Inainte de perioada aceea dormea absolut toata noaptea inca de la o luna...si acum la fel.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Draga mamica al meu baietel are un an si jumatate si inca se trezeste de n ori pe noapte si pana nu bea bibi cu lapte nu adoarme inapoi el doarme cu noi in pat din lipsa de spatiu dar am observat ca doar atunci cand il dor maselele suntem la capitolul maselute si de vreo 3 luni tot ies incontinuu am incercat si ceai si apa si nu a functionat nimic doar asa i-si alina durerea cred, oricum pana nu se termina capitolul dintisori si maselute nu exista nici o sansa :)) fiecare copil este diferit al meu a avut dureri cei drept de maselute sunt unii copilasi care nu au nimic

Membru inregistrat la
    19.06.2012
    Postari in forum
    4

Nefericire somnic

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ma bucur ca mai exista mamici mai experimentate care isi fac timp si pt noi, mamicile incepatoare.
    Doarme ceva mai bine de vreo 2 nopti. Insa aseara am remarcat ca ceea ce creadeam a fi doi dinti era de fapt unul singur despicat in doua. :( Au si iesit la intervale destul de mari. Adik a iesit mai intai jumatate, apoi a iesit alt dintisor si apoi a iesit si cealalata jumatate. E posibil sa fie 2 dinti iesiti in acelasi loc insa ma cam indoiesc. Iar in locul acela e si gingia innegrita. Asteptam sa mergem la pediatru, insa oricum nu are ce sa ii faca. Ma gandesc doar ca durerile nu au fost tocmai suportabile pt ea .... :(

Va pup cu drag.

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Nu-ti face griji.E posibil sa fie si de la dintisori (copii reactioneaza dif), sau poate este si mai sentimental,are nevoie sa i se arata mai multa iubire. Fetita mea, implineste im martie 2 anisori,si noi am dormit din prima zi cu ea noaptea in pat. Ziua insa doarme in patutul ei. Copii trebuie sa aiba un program de somn, de masa, dar nu f strict, sa nu uitam ca sunt si ei mici, si au nevoie de timp sa invete multe, dar au nevoie de multa afectiune si iubire. Daca mananca azi mai mult si maine mai putin, daca dorm mai mult, sau mai putin,sau cu o ora mai devreme sau mai tarziu, atat cat ei sunt sanatosi, nu e o problema.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Citat Postat de soniq20 Vezi mesajul
    Buna ziua,

bebelusul meu de 9 luni se trezeste noaptea sa manance. nu are un program fix, uneori la 2 ore, 3.cand ii ies dintisorii si la 1/2 de ora.mi s-a spus sa o las sa planga ca ea se trezeste si nu mai stie sa adoarma. am incercat aseara si a plans o ora dupa care am luat-o in brate, a mancat putin si s-a culcat. dupa 3 ore s-a trezit din nou, a mancat, dar nu mai vroia in patut. am facut compromisul si am pus-o cu mine in pat si a adormit inca 3 ore pana dimineata.nu stiu daca sa o las sa planga sau se va obisnui singura sa nu se mai trezeasca noaptea. mananca deja diversificat si o alaptez in continuare la cerere.
    Ziua nu doarme decat foarte putin, 2 reprize a cate 30-40 min. Daca o plimb in carut pe afara doarme mai mult, 1 ora si jumatate.
    deja se ridica in picioruse.
    Multumesc mult.
    Parerea mea este ca nu merita sa o lasi sa planga..de ce sa o lasi?Mititica de ea poate vrea sa te simta aproape..poate o dor gingiile..nici noua nu ne place sa avem o problema si sa nu n bage nimeni in seama....
    Cu timpul o sa doarma mai mult...
    Si fetita mea are nopti cand se trezeste de n ori si atunci o pun langa noi in pat...e incomod pentru noi dar ea doarme asa bine..ma trezesc cu toate amortite si eu si otul..dar ce mai conteaza?Pentru ea facem orice...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari