Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sebsil's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2008
    Postari in forum
    37
    bebitza a meu are 9 luni si 8 kg e cam mofturos cu mancarea meniu lui e

7-8 150ml lapte

10-11 80g cereale cu fructe

14-15 piure de legume cu carnitza .ciurbitzabdepinde ficatelu nici nu vrea sa il vada

18 80g branza

inainte de culcare 200-250ml lapte.

credeti ca nu e suficient? nu stiu ce sa ii mai dau e foarte mofturos cand nu ii place ceva se face ca vomita

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    baietelul meu manca si mai putin la 9 luni,cel mult un fel de mancare in afara de lapte si cu greu l-am convins sa pape mai mult.
    vad ca in cursul zilei nu manaca lapte. incearca sa-i dai ce ii place lui;daca nu ii place ficatel nu ii mai da. al meu nici nu vrea sa auda de ficat. i-ai facut pilaf cu carnita? e f bun si de obicei toti copiii mananca. si piure de cartof cu galbenus de ou,dar de 2 ori pe saptamana ca nu e bun prea mult galbenus.
    mai ar fi smantana cu galbenus si cu mamaliguta,iaurt cu cereale sau cu fructe(dar nu de acela cumparat,ii iei natural si ii pui tu fructe in el),piure de dovlecel cu ou,orez cu lapte,gris cu lapte.
    acum depinde de el,poate sa nu-i placa anumite feluri sau sa nu aiba pofta de manacare,ceea ce e altceva. al meu nu avea pofta ca era un pic anemic(dar la 9 luni avea 9,400 kg) si dupa tratament cu fier a inceput sa manance f bine.
    succes!

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Daca tu vrei sa ia in greutate dai ceriale eu una nu vreau sa o fortez eu ma multumesc cu cele 8 kg pe care le are si Karina tot 8 kg are,dac se incadreaza in grafic eu zic k e ok si se incadreaza cel putin asa zice dr de familie eu t-am scris pe blog ce mananca Karina

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    ati incercat sa ii fierbeti ficatelul in lapte si pe pe urma sa il pasati, ficatelul este amar si copii il refuza, fiert in lapte are gust mai bun!branzica incercati sa o combinati cu un iart simplu 4% grasime si un pic de banana asta ii dau eu fiului meu seara. doc ne-a ma rcomandat ardei umpluti pt bebe din carnita de vita+ pui , orez, un morcovel ras, si o rosie fara piele zdrobita un pic de ulei de masline. umplutura facuta ca pt cei normali fara condimente fara prajeli, pot fi facuti 2 odata si dati 2 zile la rand cu tot cu ardei! pofta mare

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    si bebita al meu are tot 9 luni si tot 8 kg.
    Si eu sunt ingrijorata mai ales pt faptul ca nu a luat nimic in greutate de la 8 luni la 9 luni..nici un gram
    Este adevarat ca nici nu mananca..oricate feluri de mancarica as incerca sa-i dau
    La o masa prepar 2 feluri de mancare cel putin..si incerc...aproape mereu zadarnic...se multumeste cu cateva lingurite.
    Ii place mult iaurtul simplu cu biscuiti..asta il mananca cu placere..si uneori cereale de la Humana.
    I-am facut analize..pt ca am citit ca lipsa poftei de mancare insoteste uneori fie infectia urinara fie diversi paraziti...acum asteptam rezultatul
    Pana atunci..disper...

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    si bebele meu e un mofturos la mancare... are zile cand cu greu accepta ceva ... uneori nici lapte nu vrea
    la analize a iesit ca e anemic... ii dau fier+ vit C ...dar nici asta nu-i creste pofta de mancare
    de la 6 la 7 luni a luat doar 100g ... ma apuca disperarea cand vad ca nu vrea sa pape, desi incerc o multime de combinatii (din ce-i pot da la varsta lui) ... sau daca-i place ceva mananca 1-2 ori si apoi nu mai vrea
    Carmen sa dea DD sa iasa bine analizele

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    am rezultat la analize.
    I-am facut lui bebe de 9 luni si jumatate(acum) testul coproparazitologic,,asta la initiativa mea...
    si s-au gasit chisturi de lamblia= giardia.
    Medicul pediatru s-a repezit sa-mi dea renumitul si contestatul ZENTEN..apoi s-a mai gandit putin si m-a trimis la medicul parazitolog...care nu imi da tratament la asa varsta mica....m-a pus sa repet analiza peste o luna..si apoi mai vedem.
    Tot ce pot sa va spun este ca mi-a spus ca semnele clare sunt: lipsa poftei de mancare, agitatie nejustificata, cearcane sub ochisori si mirosul guritei....

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Fetita mea are 7 l;uni si e o mofturoasa.Mananca putin si fara pofta.La 7 luni are 7500g desi am nascut-o cu 3600.Cand am inceput diversificarea a inceput sa vomite de 2-3 ori pe saptamana.Deobicei vomita imediat dupa masa daca a papat cu pofta si de bunavoie.S-a intamplat sa vomite si la 2-3 ore de la masa cand incercam sa-i dau din nou sa pape.Sunt zile in care papa binisor dar in unele zile nu vrea mai nimic.Ii dau mar cu para coapta cu sau fara branzica,supa cu pui si lapte.Uneori nu-i place nici laptele dar nu l-a vomitat niciodata.E foarte plangacioasa mai ales seara iar noaptea se trezeste des plangand.Acum se pregatesc dintisorii de sus dar manifestarile ei dureaza de mai mult timp.In ultimul timp n-a mai luat deloc in greutate.I-am facut urocultura si avea infectie urinara dar ne-am tratat si am repetat analiza.Acum nu mai are infectie dar pofta de mancare nu revine.Luam fier de o luna fara nici un rezultat.Sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari