Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cosdena's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47

Bebe are rosu in gat

buna fetele!!!v-as ruga frumos sa ma ajutati si pe mine intr-o pb cu fetita care acum are 5 lunute!ieri am fost la dr de fam si am descoperit ca are rosu in gat!!!mi-a dat tratament si am inceput deja sa il dau,dar nu are pofta de papica!!!si mai face si temperatura!!!ce sa ma mai fac???

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Buna,
    E normal sa nu pape pentru ca o doare gatuletul si nu poate inghiti. Nu te speria, se mai intampla, mergi inainte cu tratamentul, cand o sa-i treaca gatuletul o sa pape. Si noi am trecut prin asta si cam tot de varsta fetitei tale. Pentru febra incearca si cu comprese cu otet si apa, un sfert otet si trei sferturi apa, comprese pe manute si picioruse, eventual si burtica. Nici eu nu am vrut sa apelez la tratamente babesti, dar nu-i scadea febra nicicum si doar asa ia trecut cu comprese si foarte repede.
    Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    multumesc mult

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Am patit si noi asa in nov anul trecut , nu sugea deloc la san, plangea si nu stiam de ce.Dr ne-a prescris amoxicilina pt bebei la 8 ore si paracetamol pt febra si a doua zi a inceput sa suga bine.Daca alaptezi la san si bb nu vrea sa suga sa ia grija sa folosesti o pompa sa nu scada cantitatea de lapte.Sanatate

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    Si Cosmin a avut rosu in gat cand avea 5 luni,dar nu am avut probleme cu mancarea,probabil a aavut mai putin.Dr mi-a prescris oscilococcinum 3 granule pe zi dizolvate intr-o lingurita de lapte sau ceai timp de 3 zile si asa a scapat.De atunci nu a mai avut rosu in gat.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Noi abia am scapat acum 2 sapt de rosu in gat...ne a dat tratament cu augumentin, antibiotic...o sapt nu a mai vrut lapte, mancare putin, se pare ca antibiotivcul a fost puternic si i a afectat flora intestinala,
    Acum nu i as mai da antibiotic fara protectie a stomacelului...sunt niste pliculete la farmacie, biotics se cheama, pentru protejarea stomacelului....

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    SI PLICULETELE ASTEA CAND SE DAU?IN TIMPUL TRATAMENTULUI SAU DUPA?

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    PT FLORA?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu stiu ca se da fie in timpul tratamentului, fie dupa.va rog mult sa cititi prospectul inainte.
    intrebati medicul.

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    Si noi am avit rosu in gat saptamana trecuta si nici Rares nu manca mai nimic toata ziua...traia cu laptele care il dadeam in somn...iar eu pt temperatura i-am dat nurofen

Floricica Nou Venita camyalyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    130
    exista la farmacii nurofen pentru bebelusi, este sub forma de siropel. Este pentru febra si dureri. Ia legatura cu medicul de familie sau cu pediatrul si vezi ce-ti spune sa-i dai. Cu micutii e riscant sa le dai tratament dupa "ureche"! La adulti mai merge una, alta, insa la copii difera tratamentul in functie de mai multi facturi.
    Va urez multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari