Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anavajoi's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13
    buna ziua! la fel am patit si eu bebele nu a mai vrut lapte de la varsta de 6 luni,am incercat mai multe tipuri de lapte am schimbat chear si biberonul dar dupa 2 saptamani a papat din nou,pediatrul mi-a spus ca se mai intampla sa faca pauza dar in perioada aia i-am dat iaurt branzica si i-am introdus lapte in mancare. acum cateva zile iar nu a mai vrut dar azi i-am dat lapte cu nesquik si a baut 2 biberoane.dar e prea mic la 4 luni sa ai dai nesquik,al meu are 9 luni.sfatul meu e sa nu te panichezi ca o sa inceapa el dupaia sa pape laptik. succes

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu cred ca e prea bine ca pediatra v-a chemat dupa 3 luni, in primele 6 luni cel putin e vital ca pediatra sa vada copilul in fiecare luna, ea isi poate da seama daca e ceva care nu-i in regula. primul om cu care ar trebui sa vorbesti in legatura cu copilul este pediatrul, el iti poate da un sfat avizat. intre mese trebuie sa fie o perioada de cel putin2.50- 3 ore pentru ca laptele praf se digera mai greu. daca plange nu prea poti s-o infometezi doar s-o mai amani dandu-i ceai. incet, incet se va obisnui! un copil nu trebuie sa manance neaparat cat scrie pe cutie!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    mami eu cred ca a mai crescut si si-a reglat somnul.Nu diversificarea o face sa doarma mai bine..zic eu..doar e bebelus..are doar 4 luni si jumatate ..trebuie sa pape si laptic..
    eu cred ca e ceva trecator..iar daca nu papa noaptea nu cred ca e infometare..sunt copilasi care renunta la masa de noapte..sunt care o au si la 2 ani....asa cum mai face al meu Damian..
    legat de pediatra..mda..cred ca e vital sa il vada lunar pe bebelus..sa-l cantareasca.masoare..asta macar pana la 1 an..
    multa sanatate si sa papati laptic ca e cel mai bun..!

Ii poti pune laptic in piureul de la pranz..acolo 20-30 ml..si poate se obisnuieste cu gustul si in combinatia asta

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    asa ar trebui sa procedeze toti doctorii,de exemplu eu mam dus la doctor cu fata la vaccin,cand o si cantarea si in rest vb la telef.pana la urma zine cati ml de lapte bea pe zi si cate mese solide are?fetita mea la 5 luni,divers inceputa la 4 luni,papa dim 180ml lapte milumil,pe la 10 papa fructe cu biscuiti,pe la 13 papa cam 120ml lapte,apoi pe la 15un biberon de ceai,pe la 17 un castron de cereale cu lapte,si apoi inca doua bibe de lapte a cate 100ml.iar seara nu se trezea deloc,si daca se trezea papa 90ml.deci manca cam o juma d e litru.tu spunene exact ce mananca si cat mananca

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    asa ar trebui sa procedeze toti doctorii,de exemplu eu mam dus la doctor cu fata la vaccin,cand o si cantarea si in rest vb la telef.pana la urma zine cati ml de lapte bea pe zi si cate mese solide are?fetita mea la 5 luni,divers inceputa la 4 luni,papa dim 180ml lapte milumil,pe la 10 papa fructe cu biscuiti,pe la 13 papa cam 120ml lapte,apoi pe la 15un biberon de ceai,pe la 17 un castron de cereale cu lapte,si apoi inca doua bibe de lapte a cate 100ml.iar seara nu se trezea deloc,si daca se trezea papa 90ml.deci manca cam o juma d e litru.tu spunene exact ce mananca si cat mananca
    La noi dimineata e la ora 10 (pana azinoapte se trezea sa pape ,dar tot mai putin,de la 150 ml am ajuns la 50-70),incercam sa-i dau laptic si nu vroia,apoi o las si ii dau la 12 cereale cu lapte,apoi mai papa la 6 morcovel ,si seara cu chiu cu vai vreo 70 ml lapte.dar totul s-a petrecut treptat,a inceput sa nu mai pape des,apoi a inceput sa refuze laptele.intr-o zi a papat 100 ml la ora 2 si la am vrut sa-i dau lapticul la ora 6 nu a vrut,am mai incercat la 8 seara si nici atunci nu a vrut sa pape,cand i-am dat cerealele cu laptic le-a papat.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de [B
    anavajoi[/B];2761072]buna ziua! la fel am patit si eu bebele nu a mai vrut lapte de la varsta de 6 luni,am incercat mai multe tipuri de lapte am schimbat chear si biberonul dar dupa 2 saptamani a papat din nou,pediatrul mi-a spus ca se mai intampla sa faca pauza dar in perioada aia i-am dat iaurt branzica si i-am introdus lapte in mancare. acum cateva zile iar nu a mai vrut dar azi i-am dat lapte cu nesquik si a baut 2 biberoane.dar e prea mic la 4 luni sa ai dai nesquik,al meu are 9 luni.sfatul meu e sa nu te panichezi ca o sa inceapa el dupaia sa pape laptik. succes
    Buna seara.anavajoi daca imi permiti laptele nu se da cu nesquik,ptr ca ia calciul din lapte .am avut si eu probleme cu laptele si m am gandit si la nesquik,miere (nu avea voie la varsta aia) si la zahar care sigur era interzis , pana am ajuns la concluzia sa schimbam anumite firme de lapte,pediatra mi a dat 2 cutii,una din ele nu a vrut sa bea deloc si din celalalt a baut 50ml , crede ma ca eram asa disperata incat am avut momente cand am clacat si am inceput sa plang cu fetita in brate si cu biberonul in mana (si sotul ma vedea,dar ce sa faca)am mai incercat alte 2 marcii de lapte si pe unul din ele BINGO :) AM NIMERIT.(tot la 4luni am avut problema cu laptele) cand a inceput sa se plictiseasca de lapte , o plimbam in brate si ii dadeam laptele,pana termina ma durea mijloculsi mana ,dar ce sa fac. la un moment dat sotul sa gandit sa ii dea el laptele intr un alt fel si anume a pus-o pe perna (putin mai ridicata perna) si ia deschis tv ul la muzica (music chanel,U,kiss tv) si asa sa sfarsit cosmarul meu . nu credeti ca ptr mult timp ca pe la 8luni din nou am avut probleme si incepuse sa bea putin (sa numai zic ca vrea 20min sa termine biberonul si daca il bea tot),la mine nu vroia nici iaurtelul ,toata iarna.plangea...nu vroia.si cum spuneam pe la 1 an cand i am mai skimbat o data laptele in primavara am incercat alte marci,vre-o 3,4 si cand numai aveam sperantze mai aveam o cutie de lapte data de pediatra si i am incercat-o si a fost marca care ia placut si de atunci pana acum nu am mai avut probleme Slava Domnului.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Dar acum la 2 ani fara o luna,numai aveam probleme,bea 180-200 dim si seara fara probleme,doar ca are nevoie de 15min sa bea laptele ca stam in pat la tv si il bem,dar sunt multumita si asa,acum problema mea este daca ar treb sa trecem de pe lapte praf pe cel proaspat. nu trebui sa renunti , acum poate bea decat 50-70ml dar mai tarziu sa bea destul si fara probleme,fetita mea la 6-7 luni cand am avut ptrbl ptr a 2 a oara ,cand vedea biberonul cu lapte , pur si simplu plange si dadea din cap , dar nici asa nu m am descurajat si nu am lasat-o .. , bine am facut insa ca si acum bea lapte si de mult timp numai avem probleme.tin minte pediatra mi a zis ca nu conteaza ce lapte ii dau,praf,proaspat de vaca ,de oaie..de care o fii numai lapte sa fie.curaj si multa rabdare

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    mi se pare normala schimbare bb tau.ai inceput mult prea devreme diversificarea,,,,,,, si daca vedeai ca nu se satura ii puteai pune cereale,bicuiti, in laptic.oricum ar fii, la varsta asta laptele e baza si biberonul nu lingurita cu papa.mie pediatra mia zis din start de divesificare,la 6 luni.pana la sase luni ii mai dadeam cereale in biberon la pranz .dim si seara un biscuite,sucul de morcov,de portocale(optional).stomacelul lui chiar nui pregatit pt alimentatia asta,incearca sa revii la laptic treptat-nu e necesara infometarea. cat despre medicul vostru e jale,la bb de 4 luni sal vezi la 3 luni????????????
    SCHIMBAL DE URGENTA!
    SANATATE SI POFTA MARE DE LAPTIC!

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    mi se pare normala schimbare bb tau.ai inceput mult prea devreme diversificarea,,,,,,, si daca vedeai ca nu se satura ii puteai pune cereale,bicuiti, in laptic.oricum ar fii, la varsta asta laptele e baza si biberonul nu lingurita cu papa.mie pediatra mia zis din start de divesificare,la 6 luni.pana la sase luni ii mai dadeam cereale in biberon la pranz .dim si seara un biscuite,sucul de morcov,de portocale(optional).stomacelul lui chiar nui pregatit pt alimentatia asta,incearca sa revii la laptic treptat-nu e necesara infometarea. cat despre medicul vostru e jale,la bb de 4 luni sal vezi la 3 luni????????????
    SCHIMBAL DE URGENTA!
    SANATATE SI POFTA MARE DE LAPTIC!
    L-as schimba de urgenta pediatrul dar mai am putina rabdare pt ca in curand ne vom stabili in strainatate si va fi mai bine.Nu intentionez oricum sa-i mai introduc alte alimente pana la 5-6 luni.Cereale,mar,morcov si ieri a primit 2 lingurite din alea mici de suc de pere.Sucul de mar ne ajuta ff mult pt ca e mereu constipata.Ii dau 30-40 ml suc de mar si intr-o ora am pachetelul :)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mananca foarte putin,nu cred ca e de la diversificare,pt ca si eu am inceputo la 4 luni si nu am avut probl.dar poate chiar nu ii mai place laticul ala si trebuie schimbat.nu exista nimik pt pofta de mancare la bb asa mik?nu stiu dar ceva trebuie sa faci ca sa nu renunte de tot la lapte care e super important nu neaparat de calciu,dar asa in general.biberonul cu lapte trebuie sa fie o placere pt copil,mai ales tie asa drag cand are 2-3 ani si vezi un copilas asa mare cu un biberon de lapte alintandu-se.vb pana la urma cu un doctor.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    mananca foarte putin,nu cred ca e de la diversificare,pt ca si eu am inceputo la 4 luni si nu am avut probl.dar poate chiar nu ii mai place laticul ala si trebuie schimbat.nu exista nimik pt pofta de mancare la bb asa mik?nu stiu dar ceva trebuie sa faci ca sa nu renunte de tot la lapte care e super important nu neaparat de calciu,dar asa in general.biberonul cu lapte trebuie sa fie o placere pt copil,mai ales tie asa drag cand are 2-3 ani si vezi un copilas asa mare cu un biberon de lapte alintandu-se.vb pana la urma cu un doctor.
    Am sa vb cu medicul pt schimbarea laptelui,dar recunosc ca imi e cam frica,sa nu se constipe iar.pana am inceput diversificarea a fost mereu constipata.Nu a facut kk 4 zile si medicul mi-a zis :e normal pana la 7 zile!pfuu nu am luat-o in seama pt ca mi se pare prea mult.Sa fim seriosi,daca eu nu am scaun2 zile si nu 4 atunci am dureri dar mai un bebe care nu a facut 4 zile??Am tinut-o tot cu supozitoare pana a baut suculet de mar.si eu sunt de parere k papa putin,bebele unei prietene (e mai mare cu 2 luni) papa mancarica si apoi si o sticluta de lapte,am ramas muta de uimire cand am vazut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari