Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Bebe refuza laptele

Salutare mamicilor.De cateva zile ne confruntam cu o problema,bebelasa in varsta de 4 luni si jumatate refuza sticla cu lapte.Am inceput diversificarea destul de devreme,la 4 luni fara 1 saptamana.De cand ii dau papa (cereale pt bb,mar,legume) a inceput sa pape tot mai putin lapte,iar acum il refuza complet.Are pe zi doar 2 mese solide si seara laptic,mai nou il refuza,si seara si noapte cand se trezeste sa pape.trage de 3 ori din sticluta si gata,insa dak ii dau mancare papa tot,toata tremura cand vede farfuria.Oare ce pot face??

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    nu stiu ce sa iti spun,poate accepta laptele cu cereale sau ceva.e cam devreme sa renunte.incearca sa il amesteci cu ceva care sa schimbe gustul si mirosul .
    sanatate multa fetitei si voua si sarbatori fericite!

ADY_ELA
    Guest
    Buna Ale21,Si fetita mea dupa 5 luni a inceput sa refuze laptele,desi nu incepusem diversificarea.
    I-am facut analize si au fost ok.
    I-am schimbat din NANHA IN NAN si a mancat o perioada, iar acum nu-mi mai mananca deloc lapte simplu, decat cu cereale la lingurite 100-300 pe zi.
    Cu biberonul bea doar ceai.
    Mergi la peidatru si spunei, eventual fai analize.Laptele este foarte important pentru bebei.
    Multa sanatate.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    la fel cum ziceau si fetele e prea devreme sa renunte la lapte, pana la un an e vital pentru ei. poate trebuie schimbata formula, poate s-o fi plictisit de acelasi lapte si poate laptele nou il va lua drept altceva, dar trebuie sa testezi cateva formule sa vezi care ii place.nu renunta cu laptele si multa rabdare!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nici daca ii pui cereale amestecate cu lapte in biberon?e un lucru rau sa renunte la laptic dar in schimb e un lucru extraordinar sa vrea sa pape mancarik,fetita ta accepta usor ce noi alte mame neam chinuit cu copii nostrii,unele neam chinuit sai invatam cu lingurita,alte neam chinuit sai invatam sa accepte legumele sau fructele,si tot asa.ce lapte ii dai?spunei doctorei poate ti-l schimba.dar sa nu renunti nici la mancare

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Ale cred ca ai inceput prea devreme diversificarea..unii bebelusi cand dau de papa numai vor laptele..bebelusii totusi pana la 1 an trebuie sa pape si lapte..este alimentul de baza..apoi incet incet vor trece pe mancare
    Incearca sa ii introduci alimenetele usor..si nu toate odata.( in nici o luna cred ca ai introdus prea multe )
    Si eu am patit cu fetita mea cand a inceput sa pape mancare(la 5 luni si jumatate am inceput) a cam refuzat laptele dar si-a revenit usor, usor.Totusi nu renunta la lapte.Vorbeste si cu pediatra.Eu nu i-am schimbat laptele.Cred ca in jur de o luna a durat refuzul laptelui , dar incet si-a revenit.
    sa cresteti mari dar sa nu renuntati la laptic!
    Modificata de dami28elena11; 26.12.2011 la 11:58:22.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cam devreme inceputa diversificarea, chiar daca nu a fost hranita natural... laptele trebuie sa domine inca mult timp de aici inainte in alimentatia ei. vezi poate e vorba de mudul de alimentare, poate il ia cu lingurita, din farfurie si nu mai vrea biberonul. mai cunosc un caz de acest gen si asta era motivul pentru care nu mai vroia sa manance laptele, nu mai vroia sa suga, vroia sa manance. :)) daca e asa, e simplu, daca nu, atunci trebuie sa gasesti o metoda sau un produs pe care il accepta fiindca nu o poti lasa asa.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    nici daca ii pui cereale amestecate cu lapte in biberon?e un lucru rau sa renunte la laptic dar in schimb e un lucru extraordinar sa vrea sa pape mancarik,fetita ta accepta usor ce noi alte mame neam chinuit cu copii nostrii,unele neam chinuit sai invatam cu lingurita,alte neam chinuit sai invatam sa accepte legumele sau fructele,si tot asa.ce lapte ii dai?spunei doctorei poate ti-l schimba.dar sa nu renunti nici la mancare
    Cereale cu lapte ii dau,dar nu in biberon,cu lingurita.Papa lapte milupa.Nu renuntam nici la mancare,ii place tot ce-i dau,vom vedea mai incolo daca ii plac si alte legume si fructe,sper k da.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    cam devreme inceputa diversificarea, chiar daca nu a fost hranita natural... laptele trebuie sa domine inca mult timp de aici inainte in alimentatia ei. vezi poate e vorba de mudul de alimentare, poate il ia cu lingurita, din farfurie si nu mai vrea biberonul. mai cunosc un caz de acest gen si asta era motivul pentru care nu mai vroia sa manance laptele, nu mai vroia sa suga, vroia sa manance. :)) daca e asa, e simplu, daca nu, atunci trebuie sa gasesti o metoda sau un produs pe care il accepta fiindca nu o poti lasa asa.
    azinoapte nu s-a trezit sa pape,s-a trezit dimi si cred ca i-a fost foame tare si a papat sticluta toata de lapte.oare trebuie s-o infometez ca sa pape lapte mai bine??eu nu as vrea.am zis ca pana la 5 luni papam doar o masa solida pe zi,(1 zi cereale cu lapte,1 zi morcov,1 zi mar cu cereale) dar se pare ca nu pot sa raman doar la o masa pt ca nu papa laptele,dar daca ii dau mancarica papa tot.Dar daca ii dau putin si des??atunci va fi afectat stomacul cred,pt ca va fi pus la lucru continuu.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Ale cred ca ai inceput prea devreme diversificarea..unii bebelusi cand dau de papa numai vor laptele..bebelusii totusi pana la 1 an trebuie sa pape si lapte..este alimentul de baza..apoi incet incet vor trece pe mancare
    Incearca sa ii introduci alimenetele usor..si nu toate odata.( in nici o luna cred ca ai introdus prea multe )
    Si eu am patit cu fetita mea cand a inceput sa pape mancare(la 5 luni si jumatate am inceput) a cam refuzat laptele dar si-a revenit usor, usor.Totusi nu renunta la lapte.Vorbeste si cu pediatra.Eu nu i-am schimbat laptele.Cred ca in jur de o luna a durat refuzul laptelui , dar incet si-a revenit.
    sa cresteti mari dar sa nu renuntati la laptic!

si eu sunt de parere ca am inceput repede diversificarea,dar de cand papa mancarica,doarme bine,e vioaie,nu mai plange cand o pun la nani.Chiar am deschis un topic cu probleme cu somnul,si asta ma face sa cred ca fetita era flamanda.Cand papa doar lapte plangea si jumatate de ora pana sa adoarma,dormea cel mult jumatate de ora si apoi iar incepea calvarul.de cand papa,mititica mea adoarme singura,o pun in pat si nu trebuie sa stau langa ea si face nani cate 3 ore.e o schimbare majora,pediatra nu e de mare folos asa ca mai bine intreb mamaele,iar la pediatru mergem cand e chiar nevoie.Am fost la vaccinul de 2 luni si a zis ''ne vedem in ianuarie'',adica peste 3 luni.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de sierra Vezi mesajul
    nu stiu ce sa iti spun,poate accepta laptele cu cereale sau ceva.e cam devreme sa renunte.incearca sa il amesteci cu ceva care sa schimbe gustul si mirosul .
    sanatate multa fetitei si voua si sarbatori fericite!
    multumim la fel,ideea e ca nu vrea biberonul,ceai bea,dar lapte nu,doar daca e foarte foame.Imi e mila s-o infometez doar ca sa bea lapte,mai bine ii dau cu cerealecu lapte cu lingurita decat sa o chinui asa si rezolvam amandoua problemele.Fiecare are personalitate si fiecaruia ii place sau nu ceva,nu o pot obliga si atat timp cat fetita se simte bine,creste,doarme,e vioaie..Si crede-ma ca am bagat sute de lei in sticlute de avent,chicco,tommy tipee, pt ca am crezut ca nu-i place forma tetinei dar nimic.Am ramas la avent dar doar pt ceai si pentru incercari.eu nu renunt sa-i dau lapte chiar daca papa cel mult 70 ml.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari