Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Bebe are nasul infundat

mamici, bebe are de azi-noapte nasul infundat. mi sa nu raceasca, si eu si tati am fost raciti. intrebarea mea cat de des ii pot desfunda nasul cu ser fizilogic? pot sa i-l desfund inainte de fiecare masa, altfel nu poate manca...e prea des? sper sa fie doar nasucul infndat si sa nu fi luat raceala...ati mai patit careva sa raceasca asa repede (8 saptamani)? poate avea ceva urmari in timp daca raceste asa mititel? am auzit tot felul de povesti, ca nu e bine sa raceasca inainte de 3 luni si sincer sunt cam speriata

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Poti sa ii desfunzi nasucul de cate ori e nevoie (eu le desfundam si de 6-7 ori pe zi). Eu am o prietena al carui copil a facut bronsiolita cand avea numai 6 saptamani. Sunt mai sensibili si fac forme mai grave daca racesc asa mititei, din cate stiu eu ei sunt protejati in primele 6 luni de anticorpii mamei care se transmit prin laptic. Nasucul infundat poate fi si de la umiditatea din camera (incearca un vas cu apa sau ceva prosoape ude pe calorifer/sursa de caldura ca sa mai cresti umiditatea in camera). Daca mai apar si alte simptome mergi la pediatru.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a facut bronsolita la 6 saptamani,dar nu s-a intamplat nimic grav,fara urmari.dar a fost greseala mea,pt ca e nascuta iarna si era deja piscata si nu am fost la timp la doctor asa ca am facut botezul care i-a pus capac si am ajuns in spital.dar tu poti sa faci ceva sa nu ajungeti la ceva grav,asa ca i-a bebelul in brate si fuguta la doctor,sau cheama pediatrul acasa.asa e cel mai bine.si pt nasuc sa tina mai mult timp sa nu stai toata ziua cu serul in nasuc ti-as spune sa ii cumperi spray cu apa de mare de la humex.e vreo 50lei dar iti ajunge f mult timp si este eficient si natural.este de la nastere.noi si acum folosim.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si noi avem botezul sambata de asta mi frica sa nu raceasca si cum zici tu dezbracatul si udatul sa-i puna capac. alte semne de raceala deocamdata nu da, decat are nasul infundat, dar vad ca incet incet isi revine.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nasucul trebuie desfundat daca nu mananca altfel. foloseste batista bebelusului. e cea mai tare inventie! mucisorii trebuie scosi de acolo daca sunt. mai eficient e spray-ul, tii copilasul vertical si ii pui spray, pe urma il tii cateva secunde aplecat usor in fata sa-i curga apa din nasuc. apoi poti folosi batista. poti sa-i cureti nasucul de cate ori e necesar.

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    mamici, bebe are de azi-noapte nasul infundat. mi sa nu raceasca, si eu si tati am fost raciti. intrebarea mea cat de des ii pot desfunda nasul cu ser fizilogic? pot sa i-l desfund inainte de fiecare masa, altfel nu poate manca...e prea des? sper sa fie doar nasucul infndat si sa nu fi luat raceala...ati mai patit careva sa raceasca asa repede (8 saptamani)? poate avea ceva urmari in timp daca raceste asa mititel? am auzit tot felul de povesti, ca nu e bine sa raceasca inainte de 3 luni si sincer sunt cam speriata
    Draga mea,

poti afla tot ce vrei sa stii despre raceli si viroze pe topicul: Infectiile si virozele specifice sezonului rece unde iti va raspunde la intrebari d-na dr Laura Patrascu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari