Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266

Nefericire bebe are fontanela mare la 11 luni.

bebele meu la 11 luni are fontanela destul de mare.ii dau vigantol zilnic cate 3 picaturi.mai se confrunta cineva cu astfel de problema? va multumesc.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Eu zic sa ii faci analize sa vezi cum sta cu calciu,dr de familie ce zice?

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna anee dr de familie e cam nepasatoare din punctul meu de vedere pentru ca mia zis ca are timp sa se inchida pana la 2 ani dar eu ma ingrijorez.va pup si multumesc de sfat.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Adela draga sa stii ca Tudor are fontanela de 1.5/1.5 cm la 1 an si 4 luni. Mereu a avut fontanela foarte mare. Nu cred ca doctorita ta e nepasatoare, probabil a evaluat starea copilului si ti-a spus un lucru real. Si noua ni s-a spus la fel. Atat ca la 10 luni i-am facut analize siderimie, calciu, hemoleucograma, ca sa ne asiguram ca totul e ok. Si a fost ok. alte analize nu am mai facut de atunci, Dr. nostru considera ca Tudor are pur si simplu un ritm mai lent, dar sta bine cu sanatatea, nu are carente.
    Daca totusi nu ai incredere in medicul tau dute la alt medic pediatru pentru o a doua parere, sau discuta cu dr. de familie despre niste analize de sange.

Numai bine!!!

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    multumesc Teo de incurajari.cam 1,6 cm e fontanela lui. eu ma cam ingrijorez ca nu prea stiu ca nu am mai avut alt bebe sa stiu.dar o sa incerc sa ii fac analize doar pentru linistea mea.va pup

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    Teo stii ce ma sperie mai tare ca eu la recomandarea medicului de familie care este pediatru l-am suplimentat cu, calciu gluconic in luna 1 si luna 2 de viata care tot i sa depus pe frunte.medicii o numesc {creasta} si fontanela tot asa a ramas mare.la care la 3 luni am fost la un pediatru in timisoara si m-a facut cu ou si otet de ce l-am suplimentat cu ,calciu si de atunci nu stiu ce sa mai cred.va pup

Moderator Floricica Avansata sarando's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    1.868
    Buna seara,
    Sara a avut fontanela f mare si s-a inchis foarte greu, in jurul varstei de 2 ani. Si eu i-am dat calciu si vigantol inca din prima luna pana la un an si ceva. II dadeam 10 zile pe luna, lucru pe care ni l-au recomadat mai multi medici. Iti spun asta pentru a nu te invinovati ca ai gresit dandu-i calciu. Parerile sunt tare diferite de la un medic la altul si ne cam dezorienteaza. E foarte bine sa ii faci un rand de analize, dar nu te ingrijora prea tare din cauza fontanelei ca se inchide ea. Si pentru mine a fost un mare stres cand vedeam cat de greu se inchide.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Citat Postat de florin22 Vezi mesajul
    Teo stii ce ma sperie mai tare ca eu la recomandarea medicului de familie care este pediatru l-am suplimentat cu, calciu gluconic in luna 1 si luna 2 de viata care tot i sa depus pe frunte.medicii o numesc {creasta} si fontanela tot asa a ramas mare.la care la 3 luni am fost la un pediatru in timisoara si m-a facut cu ou si otet de ce l-am suplimentat cu ,calciu si de atunci nu stiu ce sa mai cred.va pup
    Incearca sa ceri si parerea unui alt pediatru. Tudor de exemplu nu are voie sa ia calciu din cauza hidronefrozei (pungute de urina la rinichi), dra oricum s-a dovedit ca nici nu e necesar cand i-am facut analizele. Dupa cate am inetels eu de pe la medici si mamici nici nu e recomendat sa se dea calciu fara analize. Prima data trebuie sa afli daca e necesar.

Nu te mai stresa. Multa sanatate. Va pupam.

Moderator Floricica Avansata sarando's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    1.868
    Voi muta subiectul la sectiunea "centrul bebesano". Acolo se incadreaza si sper ca vei primi si mai multe pareri.

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    va multumesc de incurajari si de sfaturi.

Floricica Veterana anca2002's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2008
    Postari in forum
    24.585
    BUNA DRAGA MEA
    casian al meu a avut fontanela mare din nastere,acum e ok 0,5 pe 0,5
    dar noi am facut d3 injectabil si fiole de d3 luate pe gura,aduse din italia,ca la noi nu se mai fabrica
    si la inceput am dat si 10 picaturi de vigantol pe zi
    asta a fost la recomandarea pediatrei
    eu zic sa mergi sa vezi si un alt pediatru
    daca ai nelamuriri nu ezita sa ma contactezi
    multa bafta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari