Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita cosdena's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    buna fetelor!fetita mea de 5 luni a racit(rosu in gat,tuse seaca,curge nasucul)si cu toate ca urmeaza tratament cu ospamox,eurespal si nurofen(in caz de febra),tusea tot nu ii trece!si mai mult decat atat...de ieri de la 15.00 nu a mai vrut sa pape mai nimic!cand spun mai nimic...asa e!pana dimineata la ora 5(cand a papat doar 50 ml),nu a mai papat decat cateva lingurite de cereale,vreo 30ml lapte formula si ceva ceiut si apa!atat!iar in dimineata asta pe ls 8 a papat mai mult fortat(mai ales ultima parte) cu seringa si numai 100ml de lapte!nu stiu ce sa ma mai fac ca sunt cu nervii la pamant!sunt disperata si nu mai pot!mi-e teama cel mai tare sa nu ajungem iar in spital ca e plin de viroze si multe alte boli si e destul de nasol!am mai fost odata cu ea in spital pt altceva si mi-a si racit acolo si nu doar!!!va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat!a mai ttecut cineva prin asa ceva???daca da ,cum ati rezolvat situatia?multumesc!!!

Floricica Avansata lauradoom's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    1.209
    Buna Denisa! De cand urmeaza tratamentul? E normal sa nu mai manance daca ii este rau.Asa este si la adulti nu? A vazut-o un medic? Eurespalul din proprie experienta iti spun ca nu e asa de bun....la tuse seaca copilului meu i-a trecut cu Paxeladin....oricum si antibioticul ar trebui sa isi faca efectul...de cand il dai?

Floricica Avansata lauradoom's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    1.209
    Copilul meu a racit fff des si de fiecare data mediul ii dadea un antibiotic si ceva de tuse (depinde de felul tusei), plus pulmex baby-pt masaj, capsule de karvol pe o batista, iar pt ca nu reusesa deloc sa respire-picaturi Vibrocil, oricum trebuie sa te inarmezi cu rabdare ca nu trece asa de repede o raceala, 7-10 zile....rabdare si nu dispera....daca se inrautateste situatia te duci la spital, macar sa il vada un medic, nu sa te internezi.Medicul de fam ce zice?

Floricica Nou Venita danielap's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    230
    buna Denisa, nici bebe al meu nu manaca daca are gripa sau este racit. I-am dat tot felul de tratamente dar pana la urma un medic mi-a spus sa-i curat niste catei de usturoi( spunea ca usturoiul are perste 20 de substante antivirale si antibacteriene) si sa ii tai pe o farfurie si sa-i pun in camera in care doarme, m-am gandit ca e o tampenie dar din disperare am facut-o, in trei zile si-a revenit bebe( dar am imputit toata camera). Mi-a spus si sa am mare grija la scutece daca nu mananca, minim 4 scutece ( destul de pline) pe zi.
    pupam fetita bolnavioara si speram sa-si revina cat mai curand

Floricica Avansata dana maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2008
    Postari in forum
    1.830
    De obicei daca sunt bolnavi si mai ales de la tratamentul cu antibiotice copiii nu prea ,mananca, ai rabdare 10 zile pana iii trece si ai sa vezi ca pofta de mancare ii va reaparea. Dar ai grija sa nu faca candida pe limbuta dupa tratamentul cu antibiotice, ca atunci iarasi nu va manca.Si al meu a avut muculeti grosi, am fost cu el la medic, doctorita i-a dat antibiotice nu a prea mancat, dar dupa 10 zile cand am terminat tratamentul si i-a trecut i-a revenit si pofta de mancare.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    si bebele meu a fost racit si l a tinut tusea si tot tacamu vreo doua sapt...e normal zic eu sa nu aiba pofta de mancare sau sa nu poat sa manace ca il doare gatutu de la atata tusa si de la rosu in gat
    eu i am dat ambroxol si nurofen la rec doc
    eu zic sa ai rabdare ca o sa i treaca, fiecare copil reactioneaza dif la raceala mai ales daca sunt micutt

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    va multumesc tuturor pt rasp.azi la 12 merg la un alt pediatru sa o consulte si poate cine stie?!?sa vad ce spune si alt medic si intru dupa ce vin de acolo!!!poop

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Uram multa sanatate pt bebe Deea!
    mami noi suntem cu gandul la voi..trebuie sa fii tare ca si bebita sa treaca mai usor peste aceasta raceala!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna , si eu am patit asa cu Oliver dar el nu a mancat decat f putin dinainte sa apara boala si nu stiam de ce , apoi a facut febra si am inteles .Asa reactioneaza ei , nu dispera nu esti singura doar sa ai grija sa urineze destul , cel putin 4 scutece cum s-a mai spus ,sa nu se deshidrateze.Incearca sa o hranesti dar daca nu vrea nu forta, multa sanatate

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    Buna din nou!Am fost la medic si mi-a dat alt tratament:klacid si paxeladine ca i-a gasit o viroza!!!O sa vad daca astea isi fac efectul,cel putin cel de tuse ca eurespal i-am dat degeaba!!!Sa vad cu acestea cum merge!Sper sa treaca cat mai repede ca mor cand vad ca nu mananca!Mor!!!Dupa ce am venit de la consult mi-a papat 100 de lapte si cateva lingurite de iaurtel cu cereale!!!O incerc cu de toate numai sa pape!!!Va pup si sanatate!!!

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    Am uitat sa spun ca si de dimineata,adica pe la 8 a papat tot 100 de lapte si iaurtel cu cereale!!!Si a mai baut si un pic de suculet de fructe(15ml).Sper sa fie bine si sa pot fi tare si eu!!!Multumesc tuturor pt opinii!!!

+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari