Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita terrylyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7

Bebe de 5 luni se trezeste noaptea din ora in ora

Buna ziua.
    Sunt noua pe aceasta pagina dar m-am gandit ca ma poate ajuta si pe mine cineva. Avem un baietel de 5 luni, si noaptea (nu chiar in fiecare noapte, dar in ultima vreme tot mai des) se trezeste din ora in ora.Adoarme pe la 9-10 seara si de la 1 noaptea se trezeste la fiecare ora, mananca foarte putin (biberon) si adoarme la loc.....si peste o ora iar.... si tot asa toata noaptea.
    Si am observat ca a inceput si ziua sa manance mai mai putin dar mai des. Am inceput diversificare dar numai o masa pe zi pe la 3-4 dupamasa.
    A mai patit cine asa cu bebelul? Si ce pot face sa nu se mai trezeasca noaptea, ca sincer ziua simt ca pic din picioare de oboseala.
    Va multumesc!!

Floricica Nou Venita isrea2's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2012
    Postari in forum
    3
    Buna,

Da, si eu am patit la fel, doar ca eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni cand am inceput diversificarea. Pe la vreo 7 luni cred ca a inceput la noi si am tinut-o tot asa, cu treziri la inceput de vreo 4-5 ori pana la din ora in ora spre final. La 10 luni am trecut la biberon si manca 240 ml la culcare si se mai trezeea pe la 4 dupa tzitzi. Usor usor i-am dat suzeta in loc de tzitzi si apoi pe la 6-7 dim tot 240 ml lapte. Acum s-a obisnuit si doarme cam toata noaptea, se mai trezeste uneori, dar cu suzi adoarme repede la loc si de aseara am inceput sa-i scot si suzi, dar suntem in proces. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa ai grija sa pape suficient cand se trezeste -gadila-l, trage-l de nasuc, pupaceste-l ca sa stea treaz sa pape-, pe la varsta asta cred ca de 2 ori sa pape noaptea ar fi suficient, cam asa imi recomandase pediatra mie pe la 6 luni. Cel mai bine intreaba pediatrul cati ml de lapte trebuie sa pape bebe la vrasta asta si apoi imparte-l pe cate mese are pe zi, respectiv noapte. La 11 luni, Andrei al meu trebuie sa pape cam 500 ml lapte si atunci daca ii dau de 2 ori, ii dau cam 250 cu 250, daca ii dau de 3 ori noaptea ii dau cam 170-170-170 sau 240-100-160 etc. E greu, dar fii optimista si pozitiva! :)Oricum, nu esti singura, daca asta te ajuta cu ceva :) Bafta!

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7
    Am incercat sa il tin treaz sa manance dar se satura cu 60ml de lapte si dupa aia se joaca cu biberonul si nu mai mananca (si cu ocazia asta i-am stricat si somnul ca adorme mai greu dupa aia).Cu suzeta nu reusesc sa il linistesc noaptea, doar cu biberonul.Dar o sa incerc si din variantele tale, sa vedem ce reusim.
    Modificata de terrylyn; 13.02.2013 la 14:34:36.

sadia
    Guest
    Poate avea un puseu de crstere sa-i fie foame mereu........Dar din ora in ora mananca cate 60 ml de lapte?La gingii te-ai uitat?

lna
    lna este offline.
    Floricica Novice lna's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    561
    Buna!
    Asa am patit si eu cu fetita mea cateva nopti bune, se trezea din ora in ora tipand, trebuia sa stau cu ea in brate sa se linisteasca. Intr-un final am realizat ca nu dormea suficient ziua, iar seara era mult prea obosita sa aibe un somn linistit. Daca manaca asa putin nu cumva sa ii fie sete si nu foame. Pitica mea refuza si ceaiul si apa, asa ca imi este f greu cu ea acum ca am inceput diversificarea, iar cerealele astea din comert sunt dulci de te seaca la inima. Depinde cu ce ai inceput diversificarea, daca ai inceput-o cu cereale cu lapte, nu cumva sa nu ii prieasca laptele praf (la noi asa s-a intamplat).
    Incearca deasemeni sa ii diluezi mai bine masica diversificata, sa fie mai mult apa.
    Multa rabdare si bafta!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    ai verificat umiditatea din camera? poate e aerul prea uscat......il scoti afara in fiecare zi? chiar daca e urat, poti sa-l imbraci ca pentru afara, sa deschizi geamul 20 minute. si camera trebuie sa fie bine aerisita. nu e normal sa se trezeasca asa de des. mesele de lapte praf trebuie sa fie la un interval de cel putin 2 ore jumate, altfel nu apuca sa se digere laptele. cand se scoala, poti sa-i dai ceai sau apa si astfel sa-i faci cat de cat un program de mese. suzi este foarte buna in astfel de cazuri. multa rabdare!

Floricica Nou Venita dndlena's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Buna.Am patit-o si eu asa.Bebe meu e alaptat exclusiv la san.Se trezea tipa il puneam la titi tragea un pic dupa care dormea.Am redus temperatura in camera la 21 grade si e ok.Ii era sete.Sau poate se trezeste din cauza durerilor de dinti.Noaptea e mai greu pt ei.Bafta si rabdare multa

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri!M-am uitat la gingie, nici urma de roseata, inflamatie sau altceva,afara iesim aproape in fiecare zi (cand ninge sau ploua nu iesim, dar asta nu sa intamplat prea des).
    Diversificarea am inceput-o cu fructe si legume(am incercat si cereale dar am renuntat pt ca se constipa de la ele).
    In camera e destul de cald acum o sa incerc si eu sa mai scad temperatura cu vreo 2 grade.
    Eu din pacate nu mai alaptez de vreo 3 saptamani, am fost bolnava si am luat tratament si atunci am facut pauza si bineinteles laptele a scazut (puiu nu a mai vrut sa suga), am mai incercat cu pompa si ii dadeam din biberon dar nu e la fel.Am incercat si Galofor dar fara rezultat :(, am incercat si ceaiuri si supe si ciorbe si compoturi, imi pare foarte rau ca nu mai pot alapta.Si zilele astea am observat ca nu mai am lapte aproape deloc(deabea daca mai scot 25 ml). Cred ca ma las pagubasa si bag pompa la "naftalina".
    Va multumesc inca o data! :*

lna
    lna este offline.
    Floricica Novice lna's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    561
    Buna!
    Asa am patit si eu, am facut mastita a trebuit sa fac tratament si mi-a scazut lactatia, fetita mea nu a papat niciodata la san decat asa de alintat, ma mulg de la inceput. Intrasem in panica nu cumva sa raman fara lapte, dar am luat Galafor, am baut 1 l de ceai de fenicul, anason si chimion, am baut apa la greu si m-am muls la fiecare 2,5 ore,iar intre timp o puneam si pe mandrutza la san. Eu ma mulg cu mana, parca iese mai bine si fara durere si am reusit iar sa imi cresc productia de laptic la 700-750 ml pe zi, din nou.
    Iar ca sa nu il trezesti de tot pe mic atunci cand suge noaptea, incearca sa ii invarti biberonul in gura, usurel. Am vazut tehnica in maternitate si merge.
    Bafta!

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7
    Bine ca ti-a venit laptele inapoi ,eu ma chinui de 2 sapt si nu reusesc nici cum. Nu stiu daca merita sa mai incerc sau ma chinui degeaba.Am si eu o intrebare cu privire la Galafor: ai vazut rezultate cand le-ai luat? si daca da.....dupa cat timp?Ca eu le iau de 3 zile si nu vad nici o diferenta.

sadia
    Guest
    Ffffff multa apa peste 2 litri .....scz da cu cacilita sta in casa la 23 de grade?Se poate sa-i fie si sete daca il imbraci asa si la somnic.
    Tusi cu lactatia e cam mult timp....mai cure ceva picaturi,daca nu sa intrerupt deloc,incearca totusi,pompa ideala e chiar bebele tu,cu cat il pui mai mult la san cu atat iti stimuleaza lactatia.....

Offf ce mai omor limba ro....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari