Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Bebe constipat

Ne confruntam cu aceasta problema de la 2 saptamani,acum are 2 luni jumatate si nu face kk singura.Doctorita mi-a recomandat BioticsBaby si altele insa nici un ajutor....trec si 4 -5 zile apoi ii bag cate un supozitor si abia abia face.E foarte energica si nu mai pot sa o tin sa o ajut cu termomentrul.Voi va confruntati cu astfel de probleme??ce produse folositi?va multumesc anticipat pt raspunsuri

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Am avut si noi probleme cu constipatia si ni s-a recomandat Debridat. La noi a functionat

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Ne confruntam cu aceasta problema de la 2 saptamani,acum are 2 luni jumatate si nu face kk singura.Doctorita mi-a recomandat BioticsBaby si altele insa nici un ajutor....trec si 4 -5 zile apoi ii bag cate un supozitor si abia abia face.E foarte energica si nu mai pot sa o tin sa o ajut cu termomentrul.Voi va confruntati cu astfel de probleme??ce produse folositi?va multumesc anticipat pt raspunsuri
    Exact aceeasi problema am avut si noi..i am dat si biotics si debridat si ceai Alinan baby Drink si nimic...eu cu termometrul nu am chinuit copilul k stiu k nu e indicat...Antonia iesea afara o data la4zile si uneori ii bagam si supozitor...ai grija cu supozitoarele ca dau dependenta ...Pana nu am trecut pe mancare solida nu am scapat de problema asta..noi am inceput diversificarea la 5luni cu sucurile si din ziua aia a inceput sa faca zilnic fara ajutor.Mentionez ca eu i am dat lapte de mama si nu stiu daca asta era cauza de nu reusea sa iasa afara,ma rugam noaptea la Dumnezeu sa faca si ea treaba mare si cand facea ma inchinam,asa disperata eram.Erau momente cand ii bagam supozitorul si trecea si o ora pana facea si pana atunci urla de durere saracuta.Mi a zis o prietena ca daca ii pui cateva picaturi de zeama de portocala sau de lamaie ar iesi...am incercat si a mers 1data sau de2ori,deci nu stiu daca a fost o coincidenta sau nu...incercati poate la voi merge.La pediatru cand i am zis de chestia asta a zis k el nu a mai auzit de asa ceva si ca portocala sau lamaia nu face decat sa branzeasca laptele in burtica,dar la disperarea mea tot am incercat.AAA si constipatia poate veni si de la ceai..daca ii dai ceai Baby drink sau baby calm nu sunt bune ca contin menta si menta constipa...mie asa mi a zis pediatrul...cel putin baby drink a zis ca e cea mai mare porcarie.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    daca o alaptezi , poate sa fie din cauza alimentatie tale daca nu incearca si inlocuieste un biberon de lapte cu ceai , are nevoie de mult lichid

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    daca o alaptezi , poate sa fie din cauza alimentatie tale daca nu incearca si inlocuieste un biberon de lapte cu ceai , are nevoie de mult lichid
    fara suparare dar IN NICI UN CAZ.....
    1-alimentatia mamei incide extrem de putin asupra compozitiei laptelui matern
    2-unui bebel alaptat nu e necesar sa i se dea supliment de ceai pentru hidratare......il mai pui la san ......punct.
    Stiu ca sunt putin cam dura dar eu vorbesc doar din proprie experienta .....am doi copii....alaptati amandoi.....fata pana la 4 luni exclusiv si pana la 6 luni din biberon (laptele meu muls)......baiatul alaptat pana la 1 an si 4 luni cand s-a intarcat singur.......
    In toata perioada sarcinii si cea a alaptarii am mancat de toate....iclusiv sarmale,rosii,ardei iute etc......fara sa observ nici o modificare in comportamentul copiilor.....fata vesnic calma......baiatul o bomba urlatoare.....
    Micuta a avut mereu probleme cu constipatia....din ziua 1......acum s-a reglat, i sensul ca merge singura la baie dar o data la 3-4 zile si face aproape intotdeauna tare.......Din cate mi-au explicat diversi pediatri (unii si nutritionisti) e o chestiune de micrflora bacterica intestinala.........alaturata de cele mai multe ori geneticii.......ca si eu sunt tot una vesnic constipata.Am incercat N metode sa reglam cumva tanzitul si se parea ca nu functioneaza nimic......alimentar (manca fmulte fructe,legume,iaurturi...tot ce ajuta),fizic (faceam activitate fizica gen bicicleta,ne plimbam pe jos,masaj la burtica) ,apa nu lipsea niciodata......ceaiuri....etc. ,dar niciodata nu ne-am oprit din a stresa saracul copil.......abia catre varsta de 2 ani s-a reglat cat d ecat situatia.....am renuntat la pampers si am incurajat-o sa faca singura.
    E foarte dificil sa ii vezi cum se chinuie cand sunt in situatia asta dar nu exista acelasi remediu pentru doi copii, fiecare reactioneaza diferit.Eu ti-am expus experienta mea si poate sa iti fie de ajutor.

P.S.Fiumio nu are nici cea mai mica problema de digestie.......genetic se pare ca merge pe linia tatalui

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Papa doar piept,si ceiuc din seminte de chimen in care adaug bioticsbebe,nu stiu ce sa mai fac.Acum 2 ore i-am facut chiar si clisma cu putina apa calduta si sapun si va vine sa credeti ca NIMIC???deci chiar si cu clisma nu putem rezolva problema.Credeti ca putin suculet de mere va ajuta??cred ca e prea devreme dar 2-3 ligurite poate ajuta....nu stiu ce sa mai cred.Eu mananc moderat,nu lipseste din casa zilnic supa sau ciorba la pranz.Azi e ziua 4 fara kk si ma gandesc ce dureri trebuie sa suporte mititica,azi a urlat fra oprire aproape o ora,cu lacrimi ,nu mai stiam ce sa-i fac.Nici nu a vrut sa manance,ultima masa a vut-o la 8:30 iar pana acum a papat dor putin de tot,a supt 2-3 guri si gata.Acum a adormit....20 de minute liniste apoi iar show.De as avea pe cineva sa ma mai ajute prin casa ce bine ar fi,sotul face si el can poate si cum poate....

Floricica Nou Venita andra26's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2011
    Postari in forum
    2
    eu lui denis cu masaj pe burtica cum merge ceasul am facut pe burtica lui si facea zilnic fara supozitoare fara ceaiuri

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    ale21, daca nu a facut nici cu clisma cu apa si sapun, incearca o microclisma pt copii, cu glicerina.La noi merge intotdeauna.Copilul meu are 3 ani si dintotdeauna a fost constipat.Am incercat toate tipurile de regimuri, de siropele, nimic nu a ajutat. A facut chiar si o fisura anala anul trecut si de atunci cu greu face singur fiindca se tine intentionat, de frica.Cu microclisma face intodeauna imediat, fara sa se chinuie. Pt moment, poti incerca.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    ale21, daca nu a facut nici cu clisma cu apa si sapun, incearca o microclisma pt copii, cu glicerina.La noi merge intotdeauna.Copilul meu are 3 ani si dintotdeauna a fost constipat.Am incercat toate tipurile de regimuri, de siropele, nimic nu a ajutat. A facut chiar si o fisura anala anul trecut si de atunci cu greu face singur fiindca se tine intentionat, de frica.Cu microclisma face intodeauna imediat, fara sa se chinuie. Pt moment, poti incerca.
    Cum se face microclisma??am incercat cu apa si sapun dar nimik....nu stiu cat e vorba de constipatie sau sper sa nu fie alte probleme.Cand face (o data la 4-5 zile) kk are consistenta mustarului....nu stiu cum trebuie sa fie ca sa se considere constipatie.Nu e tare absolut deloc

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu te sfatuiesc sa te duci la medic. Degeqaba ne dam noi cu parerea. La fiecare copil mereg altceva, fiecare reactioneaza diferit.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Daca acceptati si un sfat babesc primit la randul meu de la bunica mea care acum are 97 de ani si pe care l-am urmat si eu puteti incerca fara sa aveti teama ca se poate intampla ceva rau. Absolut deloc. Se rupe o frunza de muscata exact de la baza unde e prinsa de tulpina, se rupe partea lata a petiolului care face legatura dintre tija si restul coditei de la frunza,se spala sa nu aiba praf si apoi se baga putin in bepanthen cat sa alunece si se introduce in fundulet maxim 1 centimetru si se tine cateva secunde.Si eu am avut mereu probleme cu constipatia la bebe cat a fost asa micut si de fiecare data rezolvam cu muscata foarte repede si garantat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari