Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 9 din 9
Prima paginaPrima pagina ... 3 4 5 6 7 8 9
    Floricica Nou Venita andreea.dorobantu's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2010
    Postari in forum
    5
    Buna seara

fetita mea are 4 luni jumatate si aproape ca i s-au inchsi fontanelele. Vineri mergem la neurolog la un control. De asemenea arecapututl turtit in spate. darcred ca acest lucru se datoreaza faptului ca nu doarme deloc decat pe spate.
    Sper din tot sufletul sa nu fim diagnosticati cu craniostenoza.
    Am inceput sa ma documentez dar imi este ca,m frica de acest diagnostic si tot ce presupune el

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Buna
    daca are capul turtit in spate poate avea o plagiocefalie pozitionala. Neurologul va verifica toate suturile si eventual va recomanda sa faceti un consult la neurochirurg. Nu ar trebui sa va faceti griji de pe acum. oricum in cazul fontanelelor, aproape inchis inseamna mult mai putin decat inchis de-a binelea.

Floricica Nou Venita andreea.dorobantu's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2010
    Postari in forum
    5
    Am vazut ca esti din Timisoara, si eu sunt tot din Timisoara. In cazul in care am mai multe nelamuriri as dori sa te contactez telefonic daca imi permiti

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    da, am incercat sa iti trimit mesaj privat, nu merge nu stiu de ce
    Modificata de iana10; 02.11.2010 la 21:15:52.

Floricica Avansata nikolaidis's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2007
    Postari in forum
    2.218
    buna Iana... am primit mesajul tau si sper sa ne auzim

Floricica Nou Venita gabimami's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2012
    Postari in forum
    7
    buna la toata lumea
    am un nepotel de 2 anisori care are capul deformat vizibil dar fara alte probleme din pricina forcepsului folosit la nastere
    imi povestea o doamna de ceva casti-caciulite dintr-un material expandat pe care daca le poarta bebeii se rotunjeste caputul
    ati auzit careva ceva?
    pt ca doamna aceasta era din Denver-America si n-am apucat s-o intreb mai multe
    si,referitor la nesimtirea si lacomia medicilor intru si eu din pacate in club
    sanatate la toata lumea

Floricica Nou Venita xandyko's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2014
    Postari in forum
    1
    Iana vreau sa iti multumesc tie si tuturor mamicilor care au postat aici. Asa am aflat si eu ce ar putea avea fetita mea Isabella si la ce medici ar trebui sa mergem pentru diagnostic. Bineinteles ca medicul de familie a zis ca nu-i nimic isi revine iar pediatrul a zis ca trebuie sa ne resemnam, ca asa e forma fruntii ei si ca nu se poate face nimic. La 2 luni i-am facut o ecografie transfontanelara si acolo ni s-a zis ca tinand cont de faptul ca la nastere a trecut printr-un loc stramt si probabil a fost nevoie de putina forta aplicata i s-a deformat capul. La 3 luni jumatate am facut un control neurologic si de acolo am plecat mai speriati din cauza ca ni s-a recomandat un control al auzului. Nu l-am facut pt ca Isabella aude foarte bine dar sperietura a fost de proportii. Acum are 6 luni si abia luna trecuta am ajuns la neurochirug si ni s-a confirmat diagnosticul de craniostenoza: trigonocefalie :s-a sudat prematur sutura metopica(cea de pe mijlocul fruntii), drept urmare are fruntea ascutita si impreuna cu lateralele capului formeaza un triunghi. Trebuie sa sunam azi sa ne programeze pentru operatie. Are si strabism dar ma gandesc ca e posibil sa fie tot din cauza craniostenozei desi medicul neurochirurg ne-a zis ca nu e neaparat aceasta cauza. Vreau sa intreb mamicile care au trecut prin operatie deja: bebelusii au avut strabism? S-a corectat dupa operatie sau nu? Noi am mers la Tg. Mures la dr. neurochirurg Gherman Bogdan deoarece am inteles de pe forum ca e medic bun si cu experienta in cazuri de genul acesta. Asteptam sa ajungem la spital sa vedem conditiile si felul in care se ingrijesc de copil si o sa va tin la curent. Cu siguranta mai sunt cazuri ce trebuiesc operate si e bine sa avem o alta optiune in afara de Bucuresti.
    Modificata de xandyko; 03.03.2014 la 11:58:41.

Floricica Nou Venita Paradisio's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2017
    Postari in forum
    1
    Iana, pot intra in posesia PDF ului?
    Modificata de Paradisio; 27.02.2017 la 12:00:31.

Floricica Nou Venita Andreea1237's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2019
    Postari in forum
    1
    Bună ziua! Nu știu câte dintre dumneavoastră mai sunt pe acest forum. Va voi spune și povestea noastră. Sunt mămică unui băiețel de 10 luni, foarte activ și deștept. Acum 2 luni sau chiar mai bine, am observat ca are o creasta osoasa în frunte de la fontanela la nas.. Nu se vede decât de a te uiți atent dar se simte la palpare. Medicul de familie spune ca e normal , pediatra la fel, am fost și la un chirurg pediatru în Constanța și în urma radiografie craniene a spus ca suturile par ok. Dar exista aceasta creasta care nu-mi da pace. Noi suntem din Tulcea . As vrea sa îl duc la dnul dr stoica sergiu la un control. Dar nu știu unde mai activează. Dacă exista vreo mamica care ma poate ajuta cu o adresa de mail sau un nr de telefon, rămân datoare. Mulțumesc.

+ Raspunde
Pagina 9 din 9
Prima paginaPrima pagina ... 3 4 5 6 7 8 9

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!