Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57

Angiom la bebelusi

Bebelusul meu in varsta de doua luni are pe capusor un angiom sau hemangiom nu stiu cum se spune exact ( este de culoare rosie si parca a mai crescut de la nastere ). Intrebarea mea este cum putem scapa de el?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de roxanais Vezi mesajul
    Bebelusul meu in varsta de doua luni are pe capusor un angiom sau hemangiom nu stiu cum se spune exact ( este de culoare rosie si parca a mai crescut de la nastere ). Intrebarea mea este cum putem scapa de el?
    Hemangiom congenital
    Hemangiomul (petele rosii) la nou-nascut | Copilul.ro

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Finuta mea s-a nascut cu asa ceva deasupra sprancenei stangi. Acum are 2 ani si aproape ca nu se mai observa...Dr le-a spus parintilor ca se poate indeparta chirurgical dar dupa o anumita varsta!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi inca le mai avem si acum la 2 ani si 8 luni si la ceafa si pe frunte unul chear intre sprincene......cand am nascut-o a avut si sub nasuc si pe pleoapa ochisorului...cele 2 ne-au trecut dar cea din frunte si de la ceafa nu...se accentuiaza atunci cand o scot afara si este rece....eu inca m-a mai stresez cu ele si acum chear daca am intrebat mai multi doctori...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    IMG_5115..jpg am atasat si o poza sa vedeti unde anume are...nu se observa ff tare..cand era bebe se vedea ff tare

mada_lyna
    Guest
    buna. si baietelul meu a avut la nastere,tot asa intre sprincene si deasupra unui ochiut. dar nu prea se vedeau. acum, s-au dus de tot aproape.se mai accentueaza putin putin la frig . mie mi-a zis dr ca unele hemangioame trec de la sine alte nu. sanatate!

Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Multumesc pentru raspunsurile voastre. Deocamdata asteptam . Cnd o sa-i creasca parul s-ar putea sa il acopere si sa nu se mai vada . Oricum il urmarim.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Si nepotica mea s-a nascut cu un hemangiom in zona capului,langa fontanela...sora mea a mers inca din primele luni cu fetita la doctor.Stiu ca ii aplicau azot in acea zona si i-l ingheta cumva.Azotul i-l punea pe portiuni mici la fiecare tratament si a avut nevoie de vreo 5 astfel de tratamente ca sa-i acopere intreaga zona. Pe cap i-a recomandat sa o spele numai cu produsele din gama bioderma,si urmeaza sa-i faca un RMN pt a vedea adancimea lui. RMN-ul i l-a recomandat dupa varsta de 2 ani. Acum ca a implinit 2 ani urmeaza sa i-l faca.Hemangiomul s-a mai redus dupa aplicarile de azot,dar e tot acolo,par nu i-a crescut in acel loc dar nu se observa ca are parul cret si i-l acopera. Nu e ceva de ignorat si trebuie inveatigat. Partea grea este ca la varste mici nu prea se poate intervenii decat cu aceste aplicari de azot.Unii copii scapa definitiv de ele dupa aceste aplicari,altii nu.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si fetita mea a avut dar a trecut singur fara tratament . Acum nu mai are nici un semn , cand era bebelus imi faceam griji .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari