Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Anemia la bebelusi

Un bebelus care sufera de anemie nu are suficiente celule rosii in sange, celule ce transporta oxigenul in sange si apoi trimite in tot corpul.

Bebelusii care sufera de anemie sunt palizi, somnorosi si mereu obositi, cand faca nani pot sa aiba o respiratie mai accelerata.

Una din cauzele anemiei la bebelusi este lipsa de fier din organism, apoi o alata cauza este si nasterea prematura deorece copiii nascuti premaur au mai putine celule rosii in sange.

mada_lyna
    Guest
    exact despre ferrum hausmann citeam mai devreme. mie mi-a zis med de fam ca nu se da decat copiilor nascuti prematur. in schimb, pediatra mi-a zis ca doar daca este anemic (reiesind un urma analizelor).pe la ce varsta as putea sa ii fac analize pt fier? ca nu mananca mai nimik.e un fitzos....rar legume,doar iaurt cu placere, fructe binisor.si de aceea ma gandesc sa nu devina anemic.

Floricica Nou Venita grasutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32
    eu ii dau fetitei mele fier hausmann si nu e nascuta prematur are 7 luni si in urma unor analize a reiesit ca e usor anemica.Doc pediatru mi-a dat fier hausmann.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari