Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ellyas's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5

Ajutor Enterocolita

Ajutor!! Fetita mea de 1 an si 3 luni are enterocolita. Curios deoarece ea era mai mereu constipata . Acu odata cu venirea dintilor a venit si aceasta boala cu dureri mari de burtica, febra si diaree apoasa neagra dar fara voma. Nu stiu ce sa ii dau sa pape ca ea si asa era mofturoasa. Nu vrea orez, morcov, nici carne. Astea nu le papa nici inmainte cand era constipata. Sunt disperata ce sa ii dau? Doar ceai?? Mai papa mar si banana. Branza de vaci doar amestecata cu banana si sa predomine banana. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Daca are cineva un meniu sa imi vina in ajutor sa vad ce combinatii mai pot face?? Va rog foarte mult. Facem injectabil cefort de 2 ori pe zi. suntem in ziua a 3 a. de tratament si nu prea vad mari schimbari .

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Si fetita mea a avut sapt trecuta enterocolita si am scapat doar cu Activia de la Danone si ceai de menta. Trebuie sa-i dai lui bebe lichide pt ca se deshidrateaza, iar ceaiul de menta e recomandat in caz de diaree.

Eu nu sunt fan Danone, dar cand e vorba de reglarea tranzitului, Activia face minuni datorita probioticelor pe care le contine.

Inteleg ca a consultat-o un dr. de i-a dat injectii. Daca enterocolita e virala, degeaba le face.:(

Insanatosire grabnica piticei!

p.s. - stiu ca esti disperata si ingrijorata, dar era suficient un singur topic. Daca erai noua mai intelegeam, dar vad ca esti de mult timp pe forum.
    Modificata de niconor; 19.12.2010 la 13:18:09.

Floricica Nou Venita maria_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2010
    Postari in forum
    18
    Buna,
    Sunt noua pe forum! :-p Sunt mamica de 4 ani si m am confruntat si eu cu acceasi problema pe cand fetita mea avea 1 an si cateva luni, ne am chinuit o perioada lunga de timp cu fel de fel de meniuri si vizite pe la diversi doctori. La un moment dat nu mai stiam pe ce cale sa o iau, era disperata, slabea si nu manca, am stat internata cu ea si la infectioase si nici asta nu a rezolvat problema pana cand un bun prieten mi a deschis o usa la o doamna doctor care mi a zis clar ca fata mea are Enterocolita si se trateaza usor cu Enterol si sa nu mai chinui copilul prin spitale. Drept urmare cu regim alimentar si laptele introdus treptat in meniul ei am scapat in 2 sapt. cauta pe internet vei gasi informatiile necesare. Stiu ca se dau 3 pliculete pe zi, eu i le dadeam cu o seringuta cate un pic in coltul gurii ca sa nu mi le verse se poti sa vb cu ea si incet, incet vei scapa! Multa sanatate!
    Modificata de maria_maria25; 19.12.2010 la 13:28:58. Motiv: Am postat gresit :(

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Draga mea, uite iti scriu povestea noastra de gastroenterocolita..o experienta urata!
    În seara de 3 septembrie spre 4 septembrie nu prea am dormit ci am cam vomat...și cum eu numai vomasem până atunci mă cam speriasem.
    Sâmbăta, pe 4 semptembrie, am mâncat regim, însă noaptea iar am vomat la greu tot ce mâncasem...de această dată s-au speriat și mami și tati și duminică dimineață am mers la camera de gardă a spitalului Maria Sklodowska Curie, zis Budimex, unde am fost încântați de modul de tratare al pacienților....am mai fost noi la analize aici și a fost ok, dar de această dată chiar a fost super ok.
    După ce ne-am făcut fișa, am fost invitați în sala de așteptare de unde în scurt timp ne-a preluat o domnișoară doctoriță tare drăguță și răbdătoare cu copiii...am ajuns în cabinetul dumneaiei, m-a consultat pe toate părțile și a decis că am gastroenterocolită acută.
    Mi-a dat regim alimentar după cum urmează:
    ziua I-III: apă plată și ceai de mentă; biscuiți simpli fără ciocolată, creme sau glazură și stiksuri; pâine prăjită, brânză de vaci sau telemea de vacă; banană, măr copt cu biscuiți sau brânză de vacă;supă de zarzavaturi (doar morocv cu albitură și dovlecel), carne de pui fiartă (separată de supă) sau grătar; orez, paste , mămăliguță cu brânză.
    ziua IV - iaurt
    ziua V - șuncă presată
    ziua VI - gălbenuș de ou fiert tare
    ziua VII - lapte.
    Alimente interzise: smântână, cașcaval, brânză topită, cartof, legume (roșii, castraveți, ridichii, varză, fasole), prăjituri de orice fel, creme, gem, miere, supe cu zeamă de carne, sucuri de fructe, fructe.
    Deasemenea ne-a zis că timp de două ore de la vomă nu am voie să bag în guriță nici un aliment, decât lăptic de la mami...apiță să beau câte o linguriță, cu pauză de 5 minute....a fost complicat rău!
    Sigur că am luat și niște prafuri diluate cu apă, care mi-au plăcut tare mult, mai puțin sărurile de la Humana:
    1. Debridat sirop 3 ml de 3 ori pe zi timp de 5 zile
    2. Hidrosec plicuri 1 plic pe zi timp de 3 zile
    3. Biotics baby 1 plic pe zi timp de 5 zile
    4. săruri Humana 1/2 plic pe zi timp de 3 zile
    Sărurile nu le-am prea băut...căci după tati aveau gust de pipi, iar după mamaie Ștefi gust de medicament puternic....mami îmi zicea că e suc, și bea și ea, doar doar beau și eu!
    Am trecut și peste asta, și bine că nu am făcut și febră.

Mie mi se parea ca fata arde, la spital mi+au zis ca nu avea febra, la mine nu statea sa ii iau temperatura.
    BAFTA MULTA SA VA FACETI BINE

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu nu ti-as recomanda Activia; sunt probiotice foarte bune; un pliculet/zi dizolvat in putina apa sau ceai - Dicoflor sau Enterolactis....; exista lapte praf special pentru diaree, cereale cu orez si morcov.
    Dar totusi nu inteleg ce mananca de obicei, daca nu vrea morcov, orez, branzica? Aceste le consider alimente de baza pentru copii. Banana, daca-i dai pune-o putin la cuptor, sigur nu cred ca este din culturi bio si a fost "crescuta" cu o multime de pesticide.
    Eu evit sa-i dau Mariei banana cand are probleme cu burtica.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de maria_maria25 Vezi mesajul
    Buna,
    Sunt noua pe forum! :-p Sunt mamica de 4 ani si m am confruntat si eu cu acceasi problema pe cand fetita mea avea 1 an si cateva luni, ne am chinuit o perioada lunga de timp cu fel de fel de meniuri si vizite pe la diversi doctori. La un moment dat nu mai stiam pe ce cale sa o iau, era disperata, slabea si nu manca, am stat internata cu ea si la infectioase si nici asta nu a rezolvat problema pana cand un bun prieten mi a deschis o usa la o doamna doctor care mi a zis clar ca fata mea are Enterocolita si se trateaza usor cu Enterol si sa nu mai chinui copilul prin spitale. Drept urmare cu regim alimentar si laptele introdus treptat in meniul ei am scapat in 2 sapt. cauta pe internet vei gasi informatiile necesare. Stiu ca se dau 3 pliculete pe zi, eu i le dadeam cu o seringuta cate un pic in coltul gurii ca sa nu mi le verse se poti sa vb cu ea si incet, incet vei scapa! Multa sanatate!
    Cred ca am scris cam in acelasi timp de Enterol
    Este mai bun decat Dicoflor; are 8 miliarde de specii active de flora naturala intr-un plic iar Dicoflor doar 3 miliarde.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de ellyas Vezi mesajul
    Ajutor Enterocolita
    Ajutor!! Fetita mea de 1 an si 3 luni are enterocolita. Curios deoarece ea era mai mereu constipata . Acu odata cu venirea dintilor a venit si aceasta boala cu dureri mari de burtica, febra si diaree apoasa neagra dar fara voma. Nu stiu ce sa ii dau sa pape ca ea si asa era mofturoasa. Nu vrea orez, morcov, nici carne. Astea nu le papa nici inmainte cand era constipata. Sunt disperata ce sa ii dau? Doar ceai?? Mai papa mar si banana. Branza de vaci doar amestecata cu banana si sa predomine banana. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Daca are cineva un meniu sa imi vina in ajutor sa vad ce combinatii mai pot face?? Va rog foarte mult. Facem injectabil cefort de 2 ori pe zi. suntem in ziua a 3 a. de tratament si nu prea vad mari schimbari .
    ai foarte mare grija cu deshidratarea ..
    daca ti se pare ca e prea moale mergi cu ea la spital ...
    eventaul mai poti incerca sa ii dai saruri de rehidratare, gen electrolite de la humana ...
    poti sa i le dai si concentrate in seringa ...
    ii mai poti da si cereale ... preferabil pe baza de orez ... eu recomand de la nestle orez cu roscove ...
    ce mi se pare mai curios e culoarea neagra a diareei ... drept pt care iti recomand urgent sa ii faci o coprocultura.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    ai foarte mare grija cu deshidratarea ..
    daca ti se pare ca e prea moale mergi cu ea la spital ...
    eventaul mai poti incerca sa ii dai saruri de rehidratare, gen electrolite de la humana ...
    poti sa i le dai si concentrate in seringa ...
    ii mai poti da si cereale ... preferabil pe baza de orez ... eu recomand de la nestle orez cu roscove ...
    ce mi se pare mai curios e culoarea neagra a diareei ... drept pt care iti recomand urgent sa ii faci o coprocultura.
    Ai scris de atatea ori de orez cu roscove, ca pana la urma i-am luat si eu Mariei Sunt bune, i-au placut, i-am dat cand avea probleme cu burtica. Eu nu prea aveam incredere in produsele de la Nestle pana acum dar se pare ca sunt ok.
    Eu cumparam in special de la Topfer sau Hipp.
    Culoarea neagra a diareei s-ar putea sa fie de la vreun ceai, cred eu; oricum este necesara si coprocultura musai.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu i-am dat Anei Maria in primele zile de enterocolita cereale cu probiotice, dar n-au avut niciun efect din pacate. Am mai supus ca nu-s deloc fan Danone, dar Activia chiar ajuta.

Si referitor la ce zicea Nicoleta Popa ca de ce nu mananca copilul morcov, orez etc, raspunsul e simplu pt ca atunci cand te doare asa de tare burta nu poti manca mai nimic. Eu personal am trecut prin asta si va spun sincer ca nu puteam manca nimic, imi venea sa vars cand vedeam ceva de mancare in fata ochilor. Noroc cu soacra-mea care mi-a spus ca in spital a scapat de diaree cu ajutorul Activia (i-a zis dr sa ia). Nu-mi venea sa cred, dar chiar a functionat.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de niconor Vezi mesajul
    Eu i-am dat Anei Maria in primele zile de enterocolita cereale cu probiotice, dar n-au avut niciun efect din pacate. Am mai supus ca nu-s deloc fan Danone, dar Activia chiar ajuta.

Si referitor la ce zicea Nicoleta Popa ca de ce nu mananca copilul morcov, orez etc, raspunsul e simplu pt ca atunci cand te doare asa de tare burta nu poti manca mai nimic. Eu personal am trecut prin asta si va spun sincer ca nu puteam manca nimic, imi venea sa vars cand vedeam ceva de mancare in fata ochilor. Noroc cu soacra-mea care mi-a spus ca in spital a scapat de diaree cu ajutorul Activia (i-a zis dr sa ia). Nu-mi venea sa cred, dar chiar a functionat.
    Eu am inteles ca morcov, branzica, orez nu manca nici inainte de enterocolita si ma intrebam ce anume manca, acum si cu antibiotic care taie pofta de mancare si cu dureri de burta e normal, dar trebuie sa incerce sa-i dea macar cateva lingurite de mancare altfel.... e rau.
    Iar cu Danone.... daca a scapat de diaree nu mai conteaza cum, bine ca a scapat

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    [QUOTE=niconor;2378880]Eu i-am dat Anei Maria in primele zile de enterocolita cereale cu probiotice, dar n-au avut niciun efect din pacate. Am mai supus ca nu-s deloc fan Danone, dar Activia chiar ajuta.

Eu n-am zis de cereale cu probiotice, nu cred nici eu ca ajuta, am zis de fulgi de orez, orez cu morcov; nu scrie pe ele ca ar avea probiotice, sunt cereale bune la diaree.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari