Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adriana tudorache's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    3

Administrarea de fier la bebelusi

Topicul este raspuns la articolul Administrarea de fier la bebelusi

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    este siropel fier haussman ceva de genul sata nu stiu cum se scrie exact

Floricica Nou Venita moni-tza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2007
    Postari in forum
    72
    fierul se asimileaza din carne si oua dar cica siropul de care zicea gabriela se poate da de la 6 luni!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    fierul nu se da dupa ureche...odata ce sa asimilat in organism...adio...acolo ramane......
    se administreaza numai sub protectia analizelor...asa ca atentie mare la ce dati copilului ....in ideea de a face bine....s-ar putea sa iasa taman invers.

Floricica Nou Venita getav's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    7
    Mi sa recomandat fier FERRUM HAUSMANN deoarece beietelul meu este prea alb la ten si din aceasta cauza poate fi anemic.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Nu toti copii asimileaza fierul din alimente noi spre exemplu la un control de rutina am ramas surprinsa sa depistam ca are o lipsa in organism de fier cu toate ca ,consumam produse bogate in fier iar doctorita ne-a recomandatFERRUM HAUSMANN.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Si noi am fost ieri la doctor si ne-a recomandat fier Hausmann, 5 picaturi de doua ori pe zi, timp de 3 saptamani. Si Stefi e cam palid. Iar peste 3 saptamani trebuie sa facem analizele.
    Multa sanatate!

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    si al meu e alb la fata si la analize a iesit ca are anemie si ii administrez fier de la 2 luni si pana azi.

Floricica Nou Venita micutza_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    2
    Este adevarat ca poate face scaunele moi de la administrarea cu fier? multumesc

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    eu i-am facut analize baietelului meu si mi sa spus ca este anemic.Doctora lui mi-a spus sa ii dau FERUM HUSMAN si dupa o perioada ma duceam din nou sa il vada dar tot timpul imi spunea ca inaca mai are nevoie de fier.L-am tinut asa cam un an jumate si nu am avut nici un rezultat pana cand am hotarat sa renunt la acest sirop pentru ca il dadeam degeaba.Nu avea nici un efect.Acum baietelul meu se simte mult mai bine.Ii dau foarte multe fructe si legume si doua oua pe saptamana.

Floricica Nou Venita redred's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de moni-tza Vezi mesajul
    fierul se asimileaza din carne si oua dar cica siropul de care zicea gabriela se poate da de la 6 luni!
    Poti sa ii dai tothema; e gata dozat si nu exista riscul sa-i dai prea mult. Si baietelul meu de un an si 2 luni era usor anemic dar s-a rezolvat dupa 2 luni de tratament cu tothema. Eu i l-am dat in suc de portocale, doctorul mi-a zis ca e nevoie si de vitamina C pentru asimilarea fierului in organism.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari