Festivalul International George Enescu 2013

| | Modificat: 2013-08-22 16:28:36

Festivalul International George Enescu 2013

festivalul_george_enescu_2013

Program, 1 septembrie 2013 - 15 septembrie 2013

Duminica, 01.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii Stoc Epuizat
Bilete disponibile la cinema
Staatskapelle Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Daniel Barenboim
Solist: Radu Lupu – pian

Program:
G. Enescu – Rapsodia romana nr. 2 in Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 in Mi bemol Major op. 63

Duminica, 01.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Cameron Carpenter

Ateneul Roman
Recital Cameron Carpenter – orga

The Theatre Of The Organ

Program:
J.S. Bach / C. Carpenter – Studiu dupa Preludiul din Suita nr. 1 pentru violoncel in Sol Major BWV 1007
J.S. Bach – Fantezia si Fuga in sol minor BWV 542
C. Carpenter – Fragmente din scene stiintifico-fantastice

Duminica, 01.09


Concerte in tara
Timisoara

Filarmonica "Banatul" din Timisoara
Dirijor: Martin Yates
Solist: Matei Varga – pian

Program:
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian si orchestra (prima auditie europeana)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestra op. 81
Duminica, 01.09

Concerte in tara
Dorohoi (Gradina de vara - ora 12:00) si Liveni (Casa "George Enescu" - ora 19:00)

Dirijor:
Adrian Petrescu

Program:
G. Enescu – Rapsodia nr. 1
G. Bizet – Habanera si marsul toreadorului din opera „Carmen”
G. Verdi – Marsul triumfal din opera „Aida”
J. Strauss – Polka Tritsch – Tratsch
A. Haciaturian – Dansul sabiilor
J. Kander – New York, New York
D. sostakovici – Vals nr. 2
J. Strauss – Marsul lui Radetzky

Luni, 02.09, 17:00


Alte evenimente
Concert Simfonic "Side By Side"

Sala mica a Palatului

Membrii ai Pittsburgh Symphony Orchestra (SUA)
Camerata Regala (Romania)

Dirijor: Vlad Vizireanu (SUA)
Solist: Ben Schoeman (Africa de Sud) – pian

Program:
G. Enescu – Preludiu la unison (din Suita nr. 1 pentru orchestra in Do Major op. 9)
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major S.124
L. van Beethoven – Simfonia nr. 7 in La Major op. 92

Luni, 02.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Ansamblul “Archaeus"

Ateneul Roman
Dirijor: Liviu Danceanu

Program:
George Balint – Muzica pentru Archaeus
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 1, Getraumtes – für Martella)
stefan Niculescu – Triplum II
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 11B, Gelaut für Günter Bialas)
Dan Buciu – Schite pentru un autoportret
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu – Reverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 49A – Saltarello)
Javier Darias – Ucanca
Aurel Stroe – Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren
Radu Lupu 1

Luni, 02.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii Stoc Epuizat
Bilete disponibile la cinema
Staatskapelle Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Daniel Barenboim

Program:
W.M. Mozart – Concertul nr. 10 pentru doua piane in Mi bemol Major K365
Solisti:
Daniel Barenboim
Radu Lupu
G. Verdi – "Quattro pezzi sacri" (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
Solist: Laura Chera
Cu participarea Corului Filarmonicii "George Enescu"
Dirijorul Corului: Ion Iosif Prunner

Marti, 03.09, 10:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (I)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala "Dinu Lipatti"

Conferinta sustinuta de Academician Cornel Taranu - compozitor (Cluj-Napoca)

Intrarea libera

Marti, 03.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (II)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Thierry Huillet - compozitor (Franta)

Intrarea libera

Marti, 03.09, 15:30


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (III)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Michael Hersch - compozitor (SUA)

Intrarea libera

Marti, 03.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Filarmonica "Banatul" din Timisoara

Ateneul Roman
Dirijor: Martin Yates
Solist: Matei Varga – pian

Program:
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian si orchestra (prima auditie europeana)
T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestra, op. 81

Marti, 03.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Pittsburgh Symphony Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Manfred Honeck
Solista: Yuja Wang – pian

Program:
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in si bemol minor op. 23
D. sostakovici – Simfonia nr. 5 in re minor op. 47

Marti, 03.09


Concerte in tara
Iasi

Filarmonica de Stat "Moldova" Iasi
Dirijor: Leo Hussain
Solist: Marino Formenti – pian
Program:
Cornel Taranu – Simfonia "Memorial"
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian si orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Miercuri, 04.09, 10:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (IV)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala "Dinu Lipatti"

Conferinta sustinuta de Dan Dediu - compozitor (Romania)

Intrarea libera

Miercuri, 04.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
The New Generation (I)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia

New Generation (I) – Concert al tinerei generatii de compozitori romani

Interpreteaza: Ansamblul IConArts
Dirijor: Gabriel Bebeselea

Program:
Cristina Uruc – Latens
Bogdan Chirosca – Cvartet de coarde
Victor Coltea – Sketches of a Requiem
Catalin stefanescu Patrascu – Seranada
Alexandru Murariu – Aeolus
Sebastian Androne – Stihiile

15.30 - Seminarii After-Concert

Intrarea libera

Miercuri, 04.09, 17:00


Mari orchestre ale lumii
National Philharmonic Of Russia

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Vladimir Spivakov
Solist: Sergey Dogadin – vioara

Program:
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestra in Re Major op. 27 "Sateasca"
E. Chausson – Poemul pentru vioara si orchestra op. 25
C. Saint-Saens – Introducere si Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 in re minor op. 13

Miercuri, 04.09, 19:30


Recitaluri si concerte camerale
Radu Lupu

Ateneul Roman
Recital Radu Lupu – pian

Program:
Fr. Schubert – Sonata nr. 20 pentru pian in La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata nr. 21 pentru pian in Si bemol Major D 960
Jorg Widmann

Miercuri, 04.09


Concerte in tara
Cluj

Filarmonica de Stat "Transilvania" Cluj
Dirijor: Jorg Widmann

Program:
Ulpiu Vlad – Lumina drumurilor
J. Widmann – "ad absurdum" piesa de concert pentru trompeta si orchestra mica (dedicata lui Sergei Nakariakov)
Solist: Sergei Nakariakov – trompeta
J. Widmann – Misa, pentru orchestra mare
Solisti:
Alfred Melichar – acordeon cu claviatura
Wilhelm Bruck – chitara

Joi, 05.09, 10:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (V)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Octavian Nemescu - compozitor (Romania)

Intrarea libera

Joi, 05.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
The New Generation (II)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia

New Generation (II) – Concert al tinerei generatii de compozitori romani

Interpreteaza: Ansamblul IConArts
Dirijor: Gabriel Bebeselea

Program:
Aurelian Bacan – Autoportret
Elena Apostol – Punct, contrapunct
Stelian Ababei – Cvintet de suflatori
Veronica Anghelescu – Gom Jabbar
Diana Gheorghiu – Prisoner
Dan Variu – Suomisaundi
Vlad Maistorovici – Vis cu vampiri

15.30 - Seminarii After-Concert

Intrarea libera

Joi, 05.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Filarmonica De Stat "Moldova" Iasi

Ateneul Roman
Dirijor: Leo Hussain
Solist: Marino Formenti – pian

Program:
Cornel Taranu – Simfonia "Memorial"
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian si orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Joi, 05.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestre De Paris

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Paavo Jarvi

Program:
H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
B. Britten – Concertul pentru vioara si orchestra in re minor op. 15
Solista: Vilde Frang – vioara
C. Saint-Saens – Simfonia nr. 3 cu orga in do minor op. 78
Solist: Thierry Escaich – orga

Concert prezentat de Dacia Pe Negru

Vineri, 06.09, 10:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (VI)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Gabriel Iranyi - compozitor (Germania)

Intrarea libera

Vineri, 06.09, 13:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
"Arcadia" String Quartet

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti - Studioul de Opera si Multimedia

Program:
Adrian Pop – Matasea si metalul (2011)
Anatol Vieru – Cvartetul nr. 7
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – "Transfigurare" - cvartet de coarde (prima auditie)
Sabin Pautza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"

Intrarea libera

Vineri, 06.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie In Creatia Proprie (VII)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala "Dinu Lipatti"

Conferinta sustinuta de Adrian Pop - compozitor (Romania)

Intrarea libera

Vineri, 06.09, 15:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Workshop
Seminar de compozitie

Intrarea libera

Vineri, 06.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Filarmonica De Stat "Transilvania" Cluj

Ateneul Roman
Dirijor: Jorg Widmann

Program:
Ulpiu Vlad – "Lumina drumurilor"
J. Widmann – "ad absurdum" piesa de concert pentru trompeta si orchestra mica (dedicata lui Sergei Nakariakov)
Solist: Sergei Nakariakov – trompeta
J. Widmann – Misa, pentru orchestra mare
Solisti:
Alfred Melichar – acordeon cu claviatura
Wilhelm Bruck – chitara

Vineri, 06.09, 19:00


Spectacole de opera si balet
Orchestra Si Corul Operei Nationale Bucuresti

Opera Nationala Bucuresti
"Otello" de Giuseppe Verdi

Dirijor: Keri-Lynn Wilson
Regizor: Vera Nemirova
Scenograf: Viorica Petrovici
Maestru De Cor: Stelian Olariu
Asistent Regie: Irina Macovei

Distributia:
Otello – Peter Seiffert
Desdemona – Nicoleta Ardelean
Iago – Stefan Ignat
Cassio – Cristian Mogosan
Roderigo – Andrei Lazar
Ludovico – Marius Bolos
Montano – Iustinian Zetea
Un Herald – Ionut Gavrila
Emilia – Maria Jinga

Vineri, 06.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestre De Paris

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Paavo Jarvi

Program:
G. Enescu – Simfonia nr. 1 in Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 in Si bemol Major op. 100

Vineri, 06.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii Stoc Epuizat
Europa Galante

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Fabio Biondi

Program:
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestra de coarde si b.c. in Sol Major "Il Coro delle Muse" RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera "Ercole su’l Termodonte" RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Re Major RV204
A. Vivaldi – Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Fa Major RV291

Vineri, 06.09


Concerte in tara
Craiova

Filarmonica "Oltenia" din Craiova
Dirijor: Theo Wolters (Olanda)
Solisti:
Liviu Prunaru – vioara
Ceciliu Ovidiu Isfan – viola

Program:
G. Rossini – Uvertura operei „La Cenerentola” („Cenusareasa”)
W.A. Mozart – Simfonia concertanta in Mi bemol Major pentru vioara, viola si orchestra K.364
Antonín Dvořak – Simfonia a VIII-a in Sol Major op. 88

Sambata, 07.09, 10:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Reflectii Asupra Muzicii Trecutului si a Prezentului

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Jorg Widmann - compozitor si dirijor (Germania)

Intrarea libera

Sambata, 07.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
European Contemporary Orchestra

Sala mica a Palatului

Program:
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding – Hop (Creation ECO 2012)
T. Hearne – First World (Creation ECO 2012)
Fr. Narboni – Embarquement pour l’outre-là (Creation ECO 2012)
P.A. Charpy – Brûlures (Creation ECO 2012)
L. Danceanu – Hexaih op. 147 (p.a.)

Intrarea libera

Sambata, 07.09, 12:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Recital Bianca si Remus Manoleanu

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia

Program:
Ede Terenyi - Ciclul „Dincolo de tacere” (Serban Codrin)
Irina Odagescu tutuianu – Continuum Y
Anatol Vieru - Ciclul „ Destinderi” (Nicolae Labis): Ceara; Cearcan; Toamna
Darie Nemes Bota - Ciclul „Lu mi dum” (Razvan Ropotan) p.a.a.
Dumitru Capoianu - Amurg (Victor Ion Popa): intrebare (Victor Ion Popa)
Nicolae Coman - Freudvoll und leidvoll (Goethe): Gefunden (Goethe); Madchenmelancholie (Rainer Maria Rilke) p.a.
Valentin Timaru - Din Ciclul „Cantece” (pe versuri de Ana Blandiana): Octombrie; Balada; Rugaciune
Theodor Grigoriu - Din Ciclul „ Poeti si Abisul Timpului”: Clipa Genezei (Ion Barbu); Zbor deasupra valurilor (Mihai Eminescu)
Viorel Munteanu - Ciclul „intoarceri la Blaga”: 7 poeme pentru soprana si pian p.a.a.

Intrarea libera

Sambata, 07.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Aspecte Stilistice, Estetice Si Tehnici De Compozitie in Creatia Proprie (IX)

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinta sustinuta de Peter Ruzicka - compozitor (Germania)

Intrarea libera

Sambata, 07.09, 15:30


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Workshop
Seminar de compozitie

Intararea Libera

Sambata, 07.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai Cumpara Bilet
"Tammuz" Quartet

Ateneul Roman

Program:
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 in si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 in re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 in sol minor op. 45
Bertrand De Billy

Sambata, 07.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Corul si Orchestra Filarmonicii "George Enescu"

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Bertrand De Billy
Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

Program:
A. Schonberg - Gurre-Lieder

Distributia:
Tove – Violeta Urmana
Waldemar – Nikolai Schukoff
Klaus – John Daszak
Waldtaube – Janina Baechle
Peasant – Thomas Johannes Mayer
Narator – Victor Rebengiuc
Spectacol subtitrat in limba romana

Sambata, 07.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Ansamblul "LA Venexiana"

Ateneul Roman
Dirijor: Claudio Cavina
Corul de camera "Preludiu" al Centrului National de Arta "Tinerimea Romana"
Dirijorul corului: Voicu Enachescu

Program:
Claudio Monteverdi – L’Orfeo SV 318 (1607)

Distributia:
La Musica / Euridice – Roberta Mameli
Orfeo – Furio Zanasi
Messaggera  Speranza – Josè Maria Lo Monaco
Proserpina / Ninfa – Monica Piccinini
Plutone – Raffaele Costantini
Caronte – Salvo Vitale
Apollo / Pastore I – Luca Cervoni
Pastore Ii / Spirito I – Alessio Tosi
Pastore Iii – Raffaele Pe’
Pastore Iv / Spirito Ii – Mauro Borgioni

Duminica, 08.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
"Minguet" Quartet

Sala mica a Palatului

Program:
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenraume, Verwebungen..."
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprana solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
Solista: Sarah Maria Sun – soprana
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
Solist: Jorg Widmann – clarinet

Intrarea libera

Duminica, 08.09, 14:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Ansamblul "Traiect"

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti - Studioul de Opera si Multimedia
Dirijor: Sorin Lerescu
Solist: Pierre-Yves Artaud – flaut
Invitat: Cornelia Petroiu – viola

Program:
Tiberiu Olah – “Invocatii” pentru 5 executanti
Ede Terényi – “Traiectorie alba” pentru ansamblu
Laura Ana Manzat – “Rondo neconventional” pentru ansamblu (p.a.a.)
Anatol Vieru – “Feuerwerk” pentru flaut, vibrafon si vioara
Elena Apostol – “Fairytale” pentru ansamblu
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut si ansamblu instrumental

Intrarea libera

Duminica, 08.09, 15:30


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Workshop

Seminar - Concluziile Workshop-ului International "George Enescu"

Intrarea libera

Duminica, 08.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai Cumpara Bilet
Ansamblul "Profil"

Ateneul Roman
Dirijor: Tiberiu Soare

Program:
Adrian Enescu – Cinematic pentru orchestra de camera
Viorel Munteanu – Invocatii pentru clarinet solo
Octavian Nemescu – "Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit" (prima auditie)
Doina Rotaru – Centrifuga pentru 7 instrumentisti
Mihai Maniceanu – Crescendo pentru vioara solo
Nicolae Brandus – Etudes transcedentales pentru orchestra de camera

Duminica, 08.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestra Romana De Tineret

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Lawrence Foster

Program:
D. Dediu – Frenesia pentru orchestra op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioara, violoncel si orchestra in la minor op. 102
Solisti:
Pinchas Zukerman – vioara
Amanda Forsyth – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

Duminica, 08.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii Cumpara Bilet
Orchestra "Armonia Atenea"

Ateneul Roman
Dirijor: George Petrou

Program:
G.F. Handel – Alessandro HWV21 (Drama muzicala in trei acte)
Libret: Paolo Rolli

Distributia:
Alessandro – Max Emanuel Cencic
Rossane – Julia Lezhneva
Lisaura – Laura Aikin
Clito – Pavel Kudinov
Tassile – Xavier Sabata
Leonato – Juan Sancho
Cleone – Vasily Khoroshev

Luni, 09.09,16:00


Alte evenimente
Trio Pinchas Zukerman, Amanda Forsyth, Angela Cheng

Palatul Bancii Nationale A Romaniei

Program:
W.A. Mozart – Sonata pentru vioara si pian in Sol Major K 301
R. Schumann – Adagio si Allegro pentru violoncel si pian in La bemol Major op. 70
Z. Kodaly – Duo pentru vioara si violoncel op. 7
F. Mendelssohn-Bartholdy – Trio pentru pian in re minor op. 49
John Malkovich

Luni, 09.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Wiener Akademie

Ateneul Roman
Dirijor: Martin Haselbock

Program:
"The Infernal Comedy" – Confesiunile unui ucigas in serie
Drama pentru un actor, doua soprane si orchestra

Scenariul si regia: Michael Sturminger
Muzica: A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.
Narator: John Malkovich

Solisti:
Laura Aikin – soprana
Marie Arnet – soprana

Spectacol subtitrat in limba romana

Luni, 09.09, 19:00


Spectacole de opera si balet
Corul Si Orchestra Operei Nationale Bucuresti

Opera Nationala Bucuresti
"Otello" de Giuseppe Verdi

Dirijor: Keri-Lynn Wilson
Regizor: Vera Nemirova
Scenograf: Viorica Petrovici
Maestru De Cor: Stelian Olariu
Asistent Regie: Irina Macovei

Distributia:
Otello – Peter Seiffert
Desdemona – Nicoleta Ardelean
Iago – Stefan Ignat
Cassio – Cristian Mogosan
Roderigo –ANDREI Lazar
Ludovico – Marius Bolos
Montano – Iustinian Zetea
Un Herald – Ionut Gavrila
Emilia – Maria Jinga

Luni, 09.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestra Sinfonica Nazionale Della Rai

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Juraj Valcuha
Solista: Anna Tifu – vioara (laureata a Concursului International "George Enescu" - 2007)

Program:
G. Enescu – Suita nr. 1 in Do Major op. 9
Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra (1987)
M. Ravel – Tzigane, rapsodie pentru vioara si orchestra op. 76 (1924)
I. Stravinski – Suita pentru orchestra “Ritualul primaverii”
Cvartetul Voces

Marti, 10.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai Cumpara Bilet
Cvartetul Voces

Ateneul Roman

Program:
J.S. Bach – Arta Fugii BWV 1080
Juraj Valcuha

Marti, 10.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii Cumpara Bilet
Orchestra Sinfonica Nazionale Della Rai

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Juraj Valcuha

Program:
O. Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Cl. Debussy – "Marea", trei schite simfonice pentru orchestra L 109
M. Ravel – "Daphnis si Chloe", fragmente din baletul in trei parti imaginat de M. Fokin
Rudolf Buchbinder

Miercuri, 11.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Orchestra Filarmonicii "George Enescu"

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Rudolf  Buchbinder

Program:
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do minor op. 37
Antonio Pappano

Miercuri, 11.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestra Si Corul Dell’accademia Nazionale Di Santa Cecilia

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Antonio Pappano

Program:
M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
Solist: Marius Vlad Budoiu – tenor
A. Dvorak – Simfonia nr. 9 in mi minor op. 95 "Din lumea noua"

Joi, 12.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Orchestra Filarmonicii "George Enescu"

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Rudolf  Buchbinder

Program:
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major op. 73 "Imperialul"
Liudmyla Monastyrska

Joi, 12.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestra Si Corul Dell’accademia Nazionale Di Santa Cecilia

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Antonio Pappano

Program:
G. Verdi – Requiem

Solisti:
Liudmyla Monastyrska – Soprana
Ekaterina Semenchuk – Mezzo-Soprana
Johan Botha – Tenor
Rene Pape – Bas

Joi, 12.09


Concerte in tara
Sibiu

Orchestra Filarmonicii De Stat Sibiu

Dirijor: Gottfried Rabl
Solist: Alexandru Tomescu

Program:
T. Rogalski – Trei dansuri romanesti
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioara si orchestra in mi minor op. 64
S. Taneyev – Simfonia nr. 4 in do minor op.12
Claire Marie Le Guay

Vineri, 13.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Orchestre National D’ile-De-France

Ateneul Roman
Dirijor: Enrique Mazzola
Solist: Claire-Marie Le Guay – pian

Program:
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian si orchestra H 55
M. Ravel – Concertul pentru mana stanga in Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestra op. 57b "Daphnis et Chloé"

Vineri, 13.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
London Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Vladimir Jurowski
Solist: Anika Vavic – pian

Program:
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paste rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 in do minor WAB 101

Vineri, 13.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Bilete disponibile la cinema
Orchestre De Chambre De Lausanne

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Christian Zacharias
Solisti:
Francois Sochard – vioara
Eli Karanfilova – viola

Program:
W.A. Mozart – Simfonia concertanta pentru vioara, viola si orchestra in Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Concertul nr. 15 pentru pian si orchestra in Si bemol Major K 450
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 in sol minor K 550

Vineri, 13.09


Concerte in tara
Timisoara

Orchestra Filarmonicii "Banatul" Timisoara
Dirijor: Gheorghe Costin
Solisti: Manuela Iana-Mihailescu si Dragos Mihailescu

Program:
G. Enescu – Suita a II-a in Do Major op. 20
Fr. Poulenc – Concertul in re minor pentru doua piane si orchestra FP 61
B. Bartok –  Suita "Mandarinul miraculos" op. 19
Altenberg Trio Wien (2)

Sambata, 14.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Altenberg Trio Wien

Sala mica a Palatului

Program:
D. sostakovici – Trio nr. 1 in do minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio in la minor (1916)
M. Ravel – Trio pentru pian, vioara si violoncel (1914)

Intrarea libera

Sambata, 14.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Orchestre National D’ile-De-France

Ateneul Roman
Dirijor: Cristian Lupes
Solist: Alissa Margulis – vioara

Program:
A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (dupa J.S. Bach – Ofranda Muzicala BWV 1079/5)
B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra SZ112, BB 117
G. Enescu – Simfonia nr. 2 in La Major op. 17
Leonidas Kavakos

Sambata, 14.09, 20:00


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
London Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Vladimir Jurowski
Corul Academic Radio
Dirijor: Dan Mihai Goia
Solist: Leonidas Kavakos – Vioara

Program:
J. Brahms – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor in Do Major op. 21

Sambata, 14.09, 23:00


Concertele de la miezul noptii
Bilete disponibile la cinema
Orchestre De Chambre De Lausanne

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Christian Zacharias

Program:
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 in Re Major K 320 "Cornul postalionului" (primele patru parti)
W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian si orchestra in La Major K 488
W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 pentru pian in re minor K 397
W.A. Mozart – Rondo pentru pian in Re Major K 485
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 in Re Major K 320 "Cornul postalionului" (ultimele trei parti)

Duminica, 15.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Ansamblul "Hyperion International"

Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Dirijor: Ilan Volkov
Solist: Stephen O'malley - chitara

Program:
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea – "Periastron" pentru ansamblu si sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horatiu Radulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources si ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisa si dedicata Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu si sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music ”pianissimo new project”
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan  –  Intuitive Music 10 ”Fortissimo New Project”

Intrarea libera

Duminica, 15.09, 13:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Rezonante Enesciene

Sala “Mihail Jora” a Societatii Romane de Radiodifuziune
Nuova Musica Consonante-Living Music Foudation (USA), Vox Novus (USA), Center Of Computer Research In Music And Acoustics, Stanford University (USA), European Conference Of Promoters Of New Music (ECPNM)

Interpreteaza:
Georgeta Stoleriu – Soprana
Vlad Dimulescu – Pian
Corina Bololoi – Vioara
Fausta Dimulescu – Pian
Emily Graber (USA) – Vioara
Daniel Mihai – Vioara
Alexandra Cont – Pian
A.G. Weinberger – Chitara
Serban Nichifor – Violoncel

Program:"In Memoriam Daniel Pearl"
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesa de concert nr. 3 pentru pian op. 25
P. Constantinescu – “Cantec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
S. Nichifor – "Acolo", lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu – “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioara si pian
G. Enescu – Balada pentru vioara si pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioara solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioara si pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioara si mediu electroacustic
R. Voisey – “Lament and Sorrow” pentru violoncel si mediu electroacustic (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberatii 4” pentru violoncel si mediu electroacustic (p.a.)
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
A.G. Weinberger – "More Than Bow" pentru violoncel solo (p.a.)
A. Cont – “Seven Choices” pentru violoncel si pian (p.a.)
D. Mihai – “Fifteen Minutes of Fame” pentru vioara si mediu electroacustic (p.a.)
H. Arlen (arr. AG Weinberger) – “Stormy Weather” pentru chitara, violoncel si pian
American Pioneers Songs – "Joseph Smith's First Prayer", "How Great the Wisdom and the Love", "Jesus, Once of Humble Birth", “Good Morning, Sue”, "Come, Come, Ye Saints"
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru vioara, violoncel, chitara si mediu electroacustic (p.a.)

Intrarea libera

Duminica, 15.09, 17:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Harmonious Chamber Orchestra – Osaka

Ateneul Roman
Dirijor: Otomo Naoto

Program:
A. Jolivet – Concertul pentru flaut si orchestra de coarde (1950)
Solist: Ionut Bogdan Stefanescu – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestra de coarde
G. Enescu – Octuor in Do Major op. 7
Rundfunk Sinfonieorchester Berlin

Duminica, 15.09, 19:30


Seria Wagner
Rundfunk – Sinfonieorchester Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Marek Janowski

Program:
R. Wagner – Aurul Rinului WWV86A

Distributia:

Wotan – Egils Silins
Donner – Valentin Vasiliu
Froh – Marius Vlad Budoiu
Loge – Christian Elsner
Alberich – Stefan Ignat
Mime – Arnold Bezuyen
Fasolt – Günther Groissbock
Fafner – Sorin Coliban
Fricka – Elisabeth Kulman
Freia – Alexandra Reinprecht
Erda – Daniela Denschlag
Woglinde – Julia Borchert
Wellgunde – Alina Bottez
Flosshilde – Sorana Negrea

Spectacol subtitrat in limba romana

Duminica, 15.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Ghislieri Choir & Consort

Ateneul Roman

"Death And Resurrection" – intre Baroc si Clasicism
Un proiect al Fundatiei Royaumont (Franta) si al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor: GIULIO PRANDI
Solisti:
Roberta Invernizzi – Soprana
Salvo Vitale – Bas
Francesca Boncompagni – Soprana
Valentina Argentieri – Soprana
Marta Fumagalli – Mezzo-Soprana
Luca Cervoni – Tenor
Marco Bussi – Bas

Program:
W.A. Mozart – Regina Coeli in Do Major KV 108 (1771)
D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774)

Acceseaza site-ul oficial pentru alte detalii: Festivalul International George Enescu 2013

Taguri Festivaluri

Citeste si despre

Articole de la parteneri