Urmareste-ne:

Festivalul George Enescu 2013

Festivalul International George Enescu 2013

festivalul_george_enescu_septembrie_2013

Program, 15 septembrie 2013 - 28 septembrie 2013

Luni, 16.09, 16:30


Alte evenimente
Corul National De Camera "Madrigal"

Ateneul Roman

Moment aniversar "Madrigal 50"

Dirijor: Voicu Popescu
Comentator: Marius Constantinescu

Program:
Hieronimus Tragoudistis din Cipru – Canonul cel Mare (Cantarea a noua) sec. XVI
Guillaume de Machault – Kyrie din La Messe de Notre Dame (1364)
Moment bizantin 1
Josquin des Prez – Gloria din Missa Pange lingua (cca. 1514)
Moment bizantin 2
Giovani Pierluigi da Palestrina – Credo din Missa Papae Marcelli (1567)
Moment bizantin 3
William Byrd – Sanctus din Missa a quatro voci (1592-1593)
Hans Leo Hassler (1564-1612) – Benedictus din Missa Dixit Maria
Moment bizantin 4
Tomas Luis de Victoria (1548-1611) – Agnus Dei din Missa Simile est regnum caelorum
Moment bizantin 5
Dan Dediu - Exultate - lucrare in stil neogregorian/bizantin (p.a.a.)

Momente bizantine transcrsie de Conf. Univ. Dr. Nicolae Gheorghita

Luni, 16.09,18:00


Seria Wagner
Rundfunk – Sinfonieorchester Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Marek Janowski

Program:
R. Wagner – Walkiria  WWV 86B

Distributia:
Siegmund – Torsten Kerl
Hunding – Günther Groissbock
Wotan – Egils Silins
Sieglinde – Melanie Diener
Brünnhilde – Petra  Lang
Fricka – Elisabeth Kulman
Gerhilde – Anelya Vidinova
Ortlinde – Egle Chisiu
Waltraute – Sidonia Nica
Schwertleite – Andreea Iftimescu
Helmwige – Natalia Buciuman
Siegrune – Antonela Barnat
Grimgerde – Adina Secobeanu
Rossweiße – Sorana Negrea

Spectacol subtitrat in limba romana

Luni, 16.09, 19:00


Spectacole de opera si balet
Bilete disponibile la cinema
Vortice Dance Company

Opera Nationala Bucuresti

Program:

"Dracula"

Coproductie: Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
Regia si coregrafia: Claudia Martins, Rafael Carriço
Scenografia, videografia, sonoplastia: Rafael Carriço
Figurine: Jorge Liborio

Solisti: Claudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, angela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fabio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho

Regia tehnica: Nuno Martins
Designer de lumini, efecte audio-visuale: Luis Paz
Muzica: Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed

Marti, 17.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Lucerne Symphony Orchestra

Ateneul Roman
Dirijor: James Gaffigan
Solist: Truls  Mork – violoncel

Program:
A. Dvorak – Concertul pentru violoncel si orchestra in si minor op. 104 (B 191)
A. Dvorak – Simfonia nr. 6 in Re Major op. 60 (B 112)

Marti, 17.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Die Münchener Philharmoniker

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Semyon Bychkov
Solist: Gautier Capucon – violoncel

Program:
G. Enescu – Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in si minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 in Re Major

Miercuri, 18.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Lucerne Symphony Orchestra

Ateneul Roman
Dirijor: James Gaffigan
Solist: Fazil Say – pian

Program:
G. Enescu – Poemul simfonic "Isis" (orchestratie de Pascal Bentoiu – dupa schitele compozitorului)
Cu participarea Corului de camera "Preludiu" al Centrului National de Arta "Tinerimea Romana"
Dirijor: Voicu Enachescu
W.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian si orchestra in Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 in Re Major H.1/104 "Londra"

Miercuri, 18.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Die Munchener Philharmoniker

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Semyon Bychkov
Solist: Katia si Marielle Labeque – pian

Program:
M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru doua piane in re minor FP 61
C. Franck – Simfonia in re minor

Joi, 19.09, 17:00


Seria Wagner
Rundfunk – Sinfonieorchester Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Marek Janowski

Program:
R. Wagner – Siegfried WWV 86C

Distributia:
Siegfried – Stefan Vinke
Mime – Arnold Bezuyen
Wotan (Wanderer) – Egils Silins
Alberich – Stefan Ignat
Fafner – Sorin Coliban
Brünnhilde – Catherine Foster
Erda – Daniela Denschlag
Waldvogels – Ileana Tonca

Spectacol subtitrat in limba romana
Soliloquy – About Wonderland

Joi, 19.09, 19:00


Spectacole de opera si balet
Bilete disponibile la cinema
Vortice Dance Company

Opera Nationala Bucuresti

"Soliloquy – About Wonderland"

Regia si coregrafia: Claudia Martins and Rafael Carrico
Scenografia, videografia si sonoplastia: Rafael Carrico
Costume: Claudia Martins
Regia tehnica: Nuno Martins
Designer de lumini si efecte audio-visuale: Luis Paz

Muzica: Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk,
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferres, Camille Saint-Saens, Arvo Part,
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin

Solisti: Claudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis,
Joana Puntel, Fabio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira,
Luz Bacellar, Angela Bacellar

Joi, 19.09


Concerte in tara
Oradea

Filarmonica De Stat Oradea
Dirijor: Romeo Rimbu
Solist: Antal Zalai – vioara (laureat al Concursului International "G. Enescu" 2011)

Program:
J. Brahms –Uvertura Academica in do minor op. 80
J. Brahms – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 1 in Mi bemol Major op. 13
Jordi Savall

Vineri, 20.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Hesperion Xxi - La Capella Reial De Catalunya

Ateneul Roman
Dirijor: Jordi Savall

Program:
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului: Jordi Savall & Montserrat Figueras
Dramaturgia si surse istorice: Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori: Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

Solisti
Adriana Fernandez, Pascal Bertin, Jose Hernandez-Pastor, Lluis Vilamajo, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, Josep Piera (Valenciano / Catalan), Francisco Rojas (Castellano), Daniele Carnovich (Italiano)

Vineri, 20.09, 19:00


Alte evenimente
Ploiesti - Sala Filarmonicii ”Paul Constantinescu”

Maxim Quartet - Turneu national Classic Remix

Horia Maxim – Pian
Mihaela Anica – Flaut
Fernando Mihalache – Acordeon
Sandel Smarandescu – Contrabas

Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Vineri, 20.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Orchestra Nationala Radio

Sala Mare a Palatului
 
Orchestra De Camera Radio
Corul Academic Radio
Corul De Copii Radio
Dirijor: James Judd
Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia
Dirijorul Corului De Copii: Voicu Popescu

Program:
B. Britten – War Requiem op. 66

Solisti:
Michaela Kaune – Soprana
Kim Begley – Tenor
Adrian Erod – Bariton

Vineri, 20.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Bilete disponibile la cinema
Saint Martin In The Fields

Ateneul Roman
Dirijor: Sir. Neville Marriner
Solist: Antonio Meneses – Violoncel

Program:
Sir E. Elgar – Introducere si Allegro pentru orchestra de coarde op. 47
Sir E. Elgar – Concertul pentru violoncel si orchestra in mi minor op. 85
Sir E. Elgar – Enigma Variation op. 36

Vineri, 20.09


Concerte in tara
Bacau - Sala "Ateneu"

Filarmonica "M. Jora" Bacau
Dirijor: Ovidiu Balan
Solist: Leonel Morales – Pian

Program:
S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in re minor op. 30
I. Stravinski – Ritualul primaverii
Laurent Albrecht Breuninger

Sambata, 21.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
Laurent Albrecht Breuninger & Thomas Duis

Sala Mica a Palatului

Recital:
Laurent Albrecht Breuninger – vioara
Thomas Duis – pian

Program:
Cl. Debussy – Sonata pentru vioara si pian in sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioara si pian in sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru pian si vioara in la minor "in caracter popular romanesc" op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioara si pian op. 76 "Tzigane"

Sambata, 21.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Bilete disponibile la cinema
Recital Jean-Claude Pennetier - pian

Ateneul Roman

Program:
G. Faure – Nocturna nr. 12 in mi minor op. 107
G. Faure – Barcarola nr. 11 in sol minor op. 105
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259    
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa diez minor op. 24,1
Cl. Debussy – La cathedrale engloutie
O. Messiaen – Preludiul nr. 6: Cloches d`angoisse et larme d`adieu (1929)
Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
(7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes repetees; 10. Pour les arpeges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

Sambata, 21.09, 19:00


Alte evenimente
Craiova – Sala Filarmonicii "Oltenia"

Maxim Quartet – Turneu National Classic Remix

Horia Maxim – Pian
Mihaela Anica – Flaut
Fernando Mihalache – Acordeon
Sandel Smarandescu – Contrabas

Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Sambata, 21.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam

Sala Mare a Palatului
Dirijor: MARISS JANSONS
Solist: EMANUEL AX – pian
Program:
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do minor op. 37
R. Strauss – O viata de erou op. 40

Sambata, 21.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Bilete disponibile la cinema
Saint Martin In The Fields

Ateneul Roman
Dirijor: Sir Neville Marriner
Solist: Boris Brovtsyn – Vioara

Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertura "Ruy Blas"
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioara si orchestra in mi minor op. 64
F. Mendelssohn-Bartholdy – Visul unei nopti de vara (integral)
Soliste:
Irina Iordachescu – soprana
Maria Jinga – mezzo-soprana
Cu participarea Corului Filarmonicii "G. Enescu"
Dirijorul corului: Ion Iosif Prunner

Sambata, 21.09


Concerte in tara
Sibiu

Hesperion Xxi
La Capella Reial De Catalunya
Dirijor: Jordi Savall

Program:
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului: Jordi Savall & Montserrat Figueras
Dramaturgia si surse istorice: Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori: Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

Solisti
Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernandez-Pastor, Lluís Vilamajo, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich, Josep Piera (Valenciano / Catalan), Francisco Rojas (Castellano), Daniele Carnovich (Italiano)

Duminica, 22.09, 11:00


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Mariss Jansons
Solist: Lisa Batiashvili – Vioara

Program:
G. Enescu – Rapsodia romana nr. 1 in La Major op. 11
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra in Re Major op. 19
S. Prokofiev – Suita "Romeo & Julieta": Montecchi si Capuleti ; Julieta, fata ; Masti; Romeo la mormantul Julietei (selectie realizata de Mariss Jansons)
I. Stravinsky – Suita “Pasarea de foc”: Introducere – Pasarea de foc si dansul ei (variatiuni pe tema Pasarii de Foc); Dansul Printesei; Dansul infernal al Regelui Kashchei; Cantec de leagan; Final

Duminica, 22.09, 17:00


Seria Wagner
Rundfunk – Sinfonieorchester Berlin

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Marek Janowski
Corul Filarmonicii "GEORGE Enescu"
Dirijorul Corului: Ion Iosif Prunner

Program:
R. Wagner – Amurgul zeilor WWV 86D

Distributia:
Siegfried – Stefan Vinke
Gunther – Valentin Vasiliu
Alberich – Stefan Ignat
Hagen – Eric Halfvarson
Brünnhilde – Petra Lang
Gutrune – Alexandra Reinprecht
Waltraute – Elisabeth Kulman
Prima Ursitoare – Daniela Denschlag
A Doua Ursitoare – Elisabeth Kulman
A Treia Ursitoare – Aneliya Vidinova
Woglinde – Ileana Tonca
Wellgunde – Alina Bottez
Flosshilde – Sorana Negrea

Luni, 23.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Recital Evgeny Kissin - pian

Ateneul Roman

Program:
Fr. Schubert – Sonata nr. 17 in Re Major D 850 op. 53
Al. Scriabin – Sonata nr. 2 in sol diez minor op. 19
Al. Scriabin – Studii op. 8, nr. 2 in fa diez minor, nr. 4 in Si Major, nr. 5 in Mi Major, nr. 8 in La bemol Major, nr. 9 in sol diez minor, nr. 11 in Si bemol minor, nr. 12 in re diez minor

Luni, 23.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Royal Stockholm Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Sakari Oramo
Solist: Stephen Hough – pian

Program:
A. Hillborg – Exquisite Corpse    
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

Luni, 23.09


Concerte in tara
Brasov

"Virtuozii" din Bucuresti
Dirijor si solist: Maxim Vengerov

Program:
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioara si orchestra in La Major K 219 "Turkish"
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 in sol minor K 550

Marti, 24.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
"Virtuozii" din Bucuresti

Ateneul Roman
Dirijor si solist: Maxim Vengerov

Program:
J.S. Bach – Concertul pentru doua viori si orchestra in re minor BWV 1043
Solisti
Maxim Vengerov – Vioara
Vlad Stanculeasa – Vioara
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioara si orchestra in La Major K 219 “Turkish”
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 “Jupiter”
Marti, 24.09, 19:30

Mari orchestre ale lumii
Royal Stockholm Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Sakari Oramo
Solist: Julian Rachlin – vioara

Program:
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestra in Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 in mi minor op. 39

Miercuri, 25.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Camerata Salzburg

Ateneul Roman
Dirijor: Louis Langree
Solist: Hilary Hahn – vioara

Program:
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 "Jupiter"

Miercuri, 25.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Russian National Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Mihail Pletnev
Solist:Vadim Repin – vioara

Program:
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra in sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo in Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

Joi, 26.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Trio Evgeny Kissin, Silvia Marcovici & Alexander Kniazev

Ateneul Roman

Program:
Fr. Schubert – 4 impromptus: op. 142  nr. 1 in fa minor, op. 142 nr. 3 in Si bemol Major, op. 90 nr. 3 in Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 in La bemol Major
Fr. Schubert – Trio nr. 1 in Si bemol Major op. 99

Joi, 26.09, 19:00


Spectacole de opera si balet
Corul Si Orchestra Operei Nationale Bucuresti

Opera Nationala Bucuresti
"Oedipe" de George Enescu
Libretul: Edmond Fleg

Dirijor: Adrian Morar
Regizor: Anda Tabacaru-Hogea
Scenograf: Viorica Petrovici
Coregraf: Razvan Mazilu
Maestru De Cor: Stelian Olariu

Distributia:
Oedipe – Stefan Ignat
Tiresias – Horia Sandu
Creon – Vicentiu Taranu
Pastorul – Liviu Indricau
Marele Preot – Marius Bolos
Phorbas – Sorin Draniceanu
Strajerul – Mihnea Lamatic
Teseu – Serban Vasile
Laios – Hector Lopez
Iocasta – Oana Andra
Sfinxul – Andrada Ioana Rosu
Antigona – Simona Neagu
Meropa – Antonela Barnat

Joi, 26.09, 19:00


Alte evenimente
Pitesti - Casa de Cultura a Sindicatelor

Maxim Quartet – Turneu National Classic Remix

Horia Maxim – Pian
Mihaela Anica – Flaut
Fernando Mihalache – Acordeon
Sandel Smarandescu – Contrabas

Program:
Transcriptii si aranjamente dupa lucrari de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Joi, 26.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Russian National Orchestra

Sala Mare a Palatului
Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: Horia Andreescu
Dirijorul Corului: Iosif Ion Prunner

Program:
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major S.124
Solist: BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
Solisti: Anita Hartig – soprana
Bernarda Fink – mezzo-soprana

Joi, 26.09


Concerte in tara
Arad

Filarmonica De Stat Arad
Dirijor: Borjan Canev
Solist: Antal Zalai – vioara (laureat al Concursului International "G. Enescu" 2011)

Program:
G. Enescu – B. Bartok

Vineri, 27.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Violoncellissimo

Ateneul Roman
Condus de  Marin Cazacu
Solista: Simina Ivan – soprana

Program:
T. Albinoni – Adagio
S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul "Ultimele sapte cuvinte" pentru soprana si orchestra de violoncele
H. Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 1 pentru violoncele
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprana si violoncele
J. Schrammel – Mars
A. Dvořak – Doloroso
C-tin Dimitrescu – Dans taranesc
J. Offenbach – Barcarola
J. Offenbach – Can Can
A. Piazzolla – Oblivion
A.Viloldo  – Tango "El Choclo”
A. Piazzolla – Libertango
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz
Andrew Litton

Vineri, 27.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Bilete disponibile la cinema
Royal Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Dirijor: Andrew Litton
Solist: Alexandra Dariescu – pian

Program:
J. Brahms – Uvertura Academica in do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Patetica"

Vineri, 27.09, 22:30


Concertele de la miezul noptii
Accademia Bizantina

Ateneul Roman
Dirijor si clavecin: Ottavio Dantone
Solista: Viktoria Mullova – vioara

Program:
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioara, clavecin si orchestra (transcriptie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major (transcriptie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Mi Major BWV 1042

Vineri, 27.09


Concerte in tara
Brasov

The Schubert Ensemble

Program:
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian in fa diez minor, H. 94
G. Faure – Cvartetul cu pian nr. 1 in do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 in Re Major op. 16 (1909)
The Schubert Ensemble

Sambata, 28.09, 11:00


Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu si contemporanii sai
The Schubert Ensemble

Ateneul Roman

Program:
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian in fa diez minor H. 94
G. Faure – Cvartetul cu pian nr. 1 in do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 in Re Major op. 16 (1909)

Intrarea libera

Sambata, 28.09, 17:00


Recitaluri si concerte camerale
Murray Perahia

Ateneul Roman
Recital Murray Perahia – Pian

Program:     
J. S. Bach  – Suita franceza nr. 4 in Mi bemol Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata nr. 23 in fa minor op. 57 “Appassionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
Fr. Chopin – Impromptu nr. 2 in Fa diez Major op. 36
Fr. Chopin – Scherzo nr. 2 in Si bemol Major op. 31
Dmitry Sitkovetsky

Sambata, 28.09, 19:30


Mari orchestre ale lumii
Royal Philharmonic Orchestra

Sala Mare a Palatului
Corul Academic Radio
Corul De Copii Radio
Dirijor: Cristian Mandeal
Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia
Dirijorul Corului De Copii: Voicu Popescu

Program:

G. Enescu – Capriccio pentru vioara si orchestra (orchestratie de Cornel taranu dupa schitele compozitorului)
Solist: Dmitry  Sitkovetsky – vioara
G. Mahler – Simfonia nr. 3
Solist: Jennifer Johnston – mezzo-soprana

Acceseaza site-ul oficial pentru alte detalii: Festivalul International George Enescu 2013

Pentru mai multe articole interesante, urmareste-ne pe pagina de Facebook Copilul.ro

Taguri Festivaluri

Copilul.ro

Alaturi de tine pentru a creste copii cu dragoste si incredere. Nu iti promitem ca iti vom rezolva problemele, dar iti promitem ca nu va trebui sa le faci fata singura.

Citeste si despre

Articole de la parteneri

Aplicatii pentru copii

DESCARCA
DESCARCA

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:


Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!

Trimite articolul catre prietenii tai

Poti baga cate mailuri vrei tu separate prin spatiu!

Trimite mesajul