Urmareste-ne:

Zilele Bucurestiului – patru zile de spectacole de exceptie

In perioada 13-16 septembrie, Bucurestiul aniverseaza 553 de ani de la atestarea documentara si se transforma intr-o uriasa scena de spectacole unde actorii, cantaretii, saltimbancii, fanfarele si mestesugarii ocupa pietele si bulevardele Capitalei.

Festivalul International de Teatru de Strada B-FIT in the Street!


Timp de patru zile si patru nopti, ca in povesti, bucurestenii se vor putea delecta cu spectacole de teatru de strada in Piata Constitutiei, Piata George Enescu, Parcul Coltea, Piata 21 decembrie 1989 (Fantana de la Universitatea de Arhitectura), Piata Unirii, Centrul Istoric si pe toate bulevardele centrale.

Astfel, peste 20 de trupe din sapte tari (Franta, Olanda, Spania, Elvetia, Belgia, Germania si bineinteles Romania) s-au reunit de zilele Bucurestiului sub egida Festivalului International de Teatru de Strada B-FIT in the Street!, organizat de Primaria Capitalei prin ArCuB.

Bataie cu flori in Herastrau

caleasca_bucuresti


Pentru cateva zile, Primaria Capitalei, prin CreArT, doreste sa reconstituie atmosfera Bucurestiului de altadata in Parcul Herastrau unde, in intervalul 14 – 16 septembrie, vor avea loc un targ al mestesugarilor, parada targovetilor (unde participa zeci de artisti costumati in comerciantii de altadata, ca vanzatorii de ziare, flasnetarii, lustragii, negustori si mesteri ambulanti). Nu sunt uitate nici spectacolele, parcul Herastrau gazduind zilele acestea ansambluri folclorice, fanfare, comunitati si minoritati nationale, muzica Bucurestiului de altadata, statui vivante si animatori pe catalige. Publicul se va putea plimba cu trasurile, nu lipseste nici traditionala bataie cu flori, intr-un cuvant, Bucurestiul devine, pentru patru zile, Capitala spectacolelor.

Luna septembrie â luna Bucurestiului


Piata Constitutiei continua, pe tot parcursul lunii septembrie, sa gazduiasca o serie de evenimente de exceptie, pentru totii bucurestenii si nu numai. Astfel, in data de 22 septembrie, incepand cu ora 20.30, va urca pe scena inegalabilul Leonard Cohen, si, o zi mai tarziu, pe data de 23 septembrie, tot in Piata Constitutiei, pentru prima data in Romania, va veni si fenomenul muzicii opera pop, cvartetul il Divo.

Tot in luna septembrie va avea loc si Parada Elevilor Bucuresteni, care se va reuni sambata 29 septembrie 2012. La eveniment sunt asteptati peste 20.000 de elevi care vor defila din fata Salii Palatului, Calea Victoriei, Bulevardul Natiunile Unite, Bulevardul Libertatii. In Piata Constitutiei, destinatia finala a paradei, va avea loc un concert sustinut de Alex Velea, Smiley si Dj Sava feat Adela Popescu.


Programul spectacolelor din perioada 13 â 16 septembrie:

Joi 13 Septembrie


13:00 – 13:45 Spectacol ambulant Les Geants de Sud (Franta) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu - Piata Universitatii

13:00 - 13:45   BFIT - Spectacol ambulant  Planet pas net (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii

15:00 - 15:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

15:00 - 16:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      - Centrul Istoric     (Strada Lipscani)

16:00 - 16:45   BFIT - Spectacol ambulant  Planet pas net (Franta) - Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii

16:00 - 17:30   BFIT – Spectacol ambulant Les Enjoliveurs (Franta) - Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

17:00 - 17:50   BFIT - Spectacol Les Clandestines (Franta)  - Parcul Coltea

17:00 - 18:15   BFIT - Spectacol ambulant Cirquet Confetti (Spania)  - Centrul Istoric (Lipscani-Stavropoleos-Eugen Carada-Smardan)

18:00 - 18:45   BFIT - Spectacol Les Geants de Sud (Franta) -  Centrul Istoric

18:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)  - Centrul Istoric (Strada Lipscani)

19:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

20:00 - 20:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia)-  Parcul Coltea

20:15 - 21:00   BFIT - Spectacol Fanfare le Snob (Franta) - Parcul Unirii

21:00 - 21:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Centrul Istoric (Pta Sfantul Anton)

21:00 - 21:50   BFIT - Spectacol Le Choses de Rien (Franta) - Parcul Coltea

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

21:00 - 21:35   BFIT - Spectacol David Moreno (Spania) -  Centrul Istoric (Smardan-Carada)
21:00 - 22:10   BFIT - Spectacol Senza Tempo (Spania) - Piata George Enescu

22:00 - 22:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Centrul Istoric (Piata Roma)

22:15 - 23:00   BFIT - Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) - Piata George Enescu


Vineri 14 Septembrie



12:00 - 21:00   Targ de Mestesugari - Parcul Herastrau

13:00 - 13:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) - Piata Universitatii – Piata Unirii - Piata Universitatii

13:00 - 13:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) - Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii

15:00 - 15:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

15:00 - 16:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Piata Sfantul Anton)

16:00 - 16:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) - Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii

17:00 - 17:50   Ans. Ciprian Porumbescu + Margareta Clipa - Parcul Herastrau

17:00 - 18:15   BFIT - Spectacol Cirquet Confetti (Spania) - Centrul Istoric (Franceza - Piata Sfantul Anton - Smardan)

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

17:00 - 21:00   Plimbari cu trasuri - Parcul Herastrau

17:00 - 21:00   Parada Costumelor de Epoca  - Parcul Herastrau

17:50 - 18:40   Ansamblul Burnasul din Teleorman cu Gelu Voicu - Parcul Herastrau

18:00 - 18:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Parcul Coltea

18:00 - 18:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) - Centrul Istoric

18:00 - 18:50   BFIT - Spectacol Les Clandestines (Franta) - Parcul Coltea

18:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Les Enjoliveurs (Franta) - Piata Universitatii – Parcul Cismigiu - Piata Unirii

18:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)  Centrul Istoric (Piata Sfantul Anton)

18:00 - 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:40 - 19:30   Ansamblul Dor Transilvan din Cluj  Parcul Herastrau

19:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

19:30 - 20:30   Ansamblul Maria Tanase din Craiova cu Constantin Enceanu Parcul Herastrau

20:00 - 20:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) - Parcul Coltea

20:15 - 21:00   BFIT - Spectacol Fanfare le Snob (Franta) - Parcul Unirii

20:30 - 22:00   Recital Silviu Biris, Taraful Cleante, Diana Matei, Ramona Cutina - Parcul Herastrau

21:00 - 21:50   BFIT - Spectacol Le Choses de Rien (Franta) - Parcul Coltea

21:00 - 21:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) -  Centrul Istoric (Piata Roma)

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) - Centrul Istoric

21:00 - 21:35   BFIT - Spectacol David Moreno (Spania) - Centrul Istoric (Smardan - Carada)
21:00 - 22:10   BFIT - Spectacol Senza Tempo (Spania) - Piata George Enescu

22:00 - 22:25   BFIT - Spectacol Aromatic Company (Elvetia) -  Centrul Istoric (Piata Roma)

22:15 - 23:00   BFIT - Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) - Piata George Enescu


Sambata 15 Septembrie


10:00 - 21:00   Targ de Mestesugari Parcul Herastrau

10:00 - 20:00   Plimbari cu Trasuri Parcul Herastrau

10:30 - 11:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

11:00 - 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

11:00 - 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie "Green Revolution"  Parcul Herastrau

11:00 - 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

11:30 - 12:30   Spectacol Teatrul Tandarica  Parcul Herastrau

14:00 - 14:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) Piata Universitatii- Piata Unirii – Piata Universitatii

14:00 - 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

14:30 - 15:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

15:00 - 15:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii

15:00 - 15:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)   Centrul Istoric

15:00 - 16:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

15:30 - 15:30   Recital Grupul Vocal Acapella Parcul Herastrau

15:30 - 17:00   BFIT - Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)   Piata Universitatii – Piata Unirii - Piata Universitatii

15:30 - 15:55   Ansamblul Audeo din Cernavoda  Parcul Herastrau

15:55 - 16:20   Ansamblul Soloczanka din Suceava  Parcul Herastrau

16:00 - 16:45   BFIT - Spectacol Sam Shine (Olanda) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii

16:00 - 16:50   BFIT - Spectacol Les Clandestines (Franta) Centrul Istoric  (Stavropoleos - Lipscani - Eugen Carada)

16:20 - 16:45   Ansamblul National Secuiesc Harghita din Miercurea Ciuc Parcul Herastrau

16:45 - 17:10   Ansamblul Serenada din Craiova Parcul Herastrau

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) Centrul Istoric

17:00 - 17:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

17:10 - 17:35   Ansamblul Siamo di nuovo insieme din Iasi Parcul Herastrau

17:35 - 18:00   Ansamblul Korona din Brasov Parcul Herastrau

18:00 - 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:00 - 18:20   BFIT - Spectacol Theater Tol (Belgia) Centrul Istoric

18:00 - 18:30   Bataia cu Flori si Reprezentatii ale Fanfarelor Parcul Herastrau

18:00 - 18:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii –
Piata Unirii - Piata Universitatii

18:00 - 19:15   BFIT - Spectacol Cirquet Confetti (Spania)   (Lipscani - Stavropoleos - Eugen Carada - Smardan)

18:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)  Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

18:30 - 18:55   Ansamblul Molditi din Tulcea Parcul Herastrau

18:55 - 19:20   Grupul Yildilzar din Constanta cu Chiamiran Chivu Parcul Herastrau

19:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) Centrul Istoric

19:00 - 19:45   BFIT - Spectacol Sam Shine (Olanda)  Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Universitatii

19:20 - 19:45   Ansamblul Pilistrelu din Bucuresti  Parcul Herastrau

19:45 - 20:10   Ansamblul  Ellas din Bucuresti Parcul Herastrau

20:10 - 20:30   Ansamblul Soko din Socol  Parcul Herastrau

20:30 - 21:00   BFIT - Spectacol Xtreme (Romania)    Parcul Unirii

20:30 - 21:15   BFIT - Spectacol Fanfare le Snob (Franta)  Piata Unirii - Piata Constitutiei

20:30 - 22:00   Orchestra Nationala de Folclor cu Lavinia Goste si altii  Parcul Herastrau

20:45 - 21:25   BFIT - Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piata Unirii - Piata Constitutiei

21:30 - 22:30   BFIT - Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 - 22:00   BFIT - Spectacol Xtreme (Romania)  Parcul Unirii

21:30 - 22:10   BFIT - Spectacol Voala (Spania)  Piata Constitutiei


Duminica 16 Septembrie



10:00 - 21:00   Targ de Mestesugari   Parcul Herastrau

10:00 - 20:00   Plimbari cu Trasuri Parcul Herastrau

11:00 - 21:00   Parada Costumelor de Epoca Parcul Herastrau

11:00 - 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie "Green Revolution" Parcul Herastrau

11:00 - 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

13:00 - 13:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Universitatii – Piata Romana – Piata Universitatii

15:00 - 15:30   BFIT - Spectacol Popol - Ulik Prod (Franta) Centrul Istoric

15:00 - 15:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

15:00 - 16:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

15:00 - 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

16:00 - 16:45   BFIT - Spectacol Sam Shine (Olanda) Centrul Istoric

16:00 - 16:50   BFIT - Spectacol Les Clandestines (Franta) Centrul Istoric (Franceza - Piata Sfantul Anton)

16:00 - 17:15   BFIT - Spectacol Cirquet Confetti (Spania) Centrul Istoric (Franceza - Piata Sfantul Anton - Smardan)

16:30 - 17:00   Recital Sylvie  Parcul Herastrau

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 - 17:30   BFIT - Spectacol Popol - Ulik Prod (Franta) Centrul Istoric

17:00 - 17:45   Recital DJ Project & Adela Popescu Parcul Herastrau

17:45 - 18:30   Recital Stefan Stan Parcul Herastrau

18:00 - 18:20   BFIT - Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii

18:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)  Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

18:30 - 19:15   Recital Corina   Parcul Herastrau

19:00 - 19:30   BFIT - Spectacol Popol - Ulik Prod (Franta) Centrul Istoric

19:00 - 19:45   BFIT - Spectacol Sam Shine (Olanda) Piata Universitatii – Parcul Cismigiu – Piata Universitatii

19:15 - 20:00   Recital Hevito Parcul Herastrau

20:00 - 20:45   Concert Mandinga Parcul Herastrau

20:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Les Enjoliveurs (Franta) Piata Universitatii – Piata Unirii - Piata Constitutiei

20:30 - 21:00   BFIT - Spectacol Xtreme Project (Romania)    Parcul Unirii

20:30 - 21:15   BFIT - Spectacol Fanfare le Snob (Franta)  Piata Unirii - Piata Constitutiei

20:45 - 21:25   BFIT - Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii – Piata Unirii – Piata Constitutiei

20:45 - 21:45   Concert Stefan Banica Jr. Parcul Herastrau

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Popol - Ulik Prod (Franta)   Centrul Istoric

21:00 - 21:45   BFIT - Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piata Unirii - Piata Constitutiei

21:00 - 21:45   BFIT - Spectacol Planet pas Net (Franta) Piata Unirii - Piata Constitutiei

21:00 - 21:30   BFIT - Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piata Unirii - Piata Constitutiei

21:30 - 22:30   BFIT - Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 - 22:00   BFIT - Spectacol Xtreme Project (Romania)   Parcul Unirii

21:30 - 22:10   BFIT - Spectacol La Fura dels Baus (Spania) Piata Constitutiei

Sursa: Primaria Municipiului Bucuresti

Pentru mai multe articole interesante, urmareste-ne pe pagina de Facebook Copilul.ro

Taguri

Copilul.ro

Alaturi de tine pentru a creste copii cu dragoste si incredere. Nu iti promitem ca iti vom rezolva problemele, dar iti promitem ca nu va trebui sa le faci fata singura.

Citeste si despre

Articole de la parteneri

Aplicatii pentru copii

DESCARCA
DESCARCA

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:


Trimite articolul catre prietenii tai

Poti baga cate mailuri vrei tu separate prin spatiu!

Trimite mesajul