Programul Festivalului International al Teatrului Contemporan de Animatie ImPuls 7 - 18 noiembrie 2015

| | Modificat: 2015-11-05 09:57:16

Programul Festivalului International al Teatrului Contemporan de Animatie ImPuls (7-18 noiembrie 2015)

Sambata 7 Noiembrie

10:00; 12:00 Tinerete fara batranete si viata fara de moarte - Teatrul pentru Copii si Tineret ”Merlin” Timisoara, Romania (Sala Lahovari) 7+, 60 min.

11:00 Pinocchio - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Grand Cinema and More - Mall Baneasa) 3+, 50 min.

13:00 Decernare premiu excelenta in animatie

13:15 Atelier papusi din baloane - Adrian Lefter

17:30 Lansare carte Toma Hogea – Despre arta papusarilor romani [Editura Sedcom Libris] (Foaier Tandarica)

18:00 Cui i-e frica de Bau-Bau? - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Sala Lahovari) 5+, 40 min.

19:30 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

20:30 Concert (Teatrul din nori et.5)

tandarica_festival

Duminica 8 Noiembrie

10:00; 12:00 O mie si una de frontiere (Povestea lui Aladin) - Teatrul ”Regina Maria”– Trupa ”Arcadia” , Oradea, Romania (Sala Lahovari) 5+, 56 min.

11:00 Motanul incaltat - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Grand Cinema and More - Mall Baneasa) 3+, 55 min.

13:00 Atelier papusi din baloane - Adrian Lefter

18:30 Vernisaj expozitie de papusi - Calatoria lui Tandarica (Foaier Tandarica)

18:00 Harap-alb - Teatrul pentru Copii si Tineret ”Gong”, Sibiu, Romania (Sala Lahovari) 5+, 60 min.

19:15 Conferinta Christian Caimacan  - Riscul managerului si riscul impresarului (Anima Studio et.4)

20:15 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale si Proiectii a unor spectacole inregistrate pe suport magnetic [video] (Teatrul din nori et.5)

Luni 9 Noiembrie

10:00 Cei trei purcelusi - Teatrul National pentru Copii, Beijing China [engleza] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

15:00 Capra cu trei iezi - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Spitalul M.S.Curie) 3+, 55 min.

17:00 Intalnire cu jurnalistii - Festival, viziune, obiective (Teatrul din nori et.5)

18:00 Povestioare africane - Compania de Teatru ”Sur le Fils”, Bruxelles, Belgia [nonverbal] (Sala Lahovari) 3+, 50 min

19:15 Personalitati in dialog - Radu Boroianu si Vladimir Simon (Sala Lahovari)

20:15 Continuare intalnire cu jurnalistii

21:15 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Marti 10 Noiembrie

10:00 Cei trei purcelusi - Teatrul National pentru Copii, Beijing China [engleza] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:45 Lansare carte Adela-Smaranda Ungureanu-Caimacan – Cartea cu marionete [Editura Carminis] (Foaier Tandarica)

18:00 A mano - Compania de Teatru ”El Patio”, Valencia, Spania [nonverbal] (Sala Lahovari) 6+, 40 min

19:30 Candid - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Anima Studio et.4) Adulti, 50 min.

20:30 Auditie Rapunzel - Teatrul National Radiofonic pentru Copii, Bucuresti, Romania (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .

21:00 Discutii cu actorii si regizorul (Teatrul din nori et.5)

Miercuri 11 Noiembrie

10:00 Cei trei purcelusi - Teatrul National pentru Copii, Beijing China [engleza] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:30 Lansare carte Giorgio Strehler – Scrisori despre teatru [Ed.Nemira] (Foaier Tandarica)

18:00 Talita Kum - Compania de Teatru ”Riserva Canini”, Milano, Italia [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulti, 40 min

19:30 Cine esti tu - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Anima Studio et.4) 3+, 35 min.

20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)

21:00 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Joi 12 Noiembrie

10:00 Cei trei purcelusi - Teatrul National pentru Copii, Beijing China [engleza] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

17:30 Lansare de carte Cristina Pepino – Album scenografie [Editura UNATC Press] (Foaier Tandarica)

18:00 Eveniment TANDARICA 70 DE ANI

19:00 Adunarea pasarilor - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania [nonverbal] (Sala Lahovari) Adulti; 60 min; nonverbal

20:30 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale - Pasarile peste generatii Discutii cu actorii si regizorul (Teatrul din nori et.5)

Vineri 13 Noiembrie

10:00 Cei trei purcelusi - Teatrul National pentru Copii, Beijing China [engleza] (Sala Lahovari) 5+, 60 min

15:00 Cine esti tu - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Inst.Oncologic) 3+, 35 min.

17:00 Intalnire cu jurnalistii - Dramaturgia contemporana pentru copii (Teatrul din nori et.5)

18:00 Scufita Rosie - Teatrul de Drama si Papusi, Wałbrzych, Polonia [poloneza, subtitrat in engeza si romana] (Sala Lahovari) 5+, 75 min

19:15 Conferinta Octavian Saiu – Mit si teatralitate in animatia contemporana (Sala Lahovari)

20:15 Continuare intalnire cu jurnalistii - Dramaturgia contemporana pentru copii (Teatrul din nori et.5)

21:00 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Sambata 14 Noiembrie

10:00; 12:00 Ratusca cea urata - Teatrul de Papusi ”Puck”, Cluj-Napoca, Romania (Sala Lahovari) 6+, 45 min

11:00 Cine esti tu - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Grand Cinema and More - Mall Baneasa) 3+, 35 min.

13:00 Decernare premiu excelenta

18:00 Thumba-lumba – Teatrul de Stat de Papusi, Burgas, Bulgaria [nonverbal] (Sala Lahovari) Toate varstele, 40min

19:15 Do Mi No - Compania de Teatru ”Puranima”, Bucuresti, Romania [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulti, 50 min

20:30 Dialog cu actorii (Anima Studio et.4)

21:00 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Duminica 15 Noiembrie

10:00; 12:00 Printesa Turandot - Teatrul pentru Copii si Tineret ”Ariel”, Targu Mures, Romania (Sala Lahovari) 6+, 55 min.

11:00 Ursul pacalit de vulpe - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania (Grand Cinema and More - Mall Baneasa) 3+, 50 min.

17:30 Lansare de carte Ion Creanga – Fata babei si fata mosneagului [Editura Vellant] (Foaier Tandarica)

18:00 Rapunzel - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania 5+, 60 min .

19:30 Play Shakespeare - Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti, Romania [nonverbal] (Anima Studio et.4) Adulti; 55 min

21:30 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Luni 16 Noiembrie

10:00 Mica sirena - Teatrul Dramatic Fani Tardini – Sectia Teatrul de Papusi ”Gulliver”, Galati, Romania (Sala Lahovari) 3+, 50 min.

19:00 Pisica verde - Teatrul pentru Copii si Tineret ”Luceafarull”, Iasi, Romania (Sala Lahovari) 14+, 60 min.

20:15 Punguta de doi bani – Compania de Teatru ”Qui Peut”, Bucuresti, Romania (Anima Studio et.4) Adulti, 50 min.

21:30 Dialog cu actorii (Teatrul din nori et.5)

22:00 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Marti 17 Noiembrie

10:00 Aventurile lui Chilli Ramirez - Teatrul pentru Copii ”Arlechino”, Brasov, Romania (Sala Lahovari) 4+, 50 min.

17:00 Intalnire cu jurnalistii - Concluziile festivalului (Teatrul din nori et.5)

18:00 Reflection - Compania de Teatru ”Lightwave”, Bucuresti, Romania (Teatrul Nottara) Adulti, 50 min.

19:15 Ever after - Teatrul Municipal Baia Mare, Sectia Papusi, Romania (Sala Lahovari) 12+, 60 min.

20:15 Conferinta – Teatrul in Taiwan – Trecut, present si viitor (Anima Studio et.4)

21:15 Spatiu de dialoguri-discutii teatrale (Teatrul din nori et.5)

Miercuri 18 Noiembrie

10:00 Vrajitorul din oz - Teatrul pentru Copii si Tineret ”Colibri”, Craiova, Romania (Sala Lahovari) 5+, 55 min.

17:30 Auditie Rapunzel - Teatrul National Radiofonic pentru Copii, Bucuresti, Romania (Teatrul din nori et.5) 5+, 60 min .

18:00 Ana - Compania de Teatru Synchret & Teatrul National ”Vasile Alecsandri”, Iasi, Romania (Sala Lahovari) Adulti, 50 min.

19:00 Inchiderea festivalului

Taguri Teatru copii Festival teatru copii

Articole recomandate

Citeste si despre