Program Festivalul International al Teatrului de Animatie, editia a 9-a

| | Modificat: 2013-11-11 11:59:51

Program Festivalul International al Teatrului de Animatie, editia a 9-a

"Construim Poduri, Trecem Granite!" la Festivalul International al Teatrului de Animatie "Bucurii Pentru Copii. Spectacole De Colectie"

festival_2013
11 zile.10 state.70 de evenimente.

Teatrul de Animatie Tandarica va asteapta in perioada 14-24 noiembrie 2013 la cea de-a 9-a editie a Festivalului International al Teatrului de Animatie "Bucurii Pentru Copii. Spectacole De Colectie".

Joi, 14 noiembrie

Ora 10.00
Mica Sirena
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 4 ani; 60 min

Ora 17.15 – Tandarica, Foaier
Vernisaj expozitie Mihai Pastramagiu
Teatrul in diferite contexte

Ora 18.00
Fata Babei si Fata Mosneagului
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Daniel Stanciu
Peste 3 ani; 70 min

Vineri, 15 noiembrie

Ora 10.00
Alba Ca Zapada
Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 60 min
 

Ora 18.00 - Tandarica - Sala Studio
Golem
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Gabriel Apostol
Adulti; nonverbal; 50 min
 

Ora 19.30
Maiastra
Proiect independent Ilona Hrestic
Adulti; nonverbal; 50 min

Sambata, 16 noiembrie

Ora 10.00 si ora 12.00
Inima Rece
Teatrul pentru copii Ciufulici, Ploiesti
Regia: Cristian Pepino
Peste 4 ani; 45 min

Ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Baneasa
Frumoasa si Bestia
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 5 ani; 60 min

Ora 17.00 – Institutul Francez – Sala Atrium
Masterclass - Iulian Furtuna, Franta
Actorul de animatie si tehnicile franceze de miscare corporala

Ora 18.00
Tragedia Omuletului
Trupa maghiara a Teatrului pentru copii si tineret ARIEL, Tg. Mures
Regia: Kovács Levente
Peste 12 ani; 80 min; in limba maghiara

Ora 20.00
Atelier - Maria Mierlut
Confesiuni cu o papusa

Duminica, 17 noiembrie

Ora 10.00 si ora 12:00
Oblio
Teatrul de Animatie, sectie a Teatrului Municipal Bacovia, Bacau
Regia: Geo Balint
Peste 6 ani; 50 min

Ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Baneasa
Motanul incaltat
Teatrul de animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 55 min

Ora 17.15 - Tandarica - Foaier
Lansare carte Editura Litera

Ora 18.00
A La Carte
Jose Navarro, Londra, Anglia
Toate varstele; nonverbal; 50 min

Ora 18.00 - Tandarica - Sala Studio
Masterclass - Iulian Furtuna, Franta
Actorul de animatie si tehnicile franceze de miscare corporala

Ora 20.00
Personalitati in dialog: Mihai Gruia Sandu – Paul Ionescu
Luni 18 noiembrie

Ora 10.00
Punguta Cu Doi Bani
Teatrul pentru copii si tineret Calutul de mare, Constanta
Regia: Cristian Mitescu
Peste 3 ani; 50 min

Ora 10.00 si ora 12.00 - Tandarica - Sala Studio
Universul Din Lanterna Magica
Teatrul de papusi Prichindel, Alba Iulia
Regia: Radu  Dinulescu
Peste 6 ani; 45 min

Ora 17.15 - Tandarica - Foaier
Lansare carte Editura Nemira

Ora 18.00
Calatorie Spre Soare Apune
Institutul Ming Ri pentru arta si educatie, Hong Kong, China & Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti
Regia: Simon Wong  si Calin Mocanu
Peste 5 ani; 60 min; in limba chineza, supratitrare in limbile engleza si romana

Ora 19.00
Atelier - Li Jianxin, China
Teatru de umbre chinezesc

Ora 20.30 - Tandarica - Sala Studio
Conferinta - Agata Kucinska, Polonia
Specificul educatiei in scoala de teatru din Wroclaw

Marti, 19 noiembrie

Ora 10.00
Pinocchio
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 50 min

Ora 12.00 - Tandarica - Sala Laborator 3
Conferinta - Ivica Simic, Croatia
Retele culturale internationale.
Reuniunea managerilor teatrelor de copii si tineret din Romania
UNIMA si ASSITEJ

Ora 15.00 - Spitalul Marie Curie
Motanul incaltat
Teatrul de animatie Tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 55 min
 

Ora 16.00 - Tandarica - Sala Studio
Usa
UNATC, Bucuresti
Regia: Liliana Gavrilescu
Adulti; 60 min
 

Ora 18.00
Vietile Sfintilor Din Cartier
Teatrul Ad Spectatores, Wroclaw, Polonia
Regia: Agata Kucinska
Adulti; 55 min

Ora 19.30
Conferinta - Manon van de Water, SUA
Teatru, emotie si creier: o abordare integrativa a predarii si invatarii

Miercuri, 20 noiembrie

Ora 10.00
Capra Cu Trei Iezi
Teatrul Luceafarul, Iasi
Regia: Ion Ciubotaru
Peste 3 ani; 55 min

Ora 10.00 - Tandarica - Sala Studio
Atelier - Ma Xingzhi si Li Jianxin, China
Teatru de umbre

Ora 12.00 - Tandarica - Sala Laborator 3
Conferinta - Ivica Simic, Croatia
Managerul/director integrator al produsului cultural in retele internationale
Reuniunea managerilor teatrelor de copii si tineret din Romania
 

Ora 13.30 - Spitalul de copii Grigore Alexandrescu
Capra Cu Trei Iezi
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 3 ani; 55 min

Ora 14.00 – Tandarica - Sala Studio
Atelier - Gratiela Ene
Papushete din sosete

Ora 18.00
Candid
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Adulti; 55 min; nonverbal
 

Ora 19.00
Conferinta - Cristian Pepino
Artele plastice si teatrul de animatie

Joi, 21 noiembrie

Ora 10.00
Sophie si Uriasul
Teatrul pentru copii si tineret Gong, Sibiu
Regia: Daniel Plier
Peste 5 ani; 50min
Spectacol in  limba germana titrat in limba romana
 

Ora 12.00 – Tandarica - Sala Studio
Atelier - A.C.T.O.R.
Aici - Acolo
 

Ora 17.15 - Tandarica - Foaier
Lansare carte Editura RAO

Ora 18.00
Sfant
Teatrul de stat, Sofia, Bulgaria
Regia: Duda Paiva
Adulti; 75 min; nonverbal
 

Ora 19.30
Conferinta - Thomas Lang, Germania
Filosofia vietii - observatii privind teatrul pentru copii si tineret in Europa zilelor noastre

Vineri, 22 noiembrie

Ora 10.00
Pacala
Teatrul de Papusi Gulliver, Galati
Regia: Daniel Stanciu
Peste 5 ani; 65 min

Ora 10.00 - Scoala Titu Maiorescu
Capra Cu Trei Iezi
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Gabriel Apostol
Peste 3 ani; 55 min

Ora 15.00 – Tandarica - Sala Studio
In Larg
UNATC, Bucuresti
Regia: Mihai Dumitrescu
Adulti; 60 min

Ora 18.00
Scherzo La Trei Maini
Teatro All’improvviso, Mantova, Italia
Regia: Dario Moretti
Peste 3 ani; 55 min; nonverbal

Ora 19.30 – Tandarica - Sala Studio
Cenusareasa
Proiect independent - Mag, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 40 min

Sambata, 23 noiembrie

Ora 10.00 si ora 12.00
Craiasa Zapezii
Teatrul Puck, Cluj Napoca
Regia: Traian Savinescu
Peste 5 ani; 50 min

Ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Baneasa
Alba Ca Zapada
Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 3 ani; 60 min

Ora 10.00 si ora 12.00 - Tandarica - Sala Studio
Cocoselul Neascultator
UNATC, Bucuresti    
Regia: Adina Barbu
Peste 3 ani; 40 min
 

Ora 13.00 - Tandarica - Foaier
Atelier - Adrian Lefter
Papusi din baloane

Ora 18.00
Joe Chickadee
Florian Krahenbuhl, Berlin, Germania
Toate varstele; 55 min; nonverbal
 

Ora 18.00 – Pavilionul Central Romexpo
Spectacol - lectura - Targul International GAUDEAMUS Carte de invatatura

Ora 19.00 - Tandarica - Sala Studio
Motanul incaltat
Proiect independent - Anim’arts, Bucuresti
Regia: Andreea Ionescu
Peste 3 ani; 50 min

Duminica, 24 noiembrie

Ora 10.00 si ora 12.00
Frumoasa si Bestia
Teatrul de Animatie Tandarica, Bucuresti
Regia: Cristian Pepino
Peste 5 ani; 60 min
 

Ora 11.00 - Grand Cinema Digiplex - Mall Baneasa
Punguta Cu Doi Bani
Teatrul de Animatie tandarica, Bucuresti
Regia: Decebal Marin
Peste 3 ani; 60 min; Ora 11.00 – Pavilionul Central Romexpo
Spectacol - lectura - Targul International GAUDEAMUS Carte de invatatura

Pentru mai multe articole interesante, urmareste-ne pe pagina de Facebook Copilul.ro

Taguri Festival teatru copii Teatru copii

Citeste si despre

Articole de la parteneri

Aplicatii pentru copii

DESCARCA
DESCARCA