« Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 11-20 din 30  |  Pagina urmatoare »
Postat 13:53 pe 18 iunie 2010
buna ! si fetita mea a facut rosu in gat la vasta de 6 luni . Tusea f mult dar nu a facut temperatura.I-a trecut cu antibiotice dupa o saptamana. Acum e bine, de atunci nu a mai racit
Postat 13:56 pe 18 iunie 2010
buna claudia ! cat are fetita acum?
Postat 16:53 pe 18 iunie 2010
In general nu este recomandabil sa administram copiilor mai mici de 2 ani medicamente pentru raceala si tuse, mai ales daca este vorba de antibiotice. Chiar daca pe moment starea copilului se va ameliora, exista riscul ca pe viitor sa dezvolte infectii mai grave rezistente la antibioticul respectiv. In plus, antibioticele puternice pot afecta ficatul sau stomacul copilului.
Analgezice precum ibuprofenul sau acetaminofenul scad febra si amelioreaza durerea in gat. Vitamina C pentru copii este de asemenea indicata pentru racelile copilului. Pentru toate medicamentele trebuie sa se respecte dozele indicate si intervalele de administrare. Medicamentele pe baza de plante sunt o alternativa, insa e nevoie de parerea pediatrului inainte de a-ti trata copilul in mod naturist.
Postat 14:03 pe 21 iunie 2010
Buna fetelor si multumesc de invitatie!
Rosu in gat la mine e o problema cu traditie. Eu de copil la fiecare schimbare de sezon faceam antibiotice injectabile. Si doctorii din romania cu traditia lor: Antibioticul.
De cand m-am stabilit in afara nu am luat nici macar o data antibiotic cu toate ca am la activ 4 operatii din care 3 cu anestezie totala. Eram in Ro cu fetita mea care pe atunci avea 1an si 6 luni si am fost nevoita sa merg cu ea la medic. Binenteles ca imediat mi-a prescris antibiotic pe care l-am refuzat categoric, si bine am facut ca cu ceiut cu miere si pulmex pe piept micuta mea in trei zile era deja bine.
In 5 sapt. fetita mea are 3 ani si pana acum a luat doar o singura data un antibiotic leger si asta doar dupa examene ca intradevar are infectie si e nevoie de antibiotic.
Deci in concluzie eu cred ca copiii nostri se pot face bine si fara sa apelam imediat la antibiotic, care luat timp indelungat nu face altceva decat sa scada imunitatea si pana la urma nici cel mai puternic nu-si va mai face efectul cand e cu adevarat nevoie.
va pup si sanatate la toata lumea doresc!
Postat 16:00 pe 21 iunie 2010
multumesc pt invitatie. fetita mea a facut la 3 sapt rosu in gat si pediatra mi-a recomandat panadol si dupa 3 zile nu m-ai avea nik si de atunci nu mi-a mai racit acum are 8 luni
Postat 21:36 pe 3 iulie 2010
andreiuta24 a zis:

buna!....de citeva zile puiu meu a facut rosu in gat cu temperatura ffff mare de 40 si infectie.medicul de familie mi-a prescris antibiotic amoxiclav si nurofen..temperatura i-a scazut,dar tot nu are pofta de mincare........ce sa mai fac ca de luni nu a mai mancat nimic ci bea doar ceiuc.......astept si eu un sfat......apropo copilul meu are 10 lunite........

stiu ca vine cam tarziu sfatul meu, insa incearca si un tratament homeopat, nu e agresiv precum antibitioticul (bineinteles, o sa ti-l prescrie un medic in urma unui consult). o sa iti dea si un tratam pt cresterea imunitatii.
multa sanatate!
Postat 23:27 pe 4 iulie 2010
eu nu pot sa zic despre copilul meu ca a avut rosu in gat ca e micut are 3 luni si pana acuma nu a racit dar daca face febra stiu ca sunt bune supozitoarele; mai multe nu stiu sa va spun...
Postat 23:36 pe 4 iulie 2010
eu am avut pb cu "rosu in gat" de la 3 luni , si apoi la cel putin 1 luna jum facea iar...disperam temperatura 39,9 dar sa stiti ca incercam de fiecare data fara anribiotic dar nu-i trecea si ii dadeam antibiotic. tine vreo 3-4 zile depinde de copil depinde cat e de grav al meu a avut si o sapt intreaga cand aproape tot ce manca vomita
Postat 17:11 pe 5 iulie 2010
eu ce sa mai zic ca la mine la amndoi baietei a imceput totul cu un simplu ros in gat si i-au dat antib la amandoi dar nimic in loc sa le treaca a devenit si mai grav a coborat infectia mai jos pe trahee sper ca zic corect iarasi alt antib au schimbat cu unul mai tare le trecea un pic la 1 sapt iarasi cu febra de 4-5 zile si atunci am mers si am facut raze la plamani la amandoi si aveau puti lichid dai iarasi cu un alt antib mai tare parea ca le trecuse dar de unde ca iarasi la 1 sapt din nou raze si pana la urma am ajuns la injectii antib in final in 2 luni jumate le-am dat la copilasii mei 5 antib oral si al 6 injectiii si ce era broncopulmonita mai gresesc si astia aici pup
Postat 18:20 pe 8 septembrie 2010
Buna seara! Am intrat si noi dupa o lunga perioada in care nu am mai apucat sa scriem nimic din lipsa timpului. Si acum am revenit cu o mica informatie care poate sa ajute. Acu 2 saptamani baiatul meu de 1 an si 10 luni a facut rosu in gat fara febra. Ii curge nasul f tare dar febra nu se arata nici cum. Bun! Sun pediatrul care ne stie ca pe un cal breaz. Era plecat din localitate asa ca mi da instructiunile prin telefon: Klacid 5 ml X 2, Eurespal, Carbocisteina, Peritol. Eu ma hotarasc totusi sa nu i dau Klacid ca ne avand febra m am gandit sa nu exagerez sa i dau Biseptol. In rest pastrez schema. Ne amers f bine cu biseptl pastilute: jumatate la 12 ore/ 5 zile. Din a 2 a zi baiatul nu mai tusea. Am ramas impresionata cat de bine a reactionat la banalul si simplutul Biseptol.
Cateodata, e bine sa te mmai lasi condusa si de instinctul matern....ajuta!
Multa sanatate la pitici!
  « Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 11-20 din 30  |  Pagina urmatoare »