« Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 1-10 din 22  |  Pagina urmatoare »
Postat 10:42 pe 14 decembrie 2009
Cat ati platit pentru nastere in spitalele din provincie? O mamica a lasat un comentariu ca pretul ar fi de 1000 lei.
Postat 10:48 pe 14 decembrie 2009
1000 euro maxim!asta fara recoltare de celule stem!
Postat 14:07 pe 14 decembrie 2009
Buna. Eu am nascut acum 2 luni prin cezariana din pacate, cu toate ca pozitia copilului era cea buna, eram la termen, dar "multumita" sistemului din Romania, care desi este scris in lege ca nasterea este gratuita, am ajuns sa ma chinui o zi intreaga in spital pana cand domnul doctor a primit banuti... Atunci mi s-a administrat Oxitonul, injectii pt ca sa nu am dureri, dar fara rost pt ca eu eram deja epuizata si nu mai aveam putere sa imping. Din cate am inteles sotul meu a dat 500 RON la doctor si 100 la moasa, care s-a comportat foarte frumos cu mine, m-a cautat de fiecare data cand era de servici. In salonul in care am stat am auzit ca o cezariana la cerere e 200 RON, asta in Satu Mare. Dar ce-i drept si conditiile lasa de dorit. Deci cine naste la Spitalul Judetean din Satu Mare nu are de ce sa dea mai mult de 200, maxim 300 RON pt o cezariana.
Postat 20:30 pe 15 decembrie 2009
in general preturile variaza intre 500 eur si 1000 eur la cei cu renume si profesionisti.Asta daca e la cerere, daca e in urgenta ,nu stiu.
Postat 12:13 pe 18 decembrie 2009
am nascut acum 2 ani in craiova.:
-dcotorul 300eur+100eur mana 2a
-asistentele 100 eur
-neonatolog 50 eur
-anestezistul 80eur
-medicamente 100eur
-asistente la pansat +plus asistentele de la copil+infirmiere+spalatul copilului=200eur
Postat 21:41 pe 18 decembrie 2009
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar mi se par aberante sumele vehiculate mai sus... madaroxi, de ce ai dat toti banii astia??? Inteleg, la doctor dai, atat pentru nasterea in sine cat si pentru toata perioada cat ti-a supravegheat sarcina si disponibilitatea de a-l deranja cu telefoane oricand. Si eu am nascut prin cezariana, dar sincer nici nu-mi amintesc cum arata celalalt doctor care a asistat la operatie sau anestezistul. Dar de aici mai departe, nu stiu cate sute de euro la asistente, de ce??? Eu am nascut la maternitatea (de stat) din Brasov. Am stat 2 saptamani, deoarece fetele mele au fost mititele la nastere, si am asteptat sa creasca pentru a putea iesi. Am dat 1000 RON la doctor (asta dupa vreo saptamana de la nastere) si 2 cutii de bomboane si de cafea pentru asistentele de la copii care le-au pus cerceii in ziua externarii... Fetele au stat permanent in grija lor, nu le-am avut in camera, deci asistentele le schimbau, spalat si tot ce mai trebuie, mai putin hranitul, pe care il faceam eu (chiar cu ajutor din partea lor cateodata, ca mie imi lua ceva mai mult pana terminam sa le dau la amandoua, iar ele terminau de dat la 10 bebei in mai putin de-o ora). Doctorita neonatolog venea in fiecare dimineatza in "inspectie" si-mi raspundea foarte amabil la orice intrebare aveam. Nu mi s-a cerut si nici macar sugerat vreun "cadou" de catre nimeni... si am prins in cele 2 saptamani multe asistente si infirmiere... Evident ca daca vrei sa le bagi plicul in buzunar, multe nu refuza, dar de ce s-o faci? Eu le-am observat pe asistentele de la bebei cum ingrijeau prematurii mici care stateau in incubatoare si erau abandonati de familie... Ii luau in brate si le vorbeau, ca sa simta ca exista cineva caruia ii pasa de ei; in nici un caz nu tratau diferit copii pentru care primeau "extramotivatii" fata de restul.
Anonim
Postat 13:05 pe 21 decembrie 2009
sdfsdf
Postat 17:25 pe 25 decembrie 2009
buna fetelor.
eu am nascut in bucuresti(in iulie),la spitalul judetean ilfov.
la doctor am dat 850 lei,la asistenta sefa 50 lei,la moasa 50 lei,anestezit150 lei,la neonatolog 100 lei..si maruntis la infirmiere,la asistente(cand ne faceau toaleta,cand ne schimbau plosca....mici atentii)
Anonim
Postat 18:03 pe 25 decembrie 2009
altcineva a zis:

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar mi se par aberante sumele vehiculate mai sus... madaroxi, de ce ai dat toti banii astia??? Inteleg, la doctor dai, atat pentru nasterea in sine cat si pentru toata perioada cat ti-a supravegheat sarcina si disponibilitatea de a-l deranja cu telefoane oricand. Si eu am nascut prin cezariana, dar sincer nici nu-mi amintesc cum arata celalalt doctor care a asistat la operatie sau anestezistul. Dar de aici mai departe, nu stiu cate sute de euro la asistente, de ce??? Eu am nascut la maternitatea (de stat) din Brasov. Am stat 2 saptamani, deoarece fetele mele au fost mititele la nastere, si am asteptat sa creasca pentru a putea iesi. Am dat 1000 RON la doctor (asta dupa vreo saptamana de la nastere) si 2 cutii de bomboane si de cafea pentru asistentele de la copii care le-au pus cerceii in ziua externarii... Fetele au stat permanent in grija lor, nu le-am avut in camera, deci asistentele le schimbau, spalat si tot ce mai trebuie, mai putin hranitul, pe care il faceam eu (chiar cu ajutor din partea lor cateodata, ca mie imi lua ceva mai mult pana terminam sa le dau la amandoua, iar ele terminau de dat la 10 bebei in mai putin de-o ora). Doctorita neonatolog venea in fiecare dimineatza in "inspectie" si-mi raspundea foarte amabil la orice intrebare aveam. Nu mi s-a cerut si nici macar sugerat vreun "cadou" de catre nimeni... si am prins in cele 2 saptamani multe asistente si infirmiere... Evident ca daca vrei sa le bagi plicul in buzunar, multe nu refuza, dar de ce s-o faci? Eu le-am observat pe asistentele de la bebei cum ingrijeau prematurii mici care stateau in incubatoare si erau abandonati de familie... Ii luau in brate si le vorbeau, ca sa simta ca exista cineva caruia ii pasa de ei; in nici un caz nu tratau diferit copii pentru care primeau "extramotivatii" fata de restul.

nu intram in polemici ca nu avem motiv!
eu am nascut in Craiova..........eu ca acolo nu am vazut spital........iti spuneau tariful in fata ,fara ascunzis .....pe mine cand sa ma bage in cezariana,la usa salii de operatie,eu cu perfuzia in mana ,sotul plecase pana la gara ca asteptam niste acte,si mi s-a spus"imi trebuie banii acum!ca cele care sunt in operatie nu te cauta sa le dai "darul"pe urma!".......la doctor,s-a intalnit sotul cu el si i-a spus ca sa imi faca cezariana,iar dc i-a spus tariful.......are bani bine,nu are papa.........si asa mai departe........cand venea vremea pansatului ne strigau de pe holuri,iar cand m-am dus prima data m-a luat la rost ca de ce nu am leucoplast si vin cu mana goala???cele care ne faceau tratament......imi pare rau ca nu am facut poze,toata lumea a zis ca sunt de groaza,aveam mainile de sus pana jos negre,iar cand nu au mai avut unde sa imi faca ,mi-au pus branula(fluturas).....prima branula din sala de operatii mi-au scos-o din prima zi ca nu era pusa bine si mi se facuse ca o "galma"in vena.........neonatologul mi-a zis de 2 ori in fata pretul la nastere si pretul la externare!
asa ca nu mai lungesc povestea:la craiova ti se spune in fata cat costa,daca nu ai bani suferi ca un caine si astepti ca un milog!!
Postat 18:05 pe 25 decembrie 2009
anonim de mai sus sunt eu........mi s-a deconectat calc si nu stiu cum de a mai luat postarea!!
Raspunde la Topic:

[ Reincarca ]

« Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 1-10 din 22  |  Pagina urmatoare »