Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ElizaElsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2017
    Postari in forum
    2

URGENTA MARE! Sunt foarte panicata! Sfat!

Buna tuturor...

Am 23 de ani si am aflat ca sunt insarcinata in 4 saptamani. Poblema este ca nu planuiam asta deloc.. Dar s-a intamplat, desi am luat pastila de a doua zi cat mai repede dupa contactul neprotejat. (s-a rupt prezervativul, eu nu ma protejez)

Acum... Ce sa fac? Suntem impreuna de 6 ani, locuim impreuna de putin timp, necasatoriti, stabili financiar, eu m-am angajat imediat dupa facultate, el are propriile firme.

Parintii mei nu cred ca ar fi foarte suparati, dar nici prea incantati, nefiind casatoriti. Iar ai lui, nu mai zic... Sunt adventisti, fanatici si nu suporta oricum ideea ca baiatul lor sa se insoare in alta religie, apoi sa mai auda si despre sarcina... o sa apara discutii despre pacate, despre religie, despre copil, despre ce nu e bine, etc.

Nici el nu stie asta, nici nimeni. Voua va povestesc pentru prima data.. Sunt foarte speriata. Adevarul e ca si am fost intoteauna mai copilaroasa, si ma sperie si faptul ca nu ma consider prea matura si pregatita pt asta, totodata iubesc si sunt iubita si care ar fi problema??? Va vad si pe voi incantate ca sunteti mamici... E nebunie in capul meu. Help!

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.197
    Buna, Eliza. Eu te felicit pentru sarcina, imi pare ca pe undeva tu iti doresti acest copil.
    Desi sunt mama, la mine lucrurile au fost planificate asa ca nu stiu neaparat ce sfat sa iti dau. Ma gandesc totusi ce as face eu in locul tau: in primul rand as vorbi cu partenerul - ca doar copilul este al amandurora. Apoi, e de mers la medic si confirmat ca nu pot aparea probleme avand in vedere ca tu ai luat pastila de a doua zi. Pe mai departe, e decizia voastra, a amandurora cum procedati, sa discutati si sa alegeti ce e mai bine. Sa vorbiti despre cum vedeti viitorul vostru impreuna. Sigur ca asta nu te opreste nici o clipa, daca tu iti doresti cu adevarat copilul, sa il nasti chiar daca ramai singura - in cel mai rau caz.
    Cat despre parinti, trebuie sa inteleaga si sa va respecte deciziile, nu mai sunteti copii. Iar daca va vor vedea hotarati, cred ca vor ceda mai usor.
    Sarcina usoara!

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita ElizaElsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2017
    Postari in forum
    2
    I-am anuntat pe iubitul si familia mea. Au fost foarte incantati, nu ma asteptam. Credeam ca vor fi suparati pe mine/noi, ca de ce nu ne-am protejat, ca suntem prea tineri, bla bla. Dar au fost fericiti sa afle, tata avea lacrimi in ochi.

Multumesc din suflet! :*

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.197
    Hi hi! Ce ma bucur! Succes pe mai departe. Sa mergi neaparat la medic si sa iti urmaresti sarcina ca la carte.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!