Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monicutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2006
    Postari in forum
    16
    Dragi mamici,

Am o mare problema: sunt insarcinata in 7 saptamani si 3 zile, si la 5 saptamani am facut varsat de vant (atunci nu stiam ca eram insarcinata). Am citit pe net ca exista risc de bebe cu malformatii in proportie de 0,4%, iar dr ginecolog imi spune ca asta inseamna aproape 0%, deci sunt sanse minime de malformatii. Am vorbit la telefon cu o dna dr. prof. din Iasi si mi-a zis ca mai bine am grija sa imi revin cu imunitatea, ca pericolul nu prea exista. Infectionistii din Galati imi spun sa intrerup sarcina, ca... mai fac eu altul, de ce sa risc?!?

Sapt viitoare sper sa-mi faca cineva intrarea la Bucuresti la un profesor, dar,,, chiar nu stiu ce sa fac. E cumplit.

Ati trecut prin asa ceva? Sau aveti vreo informatie in plus despre asta?

Floricica Nou Venita aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2009
    Postari in forum
    13
    eu te sfatuiesc sa nu intrerupi sarcina inainte sa afli care sunt riscurile cu adevarat. eu incerc sa am un bb de un an si ceva si nu am reusit. am pierdut doi si ma simt ca si cum eu as fi vinovata si dupa un an , dar daca tu ai face asta de buna voie nu stiu cum ti-ar fi. ti-l doresti din suflet? icearca tot,
    aurelia

Floricica Nou Venita oana1204's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2009
    Postari in forum
    1
    sal. eu am facut varicela pe la 4 saptamani si am fost nevoita sa fac avort. deoarece copilul s-ar fi nascut cu malformatii. este f grav sa ai varicela in primele 5-6 luni. imi pare rau ca treci prin asa ceva. este f greu sa iei o astfel de decizie. la mine era prima sarcina. imi pare rau. sincer, dar nu trebuie sa risti

Floricica Nou Venita georgianaiuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Buna vecinul meu a avut varicela acum o saptamani si ceva i-a trecut.Mie mi-au aparut 5 6 bubite dar seamana mai mult a niste blande.Este posibil sa fie varicela tinand cont ca a fost de 2 ori pana la noi cand avea varicela?
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Membru inregistrat la
    27.01.2006
    Postari in forum
    16
    Dragele mele,
    Din fericire pentru noi, la momentul respectiv am luat decizia sa nu intrerup sarcina, si sa merg mai departe, indiferent de consecinte. Si nu-mi pare rau ca am facut asta, pentru ca Doamne Doamne imi pusese in burtica o fetita sanatoasa si puternica, care, dupa toate analizele, testele si eco 4 D facute, se pare ca nu are absolut nicio problema.
    Acum sunt insarcinata in 34 de saptamani, am o burta maaare, si abia astept marea intalnire cu minunea mea, Teodora!
    Va pup, va multumesc pt sfaturi, si sper sa ne revedem cu bine!

Membru inregistrat la
    27.01.2006
    Postari in forum
    16
    Eu am trecut pe aici sa semnez condica si sa va spun ca pe 3 sept, la 38 de saptamani am nascut (natural) o fetita de 3,5kg, 52cm, perfect sanatoasa! E un ingeras cuminte, care de o sataman mananca si doarme! Si ne umple inimile de bucurie!!! Se pare ca Doamne Doamne o iubeste muuult pe fetita mea si a avut grija ca virusul sa nu o afecteze deloc. Asa ca, dragi mamici, ma gandesc cu groaza ce s-ar fi intamplat daca acum 9 luni intrerupeam o sarcina, daca luam viata micutei mele... Sper ca cele care treceti prin aceasta situatie sa va puneti nadejdea in Dumnezeu si veti vedea ca toate vor fi bune!
    Va doresc multa sanatate si sarcina usoara!

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Felicitari Monica!!!!!!!!1 Ai o minune de fata. Asa a vrut Dumnezeu sa se intample. Sa-i dea domnul sanatate in continuare si sa va aduca numai bucurii. Multa sanatate tie si sotului si fetitei mai mari. Sunteti o familie minunata. M-a impresionat povestea dar mai ales alegerea ta de a pastra micuta. Felicitari!!!
    Lilypie Kids birthday PicLilypie Kids birthday Ticker

Membru inregistrat la
    27.01.2006
    Postari in forum
    16
    Alina, multumesc... felicitarile nu le merit eu! Multumesc lui Doamne Doamne ca mi-a dat gandul cel bun cand eram la un pas de avort!
    Sa-ti traiasca si tie ingerasul, ai un baietel taaare frumos!

Floricica Nou Venita sinonaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2009
    Postari in forum
    2
    Draga Monicutza, spune-mi ce analize ai facut, te rog! Pe cine ai consultat? La noi problema se pune altfel: baietelul nostru de 2 anisori a facut varicela iar eu nu stiu sigur daca am avut cand eram copil! Vreau sa stiu cu cine te-ai sfatuit! Multumim anticipat pentru raspuns!
    Ai o super fetita! Sa iti traiasca si sa fiti fericiti si sanatosi!

Membru inregistrat la
    27.01.2006
    Postari in forum
    16
    Draga mea, medicul cu care am urmarit sarcina a fost dl dr Niculescu de la CMU Baneasa, un super doctor, tot respectul pentru dansul.
    Dar in cate saptamani de sarcina esti?
    In momentul asta poti sa-ti faci analize la sange, sa vezi daca ai anticorpi, si daca nu, exista un vaccin antivaricela care tb facut in max 48 ore de la contactul cu persoana infectata. Desi cred ca a cam trecut termenul.
    Revin in 2 ore cu un raspuns mai detaliat. S-a trezit Teodora...

Floricica Nou Venita blue_dream's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    7
    Felicitari, monicutza!! Sa iti traiasca fetita sanatoasa, si la cat mai multe fericire!!
    ...Cand am citit primul mesaj postat de pe aceasta pagina, mi s-a strans inima. Bravo! Asemenea posturi cred ca sunt foarte utile femeilor care vor trece printr-o dilema precum a ta

L.E : o intrebare: cum pun poza la avatar, de unde ? (caci nu am vazut in contul meu nici un "buton" special - browse, etc
    verze.ro femei cu simtul umorului