Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fralinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    Buna mamici si viitoare mamici,

Propun acest topic deoarece nu am gasit pe acest forum nici o informatie cu privire la acest subiect!

In ce masura este afectata sarcina de tuse? Trebuie sa va spun ca am racit foarte rau si de vineri 01.08. nu-mi mai revin. Am avut si febra, din fericire pentru mine doar o seara, am avut si temperatura din nefericire pentru mine cateva seri la rand. Au trecut. Multumesc lui Dumnezeu nu mai am! Dar nu am scapat. Tusesc, neproductiv (nu expectorez nimic!) si atat de rau ca uneori ajung sa vomit. Nu pot scapa de tusea asta care ma tine de ceva vreme. Am incercat si cu multa miere si lamaie si ceai de sunatoare, tratamentul meu initial a fost Homeogene, Homeovox, Coryzalia, Oscilococcinum, acum i-au sirop de Patlagina si Propolis. Ma doare abdomenul si mijlocul de la atata tuse si simt cum capul imi va crapa in doua! Noaptea nu ma pot odihni ca tusesc, pofta de mancare mi-a scazut si am pierdut si in greutate. A mai trecut cineva prin asta? Cum ati procedat ca sa scapati?

Oare bebelusul meu mic mai este bine? In fiecare zi ma intreb cat de rau pot sa-i fac?

Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    Am uitat sa va spun: avem 16 saptamani si 2 zile.

Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032
    si eu am avut probleme cu tusa,dar la inceputul sarcinii....dar cu multa lamaie si miere+patlagina cu propolis,mi-a trecut....in special tusa era mai pronuntata seara...Nici nu puteam respira cand aveam o ceiza de tusa...Acum sunt mai bine...

M-am nascut pe 21.12.2008 la 21.10.Primii Pasi - 20.11.2009
    Am o gurita plina de dintoci!:))

[

Am sosit pe lume pe 11.01.2010 la ora 17.25! Primii pasi - 15.09.2010

Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    multumesc olgavart. astept sa vad ce se mai intampla. deocamdata nimic. siropul de patlagina l-am dat gata, sa termin si flaconul de propolis si cine stie, poate atunci vor avea vre-un efect!

Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032
    Da este chiar patlagina+propolis+vitamina C...E ff bun..

M-am nascut pe 21.12.2008 la 21.10.Primii Pasi - 20.11.2009
    Am o gurita plina de dintoci!:))

[

Am sosit pe lume pe 11.01.2010 la ora 17.25! Primii pasi - 15.09.2010

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Raceala, tusea sunt neplacute pentru mama, dar nu afecteaza bebele, stai linistita. E important sa te odihnesti cat poti, normal, sa bei lichide multe, sa ai grija ca numai unele medicamente sunt indicate in sarcina- si oricum medicamentele nu vindeca raceala. Pentru tuse pe mine ma ajuta intotdeauna ceaiul cald, cu lamaie si miere multa. Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    Va multumesc mult pentru sfaturi. Pentru bebe imi este teama. Cred ca l-am zdruncinat rau de tot mititelul. Inca mai astept sa-mi treaca. S-a ameliorat un pic. Devine spasmotica seara inainte de somn si diminetata cand ma trezesc. Stau cuminte si astept sa-mi treaca ca altceva nu mai am ce sa fac. Da, ceaiul, lamaia si propolisul sunt la ordinea zilei!

Floricica Avansata angellique's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2008
    Postari in forum
    2.035
    Si mie imi e teama rau. Am racit groaznic, am stat 2 zile numai in febra, de antibiotic si alte pastile nici n-am vrut sa aud.Decat cate un paracetamol am luat si Vitamina C. Dar imi e ff teama sa nu-l fi afectat cu ceva pe bebe, plus ca 2 zile n-am putut manca din cauza ca vomitam.Nici acum nu-mi e bine, dar macar a trecut febra...
    Lilypie 1st Birthday Ticker

Floricica Nou Venita scurtumina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2013
    Postari in forum
    21
    si eu am fost f racita in timpul sarcinii, cred ca aveam vreo 13 sapt, dar io m-am tratat cu ceai de ceapa(care ii f bun impotriva tusei) ridichie neagra ,scobita si pus zahar si bagata la cuptor,pana se face un sirop si bei acel sirop mi-am mai pus si cartof fiert si zdrobit si spirt sanitar , le-am pus intr-un fular si mi-am "pansat gatul" am baut ceaiuri f multe si picioarele in apa calda....garantez ca va trece,nu aveti nevoie de medicamente....

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.067
    Pe mine m-a lovit fericirea in ultima luna de sarcina...si m-a tinut fix pana cu 3 zile inainte sa nasc....si tuseam pana imi ieseau creierii pe urechi...ma dureau toate alea...O tuse seaca, neproductiva, accesele de tuse ajungeau la paroxism si culminau cu icneli de voma....Ma inroseam la fata si ramaneam efectiv fara suflare...La un moment dat dintr-o repriza de tuse mi-a pocnit ceva la un muschi din spate...si am avut niste dureri atroce, nu mai puteam respira de durere, respiram Lamaze daca intelegi ce vreau sa spun, imi tremurau genunchii iar cand m-am intins in pat, aveam spasme in muchiul spatelui si in piciorul de pe partea respectiva...a trebuit sa sun dr. de urgenta pt. ca-mi era frica sa nu se declanseze travaliul din cauza durerii. Am avut niste dureri ca am spus ca si daca as fi nascut natural de 100 de ori una dupa alta, nu s-ar fi comparat cu ce am simtit eu...Si toate astea de la tuse...
    Cu ce m-am tratat? Cu Stodal la greu, cu un sirop de muguri de conifere de la Plafar si cu sirop GrinTuss (Aboca).
    Bebe nu cred ca a resimtit agresiv toata zdruncinatura...din ce stiu eu lichidul il protejeaza de socuri....
    Lilypie Third Birthday tickers
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.