Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita codsor's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    17
    buna!am o problema cu care ma confrunt de doua zile...de fapt, ma macina destul de tare!am facut analize pentru toxoplasmoza si mi-a iesit igg pozitiv, cu o valoare de 100 si igm tot pozitiv, cu o valoare de 64.cate de grav e si ce repercusiuni poate avea chestia asta asupra sarcinii?sunt insarcinata in patru saptamani.multumesc si astept un raspuns
    36
    SAPTAMANI VLAD

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Toxoplasmoza este o infectie frecventa a pasarilor si mamiferelor, inclusiv a oamenilor. Ea este produsa de un mic parazit numit Toxoplasma gondii.

Pentru majoritatea persoanelor toxoplasmoza nu este periculoasa si se vindeca de la sine. Daca infectia este dobandita de mama in timpul sarcinii si este transmisa fatului, produce leziuni cerebrale si orbire. Doar un mic procent din femeile insarcinate care sunt infectate transmit infectia fatului.

Toxoplasmoza este produsa de un mic parazit care produce infectia la animale si mamifere, inclusiv la oameni. Pisicile sunt singurele purtatoare vii ale parazitului. Cand o pisica este infectata, materiile ei fecale contin oua de Toxoplasma gondii pe o perioada de aproximativ 2 saptamani. Aceste oua pot supravietui pana la 18 luni in pamantul umed. Ouale din sol pot contamina apa si plantele. Pisicile care nu parasesc niciodata locuinta si nu prind soareci nu pot fi infectate cu Toxoplasma gondii.

Simptomele sunt:

# aparitia de adenopatii latero-cervicale (cresterea in volum a ganglionilor latero-cervicali)
    # crampe musculare
    # febra
    # oboseala
    # senzatie de gat uscat
    # eruptii cutanate.

Riscul de a dezvolta toxoplasmoza poate fi redus prin evitarea posibilelor contacte cu sursele de infectie.

Riscul poate creste cand:

# se consuma carne insuficient preparata termic sau orice alta mancare care a ajuns in contact cu carnea cruda; orice tip de carne poate fi infectata
    # se consuma fructe, legume sau apa contaminata
    # se consuma mancare cu mainile nespalate sau cu ustensile ce au fost in contact cu carnea cruda
    # se curata cutia cu nisip a pisicii fara ca mainile sa fie spalate ulterior sau daca se respira praf provenind de la nisipiul din cutia pisicii
    # se executa activitati ca gradinaritul si agricultura, fara ca apoi mainile sa fie spalate; parazitul poate supravietui in sol luni intregi.

Citeste mai mult despre toxoplasmoza

"Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski

Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    17
    sa inteleg ca sunt purtatoare de virus?pur si simplu nu inteleg rezultatul....este sau nu grav?si se mai poate face ceva?
    36
    SAPTAMANI VLAD

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    buna!,si eu am toxoplasma ..important e ca boala sa nu o fi luat-o in timp ce erai insarcinata ...pe mine m-a tinut o saptamana medicul in suspans pana mi-a facut niste analize si mi-a zis ca am boala de inainte de a ramane insarcinata..am un baiat sanatos acum.intreaba medicul ..bafta!
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    se pare ca ambele valori la tine sunt pozitive ceea ce inseamna ca e posibil sa o fi contactat o in timpul sarcinii...dar stiu de la alta graviduta de aici de pe site ca se fac si alte analize acum sa vada exact cand ai contactat o...in cazul inc are este in timpul sarcinii, doctorul o sa te sfatuiasca ce sa faci...am aici o prietena care a luat antibiotic si acum asteptam sa vedem ce o sa iasa la urmatoarea analiza...sarcina usoara si bebe sanatos!
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Novice felicita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2007
    Postari in forum
    362
    FELICIA SI ANTONIO

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    buna ,si eu am toxoplasma ,defaopt am contactat acest virus in copilarie .la primul control mi-au spus ca sunt purtatoare a acestui virus ,dupa care au refacut analizele si si-au dat seama ca aveam virusul demult in corp .,mi-au mai explicat ca ,chiar daca boala este contactata in timpul sarcinii exista tratament,deci nu i-ti face griji ,mai bine du-te iar la medic si incearca sa aflii toate informatiile de care ai nevoie,multa sanatate si sarcina usoara.si neaparat sa refaci analizele de sange ,pentru a ti se spune cu exactitate de cand ai contactat virusul

Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    17
    MULTUMESC MULT,MULT!adevarul e ca de aproape o saptamana nu mai am liniste.maine, adica miercuri, amprogramare la medic.abia astept sa vad ce este...Katalina, multumesc.m-ai mai linsitit,sincer!sper sa nu fie complicatii!multumesc pentru urari.tot binele din lume si tie!
    36
    SAPTAMANI VLAD

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    buna codsor,ce ai facut la medic? ti-au spus ceva?astept vesti de la tine ,multa sanatate si ai grija de tine si de bb mic

Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    17
    salut,katalina!am fost ieri si mi-a spus ca nu sunt complicatii, deoarece valorile sunt mici.zicea ca am contacta infectia inainte de a ramane insarcinata.ieri l-am vazut pe pitic pentru prima data!!!e asa de mic!!!!!!!!!!!!am avut niste trairi foarte puternice cand l-am vazut.cred ca ma intelegi!m-am mai linistit putin.si tu sa ai grija de tine si inca o data multumesc
    36
    SAPTAMANI VLAD

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    felicitari ,ma bucur ca nu sunt probleme ,stiu exact ce ai simtit ptr ca prin aceasi situatie am trecut si eu ,multa sanatate si sarcina usoara ,si nu te obosi prea tare,incearca sa te menajezi un picutz.pupici