Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita zemri's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2010
    Postari in forum
    1
    buna ziua, si eu ma numar printre viitoarele mamici cu fibrom uterin, de fapt fibroame care acum in sapt. a 19-a sunt de 20 cm, la inceputul sarcinii aveau 9cm amandoua. dupa cum se vede au crescut odata cu sarcina, dar mergem inainte si sper sa se rezolve totul cu bine. problema este ca de o saptamana am dureri in partea de jos a abdomenului si medicul mi-a dat din nou Utrogestan si mi-a mai spus sa iau si No-Spa si mi-a recomandat repaus la pat. L-am intrebat pe medic daca se poate opera pana la nastere, dar mi-a spus ca exista riscuri foarte mari si pt. mine, si pt. bebe, asa ca le lasam in pace si speram sa nu mai creasca asa mult pana la nastere. Stiti cumva vreun alt remediu pentru durerile abdominale?

ADY_ELA
    Guest
    Buna,m
    Mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv.Eu cred sa sunt in 7 saptamani.
    Am fost la 2 medici ginecologi si nu-mi pot spune daca sunt insarcinata 100%.Unul din ei mi-a spus ca este posibil ca embrionul sa fie mort, in urma unei scurgeri maron.Celalalt mi-a spus ca 90 % sunt insarcinata, dar exista posibilitatea sa fie un fibrom si nu sarcina.
    M-au speriat doctorii si nu mai stiu ce sa cred.Luni ,merg la ecograf.

Floricica Nou Venita grasut's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2009
    Postari in forum
    146
    Citat Postat de maria21 Vezi mesajul
    Dragelor, bine v-am gasit! sunt noua pe aici; am o problema si nu stiu cu cine sa vorbesc si sa cer sfaturi; peste cateva zile urmeaza sa merg la doctor si mi-e frica de ce o sa spuna.

Sunt insarcinata in 7 saptamani dar odata cu ecografia pe care am facut-o pt a vedea dc e totul in regula, mi s-a mai spus si ca am 2 fibroame de 48mm si 61 mm localizate subseros, unul lateral dreapta spre zona fundica(cel de 48) si celal. lateral stg.Am fost la o doctorita nebuna la o clinica particulara si m-a speriat; mi-a spus ca trebuie sa renunt la sarcina apoi sa ma operez sa-mi scot fibroamele. Eu mi-am dorit acest copil si imi este f greu sa renunt la el; vreau sa stiu dc a mai trecut cineva prin asa ceva si dc se poate duce o sarcina la capat si cu bine, "convietuind" cu fibroamele. Multumesc.
    spune-mi te rog ce ai facut cu sarcina si fibromul. am si eu unul de 3 cm. cum evoluat sarcina?

Floricica Nou Venita mary_mary200611's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2008
    Postari in forum
    1
    eu zic sa mai ceri parerea unui medic. si eu am fost diagnosticata cu fibrom subseros de 3,5mm la inceputul celei de-a doua sarcini si nu am avut probleme. fibromul subseros este situat pe peretele exterior al uterului si nu impiedica cu nimik dezvoltarea copilului. cel putin asa mi-a zis mie medicul meu ginecolog. dupa ce am nascut adica acum 3 ani nu a vrut sa ma opereze medicul. a zis sa mai asteptam sa vedem ce se intampla. ei bine acum 6 luni cand am fost la ultimul control se retrasese de aproape nu se mai vedea la ecocgaf daca avea 5 sau 6 mm acum am ramas iar insarcinata si a inceput sa creasca iar. deja are 10mm iar eu sunt in saptamana 7 de sarcina.

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Si mie mi s-a depistat fibromul la inceputul sarcinii, fiind lipit de placenta a crescut odata cu bebe. Dr este de parare ca nu trebuie deocamdata umblat la el, dupa nastere si alaptare hormonii pot schimba multe, asa ca asteptam. Si oricum, in cazul meu pot naste natural fara probl cu tot cu fibrom.
    Maria Adina (21.10.2007) si Antonia Livia (26.05.2011)

Floricica Nou Venita denisatodor's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2011
    Postari in forum
    1
    buna poti sa mi spui te rog cum a evoluat sarcina , eu am cam aceasi problema si acum am dureri mari din cauza fibromului

Floricica Nou Venita ingridtasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2012
    Postari in forum
    14
    Buna ziua, ma aflu in aceeasi situatie ca multe din fetele care au scris aici. Postarile sint vechi deja, sint curioasa ce s-a intimplat cu sarcina? Ati nascut la termen? Mie doctorita mi-a spus ca am un fibrom de 6 cm si altele mai micute. Sarcina mea e de 7 saptamini, embrionul e dezvoltat, inimioara bate bine, dar mi s-a zis ca e posibil sa nasc prematur daca fibroamele continua sa creasca.

Floricica Nou Venita felice2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    33
    Si eu la prima sarcina am avut 2 fibroame,unul situat subseros (pe peretele exterior al uterului),iar celalalt in peretele uterului..am nascut fetita f bine,la termen. Conteaza mult pozitia lor,astfel incat sa nu afecteze bebele. Da, mai cresc in sarcina,dar nu f mult.
    Acum am 3 ,vreau sa vad unde este localizat exact al 3 lea.
    Cnad am pierdut bb2,a fost din cauza trombusilor,cauzati de trombofilie,dr mi a zis f clar ca nu au avut treaba fibroamele.
    Cunosc femei care au nascut la termen cu fibroame si al 2 lea copil.
    minunea mea

Lilypie Third Birthday tickers

Drum lin printre stele ,ingerasii mei....

Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)HETEROZIGOT

Floricica Nou Venita andra.trifu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    2
    Buna ziua, ma aflu si eu in aceeasi situatie, am un fibrom mare de 5.5cm in uter si sarcina de 6 saptamani. Ieri am fost la doctor si mi-a spus ca e dezvoltat bine, inimioara ii bate, insa datorita fibromului, uterul meu arata ca de 3 luni. Nu mi-a dat sperante mari in privinta sarcinii, procentajul de reusita fiind de 35%. Pot aparea coplicatii mari, fie un avort in saptamana 18 de sarcina, fie o nastere prematura pe la saptamana 30. Mi-a mai spus ca in cazul in care ma decid sa pastrez atunci de prin saptamana 20 voi sta la pat, cu perfuzii, poate ma voi plimba prin spitale si ca ma supun unor riscuri foarte mari.
    Imi doresc foarte tare acest copil. Din toate povestile de aici sarcinile cu reusita nu au avut fibroame mari, iar cele care au avut fibroamele marite nu spun cum s-a finalizat.
    Sunt extrem de speriata. As vrea sa aflu parerea altor femei care au trecut prin asemenea situatii.
    Multumesc!

Floricica Nou Venita smaranda79's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2013
    Postari in forum
    4
    Buna ziua. Eu sunt insarcinata in 22 de saptamani. Am 3 fibroame intra-murale cu evolutie subseroasa pe care le-am descoperit la inceputul sarcinii cand aveau respectiv 3cm, 4cm si 6 cm diametru. Acum cel de 6 a ajuns la 10 cm si celelalte 2 nu se mai vad din cauza fatului. Sarcina a mers bine pana acum fara nici o problema desi medicii consultati au avut rezerve.Nu stau in pat cu perfuzii sau altceva pentru ca colul este lung si inchis, nu am nici o durere, iar pana acum nu mi-a fost deloc rau, nici macar greata. Problema e ca insertia placentara s-a facut partial la nivelul fibromului celui mar. pana acum bebe e bine dar nu stim ce va urma. caut cu disperare povesti despre aceasta situatie cu fibrom mare si insertie placentara la nivelul lui.

anda.trifu, fibromul tau este submucos ?

multumesc!

Floricica Nou Venita andra.trifu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    2
    Buna Smaranda! Intre timp am cerut parerea altor 2 medici care s-au aratat mai increzatori decat prima. Am 2 fibroame care acum sunt de 4.8 cm si respectiv de 6.5 cm, ambele intramurale, fundice si cu evolutie subseroasa, ceea ce este bine din cate am inteles, pentru ca se extind in afara uterului. Se pare ca fiecare sarcina in parte este diferita si pot aparea diferse coplicatii. La una dintre ecografii am aflat de cazuri mai complicate care au dus sarcina la bun final. Deci se poate! Daca esti din Bucuresti iti pot lasa datele de contact ale unor doctori. Lasa-mi adresa ta de email.Multumesc!