Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Tamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2011
    Postari in forum
    5
    Buna ziua Domnule Doctor. Am 28 de ani si sunt insarcinata cu un baietel, credem , in 5 luni . Acum suntem in Germania,si doresc sa nasc aici,dar sunt probleme cu asigurarea de sanatate...trebuie sa mai astept credca o luna. Problema mea ingrijoratoare este ca eu nu am fost la un adevarat control pana acum din lipsa asigurarii, doar la 3 luni imi amintesc ca am fost la un medic si mia facut doaro radiografie,vazand doar bebelusul.....de atunci nu am mai fost si sunt f ingrijorata....Vreau sa intreb daca mai astept o luna venirea asigurarii fara de care nu pot consulta un medic....ce se poate intampla sau cat este de periculor pentru sanatatea mea si a copilului. Mentionez ca din lipsa controlului de orice fel nu iau nici o vitamina,calciu..etc desi aud ca ar trebui sa iau completare de vitamine si restul pentru formarea lui sanatoasa. Ajutati-ma cu cateva informatii...nu stiu prea multe despre sarcina si am deja 5 luni..mai ales ca sunt singura in Germania ,cu sotul si nu am pe nimeni care sa mai fi avut o experienta.....sa ma ajute ...si daca mai pot sta asa fara medic o luna pana imi ajunge si mie asigurarea....VA MULTUMESC DIN SUFLET!

Floricica Nou Venita violeta79's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2010
    Postari in forum
    2
    Buna mamici si noi suntem in 19 saptamani si avem ceva probleme in sensul ca iau tratament si anume fac injectii in burta Seleparina prt ca am o anumita mutatie genetica de trombofilie si m am ales si cu ureaplsma ....se pare ca cea din urma este vinovata prt 2 avorturi spotane de 4 si 5 luni pe care le am pierdut..pana acum suntem bn astept sapt viitoare sa facem morfologicul .....eu stau in Italia..Sanatate si sarcina usoara tuturor...pupici.

Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167
    Buna ziua Dl Doctor, va rog daca aveti ceva timp si pentru problemele mele. Acum am 10 saptamani si 4 zile de sarcina si d-na doctor unde merg eu mi-a spus ca oricand se poate sa se intrerupa activitatea cardiaca a copilului, in orice luna la oricine. Eu am 36 ani, si probabil e riscul mai mare. Analizele sunt OK nu am infectii de nici un fel. Si analizele de sange si cele de secretie sunt negative la toate bolile infectioase. E adevarat ca pe absolut tot parcursul sarcinii se poate din senin sa se opreasca activitatea cardiaca a copilului fara motiv si fara simptome?, ceea ce se vede doar la ecograf...adica eu niciodata nu stiu daca traieste ori nu pana nu ajung iar la ecograf. Cand incep sa simt miscarile ca sa stiu daca e viu , cam in ce saptamana? Si mai am o problema: din sapt 10 am inceput sa am intepaturi in abdomen f jos mai jos decat ovarele, nu sunt puternice sund difuze dar constante. Am luat NoSpa si m-a lasat destul de repede. Pot lua No SPA in primul trimestru? Nu mi-a recomandat doctora si nu mi-a zis nimic de intepaturi daca sunt o problema ori nu. In rest iau dimineata aspenter una pe zi, femibion tot 1 si duphaston 2 seara zilnic, recomandate de doctora.
    Va multumesc foarte mult!
    Modificata de com_nicolle; 23.08.2011 la 08:40:37.

Floricica Nou Venita biancasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    235
    Buna ziua Domnule doctor. Am 33 de ani, sunt insarcinata in a 26 a saptamana de sarcina (ultimul CM l-am avut pe 24.02.2011). La controlul morfopatologic cu ecograf 3D mi s-a spus ca baietelul e dezvorlat pentru saptamana 22 nu 25 cat aveam la data efectuarii ecografului. deci e hipotrofic.
    Mentionez ca in primele saptamani de sarcina am avut tensiunea arteriala de 212 cu 113. Eu eram hipertensiva si inainte de sarcina, dar acum iau tratament cu Dopegyt, Betalok, Duphaston (2/ zi) si vitaminele Aktivmami (2/zi). Tensiunea arteriala a revenit la valori normale intre timp, deoarece nu mai merg la serviciu.

Ce inseamna asta? are acest lucru efect asupra existentei lui viitoare? Ce am de facut?

Va multumesc de timpul acordat raspunsului meu.
    Modificata de biancasibiu; 22.08.2011 la 20:34:41.

Floricica Nou Venita andree27's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    104
    buna ma numesc andreea si am si eu o problema sunt insarcinata in saptamana 26 si de 3 zile am burta foarte tare si deranjeaza cum e prima sarcina sunt putin speriata...va rog cine poate sa imi raspunda

Floricica Nou Venita andree27's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    104
    buna ma numesc andreea si am si eu o problema sunt insarcinata in saptamana 26 si de 3 zile am burta foarte tare si deranjeaza cum e prima sarcina sunt putin speriata...va rog cine poate sa imi raspunda

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Buna ziua...ma confrunt cu o problema de aproximativ 3 saptamani si anume,dificultate in resipratie ,in special dupa-amiaza,seara si de vreo 2 ori m-am trezit din somn,respirand greu,sambata am avut pulsul 135 ,dupa 10 min.a scazut la 120 si de atunci imi iau tensiunea si pulsul zilnic,pulsul este in ermanenta 99-104,iar tensiunea 11/7,pana aseara cand am avut-o 10/5 si azi-dimineata la fel,la analize mi-a iesit o mica lipsa de calciu,si am zilnic ametelii,am iminenta de avort,din cate stiu,calciul provoaca contractii...care sa fie problema acestor ametelii si respiratie greoaie?
    ALEXIA SOPHIA

Lilypie First Birthday tickers

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu

Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Buna ziua,

Sunt insarcinata in aproape 5 saptamani. Cam la 9-10 zile de la conceptie, deci cu aproximativ 5-6 zile de data la care trebuia sa imi vina menstruatia, am luat 2 pastile de Antinevralgic, in zile diferite si nu pe stomacul gol. Antinevralgicul contine paracetamol si aspirina, cea din urma fiind considerata periculoasa in sarcina. M-am documentat si unele surse spun ca aspirina este mai periculoasa la sf sarcinii, altele ca si la inceput. Ma gandesc ca atunci nici macar nu era dezvoltata placenta, dar sunt extrem de ingrijorata, ne dorim mult bebele. Multumesc frumos

Floricica Nou Venita sofylazar's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2013
    Postari in forum
    9
    Buna ziua! As vrea sa intreb daca e posibil ca dupa interventia de cauterizare a unei rani pe col uterin aceasta ar putea reaparea? In august 2011 am nascut primul nostru copil, iar in iarna 2012 am facut tratament de 15 zile cu ovule si antibiotic pentru leziunea ce o am pe colul uterin, dupa aceea am facut cauterizarea ranii, in urma careia am avut dureri ingrozitoare de abdomen si am facut iar tratament cu antibiotice si anti-inflamatorii. O perioada a fost bine, insa in toamna anului 2012 am inceput sa am iar dureri in timpul actului sexual, pe partea unde am avut rana. Pentru ca sunt insarcinata in 15 saptamani cu al doilea copil, stiu ca nu se pot face interventii de genul in timpul sarcinii, m-am speriat insa, de ultimul control ginecologic de luna trecuta, cand doctorita mi-a spus ca rana nu numai ca este deschisa dar sangereaza inauntru, desi nu am nicio urma de sange dupa contactul sexual sau pe lenjeria intima. Dupa acel control am inceput sa am dureri si mai mari, mai ales in timpul actului sexual, ceea ce e foarte deranjant atat pentru mine cat si pentru sotul meu. Mentionez ca merg la un nou ginecolog care nu imi stie istoricul medical (de 6 luni nu mai stam in Romania). Care va sunt sfaturile si concluziile la problema mea? Va rog sa ma ajutati cu vre-un raspuns, Va multumesc.

Floricica Nou Venita luminel.nastas's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2012
    Postari in forum
    87
    salutare,,, scriu aici si imi cer scuze daca nue grupul necesar...am avut o pierdere de sarcina la 22 de saptamini..mia murit baietul..deja sunt doua luni de cind sa intimplat ...mi sa provocat nasterea lui...problema mea e dupa doua luni am mers la doc si mia spus ac totul e ok..doarca mai era un pic de singe presupun ca avusem si mestrutia, de fapt nu presupun asa si a fost...intrebarea mea e, e normal sa mai am scurgeri de singe sunt de fapt undeva 4-5 picatrui nui asa de mult ...si tot odata am avut si relatiii sexuale ...daca cienva a trecut prin asta spuneti ce sa fac,,,sunt in italia si mie greu cu doc de aici ..trebuie sami fac griji de ceva

Floricica Nou Venita roxanabucur's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2013
    Postari in forum
    4
    buna seara.am si eu o mare nelamurire. sunt insarcinata, ultima menstruatie am avuto pe data de 8 septembrie (mentionez ca nu aveam menstruatie regulata doar ca in ultimele 3 luni mi-a venit regulat) cand am fost la primul ecograf am fost la privat dupa calculele mele trebuia sa am 4 luni si jumatate doar ca medicul mi-a spus ca am trei luni si jumatate.apoi acum o luna am fost la un alt ecograf la spital si mi-a spus ca nu stie de ce acel medic mi-a calculat ca am mai putin cu o luna pentru ca nu e adevarat.nu mai inteleg nimic de ce primul medic mi-a spus intr-un fel si al 2 lea in alt fel.pana la urma cate saptamani am? daca m-ati putea ajuta as fi foarte recunoscatoare pentru ca sunt foarte stresata din cauza aceasta.multumesc