Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    buna am si eu o intrebare am 9 sapt si 4 zile de sarcina de 4 zile fac un tratament cu antibiotic(amoxicilina)din cauza unei infectii f urate la un picior , ...eu lam intrebat pe medicul care mi-a dat antibiot daca are vreun efect asupra bebelusului si mi-a zis ca nu sa stau linistita in schimb doctorita mea de fam nu a vrut sa-mi dea antibit din cauza sarcinii...eu antib trebuia sa le iau pt ca aveam f mult puroi si nu mai prea puteam calca cu piciorul, eu sunt putin cam nelinistita ..as mai avea nevoie de o opinie ...va multumesc
    Modificata de roxy31; 20.07.2011 la 10:12:33.
    Lilypie Premature Baby tickers
    Lilypie Premature Baby tickers

Floricica Nou Venita nikoleta.popescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2011
    Postari in forum
    1
    Buna seara,
    Domnule doctor am si eu o nelamurire:vreau sa raman insarcinata de cateva luni bune aproape un an si nu reusesc.la control am fost sunt ok.Domnul doctor mi-a spus sa-mi iau in fiecare zi temperatura vaginala sa vedem cand are loc ovulatia si dupa doua luni sa ma duc din nou la control.au trecut cele doua luni dar domnul dotor este in concediu.am si eu o bafta...:(( vroiam sa va intreb daca este bine cum are loc ovulatia mea sau trebuie sa iau niste pastile. temp vaginala inainte de ovulatie este 36,7 36,8 37,2 si dupa 36,9 pana imi vine ciclul menstrual.este ok? la sfarsitul lunii ma duc la mare si am inteles ca la mare ramai si mai repede insarcinata as putea lua niste pastile ceva pentru o ovulatie mai buna?Si eu si sotul meu ne dorim din tot sufletul un copil .(apropo chiar cand ajung la mare dupa calculele mele ar trebui sa aiba loc ovulatia )Va multumesc si astept cu mare nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Floricica Avansata alinacornel's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2007
    Postari in forum
    1.428
    Buna seara,

cat de rar il simtiti pe bebe? (ma refer la numar de miscari pe ora sau 12 ore); cat ati luat in greutate? ...se poate, in cazul unei luari in greutate accentuate si a unui strat adipos bine reprezentat sa simtiti mai greu miscarile fetale; o placenta joasa la aceasta varsta de sarcina nu trebuie sa va sperie (are timp sa "urce"). Totusi, este bine sa monitorizati ambele situatii (in principal prin evaluari ecografice ; mai ales ca ar cam trebui sa efectuati ecografia de morfologie fetala la aceasta varsta).

Va multumesc pentru raspuns, d-le doctor.Am facut ecografia de morfologie fetala saptamana trecuta si bebe e bine dezvoltat si sanatos.Il simt in fiecare zi acum pe bebe iar placenta a urcat.

Floricica Nou Venita Dr.Bogdan.Ciornei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de roxy31 Vezi mesajul
    buna am si eu o intrebare am 9 sapt si 4 zile de sarcina de 4 zile fac un tratament cu antibiotic(amoxicilina)din cauza unei infectii f urate la un picior , ...eu lam intrebat pe medicul care mi-a dat antibiot daca are vreun efect asupra bebelusului si mi-a zis ca nu sa stau linistita in schimb doctorita mea de fam nu a vrut sa-mi dea antibit din cauza sarcinii...eu antib trebuia sa le iau pt ca aveam f mult puroi si nu mai prea puteam calca cu piciorul, eu sunt putin cam nelinistita ..as mai avea nevoie de o opinie ...va multumesc
    Buna seara,
    Amoxicilina face parte (alaturi de alte antibiotice) din categoria de antibiotice permise in sarcina; nu prezintă risc de a produce malformații fetale și poate fi folosit pe toată durata sarcinii. Este un medicament din categoria A, în clasificarea realizată de Berglund și colab. (Acta Obst. Gynecol Scand., suppl.126, 1984): medicamente folosite de un număr mare de femei gravide fără a fi produs efecte definite asupra procesului reproducerii).Alte clasificari incadreaza Amoxicilina in categoria B (nu exista dovezi ale riscurilor asupra oamenilor).Multa sanatate !
    Medic obstetrica-ginecologie - Isis Medical Center

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de nikoleta.popescu Vezi mesajul
    Buna seara,
    Domnule doctor am si eu o nelamurire:vreau sa raman insarcinata de cateva luni bune aproape un an si nu reusesc.la control am fost sunt ok.Domnul doctor mi-a spus sa-mi iau in fiecare zi temperatura vaginala sa vedem cand are loc ovulatia si dupa doua luni sa ma duc din nou la control.au trecut cele doua luni dar domnul dotor este in concediu.am si eu o bafta...:(( vroiam sa va intreb daca este bine cum are loc ovulatia mea sau trebuie sa iau niste pastile. temp vaginala inainte de ovulatie este 36,7 36,8 37,2 si dupa 36,9 pana imi vine ciclul menstrual.este ok? la sfarsitul lunii ma duc la mare si am inteles ca la mare ramai si mai repede insarcinata as putea lua niste pastile ceva pentru o ovulatie mai buna?Si eu si sotul meu ne dorim din tot sufletul un copil .(apropo chiar cand ajung la mare dupa calculele mele ar trebui sa aiba loc ovulatia )Va multumesc si astept cu mare nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Buna seara,

in primul rand va recomand sa folositi (pe langa clasica temperatura vaginala) o monitorizare mai sigura a ovulatiei: si anume pe cea ecografica: din ziua 9 a ciclului dvs. incepeti monitorizarea ecografica foliculara la 48 ore ; mai puteti folosi si testele de ovulatie ca alternativa sau in completarea metodei. Daca aveti un ciclu menstrual regulat este foarte probabil sa aveti si o ovulatie (care, teoretic, o aflati scazand 14 zile din durata ciclului menstrual).Daca ciclul este neregulat, calculul se face altfel:http://www.copilul.ro/fertilitate/mu...cal-a2936.html.

Temperatura bazala este mai scazuta in primele doua saptamani ale ciclului menstrual din cauza estrogenului (36,1 - 36,4 grade Celsius; iata de ce este bine sa folositi un termometru special, cu o gradatie adecvata - ideal ar fi ca unitatea sa fie de 0,05 grade Celsius si nu de 0,1 cum sunt la termometrele medicale obisnuite) iar dupa ovulatie, datorita progesteronului apare o crestere de 0,4 - 0,6 grade pana la urmatoarea menstruatie (semn ca s-a produs ovulatia; daca temperatura bazala se mentine la un nivel ridicat - poate fi un semn timpuriu de sarcina).
    Pastilele pentru ovulatie este bine sa le luati la recomandarea medicului (stimulare ovariana) pentru ca implica o monitorizare o administrare si o monitorizare riguroasa. Nu va strica o cura balneara (cateva sedinte la Techirghiol de exemplu, cu efect antiinflamator si pentru infertilitate favorabile), insa depinde care este cauza infertilitatii, daca este infertilitate primara sau secundara,ce investigatii -pe langa monitorizare ovulatiei- (spermograma, analize generale, hormonale, infectioase, verificare permeabilitate tubara, ex. ecografice, etc) si tratamente a-ti facut impreuna cu medicul dvs.
    Modificata de Dr.Bogdan.Ciornei; 22.07.2011 la 19:33:18.

Floricica Nou Venita roxadav's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    1
    buna ziua dle doctor. sunt insarcinata in 20 saptamani si am rh -. mai am 2 copii + 2 pierderi. pana acum nu am avut probleme cu nicio sarcina.anticorpii au fost absenti. fetita,care are 1 an,s-a nascut cu rh+,dar nu am primit vaccinul anti d. saptamana trecuta am facut titrare anticorpi anti rh si am un titru de 1/64,1/8. va rog sa imi spuneti ce inseamna acest titru , cat de grav este si ce e cel mai bine de facut in aceasta situatie. medicul meu e in concediu pana la 1 august. ma tem sa nu imi spuna sa renunt la sarcina. va multumesc.

Floricica Nou Venita diana1987's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    2
    buna seara, am si eu ca fiecare dintre voi o nelamurire asa ca va rog din suflet sa ma ajutati. anul trecut pe data de 23 aprilie am ramas insarcinata cu metoda 14 zile din prima zi a ultimei menstre o sarcina dorita, un baietel (ceea ce ne-am dorit si eu si sotul) aveam si un ciclu regulat (28 zile)toata sarcina a fost perfecta cu toate ca am rh negativ si sotul pozitiv am avut anticorpi absenti ,la 30 de saptamani am facut ultimul ecograf care a mers ok, medicul ne-a spus ca o sa avem un bebe de 3.5kg si e bine dupa 3 saptamani sarcina oprita in evolutie diagnostic insuficienta placentara,la nastere bebe avea 1500g si placenta 190g am facut mai multe analize care se fac de obicei iniante de sacina (toxoplasma,herpes virus,rubeola...etc erau 7-8 in total nu le mai retin numele) cam am fost cu rezultatul mi s-a spus ca analizele sunt bune si ca am avut placenta foarte mica la varsta respectiva de sarcina, in primele doua luni dupa nastere am avut ciclu regulat tot 28 de zile exact ca inainte sa raman insarcinata dar dupa astea doua luni aveam o menstra foarte aiurea ba mai repede ba mai tarziu ba cu intreruperi, medicul mi-a recomandat din mai sa iau 3 luni anticonceptionale desorelle (astea le luam acum vreo 3 ani) si pe urma pot incerca sa raman insarcinata, dupa calculele mele am avut cuclul menstrual de 29 de zile iar durata sagerarii fiind de 3-4 zile urmatoarele zile fertile in care pot ramane insarcinata ar fi 6-7 (imi doresc tot baietel) . Ceea ce vreau sa stiu este daca exista o alta regula de a ramane insarcinata dupa anticonceptionale si daca este posibil sa am probleme asemanatoare cu ce s-a intamplat la prima sarcina(doamne fereste) tin sa mai precizez ca am facut si injectia de imunoglobulina inainte de 72 de ore de la nastere, va multumesc anticipat pentru raspun si sa auzim numai de bine.

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de roxadav Vezi mesajul
    buna ziua dle doctor. sunt insarcinata in 20 saptamani si am rh -. mai am 2 copii + 2 pierderi. pana acum nu am avut probleme cu nicio sarcina.anticorpii au fost absenti. fetita,care are 1 an,s-a nascut cu rh+,dar nu am primit vaccinul anti d. saptamana trecuta am facut titrare anticorpi anti rh si am un titru de 1/64,1/8. va rog sa imi spuneti ce inseamna acest titru , cat de grav este si ce e cel mai bine de facut in aceasta situatie. medicul meu e in concediu pana la 1 august. ma tem sa nu imi spuna sa renunt la sarcina. va multumesc.
    Buna seara,
    In general, un titru de 1/16 reprezinta nivelul critic, peste care apare afectarea fetala, dar este importanta si durata de la ultima nastere pana la actuala sarcina.Conform ACOG, la un titru mai mic de 1/8, riscul fetal este absent, in timp ce la un titru mai mare de 1/64, afectarea fetala este sigura.Un nivel de 1/64 sau mai mare in cazul primei sarcini cu izoimunizare poate semnifica o afectare fetala grava si se impune de multe ori intreruperea de sarcina. In continuare este foarte importanta urmarirea evolutiei fatului pentru elucidarea situatiei momentane si modul cum decurge ulterior sarcina.
    Retineti ca deciziile ulterioare tin de medicul dvs. obstetrician si de dvs. respectiv de rezultatele diferitelor investigatii ce pot/vor fi efectuate pentru o evaluare cat mai completa :
    -examenul ecografic pentru cresterea si dezvoltarea intrauterina a acestuia (si evaluare placenta),diagnosticul ecografic de boala hemolitica a fatului (o crestere rapida a grosimii placentare, ascita / splenomegalia ce duc la o marire de volum a abdomenului fetal; semnele edemului generalizat al fatului), amniocenteza -obligatoriu- (22-24 saptamani), cardiotocografia, supravegherea nivelului amniotic al bilirubinei -amniografia, biopsia placentara, cordocenteza.

Conform ghidului national al Societatii de Obstetrica si Ginecologie Romania (SOGR), daca la prima examinare titrul anticorpilor anti D este >1/32, trebuie sa se indice repetarea determinarii titrului de anticorpi anti Rh la un interval de 4 saptamâni insa in functie de dinamica anticorpilor anti D medicul poate indica determinarea lor mai frecvent.Se recomanda a urmari sarcina în continuare prin dozari de anticorpi anti D, pâna la 28 saptamâni de amenoree, la interval de 4 saptamâni, în urmatoarele situatii: − daca în sarcina actuala titrul anticorpilor anti Rh determinat în dinamica sau ramâne constant sau daca în sarcina actuala titrul anticorpilor anti Rh determinat în dinamica,creste la mai putin de 4 ori fata de titrul initial.În cazurile incluse în recomandarea precedenta, trebuie sa se indice evaluarea starii fetale la 28 de saptamâni de amenoree. În cazurile incluse în recomandarea precedenta, se recomanda sa se indice evaluarea starii fetale dupa 28 de saptamâni de amenoree, individualizat,în functie de evolutia starii fetale si a titrului de anticorpi anti D. Se recomanda reevaluarea starii fetale prin ecografie Doppler la interval de 7 zile, pâna la termen, daca: − titrul anticorpilor anti D nu creste de 4 ori sau mai mult fata de titrul initial si ecografia standard, scorul biofizic si raportul cerebro-placentar nu indica o suferinta fetala. Daca titrul anticorpilor anti D creste cu mai mult de 4 ori fata de titrul initial, se recomanda sa se indice evaluarea de urgenta a starii fatului. Daca titrul anticorpilor anti D creste cu mai mult de 4 ori fata de titrul initial si velocitatea maxima pe artera cerebrala medie este <1,5 MoM, se va recomanda urmarire saptamânala (prin ecografie Doppler) pâna la cel putin 37 saptamâni de amenoree.

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de diana1987 Vezi mesajul
    buna seara, am si eu ca fiecare dintre voi o nelamurire asa ca va rog din suflet sa ma ajutati. anul trecut pe data de 23 aprilie am ramas insarcinata cu metoda 14 zile din prima zi a ultimei menstre o sarcina dorita, un baietel (ceea ce ne-am dorit si eu si sotul) aveam si un ciclu regulat (28 zile)toata sarcina a fost perfecta cu toate ca am rh negativ si sotul pozitiv am avut anticorpi absenti ,la 30 de saptamani am facut ultimul ecograf care a mers ok, medicul ne-a spus ca o sa avem un bebe de 3.5kg si e bine dupa 3 saptamani sarcina oprita in evolutie diagnostic insuficienta placentara,la nastere bebe avea 1500g si placenta 190g am facut mai multe analize care se fac de obicei iniante de sacina (toxoplasma,herpes virus,rubeola...etc erau 7-8 in total nu le mai retin numele) cam am fost cu rezultatul mi s-a spus ca analizele sunt bune si ca am avut placenta foarte mica la varsta respectiva de sarcina, in primele doua luni dupa nastere am avut ciclu regulat tot 28 de zile exact ca inainte sa raman insarcinata dar dupa astea doua luni aveam o menstra foarte aiurea ba mai repede ba mai tarziu ba cu intreruperi, medicul mi-a recomandat din mai sa iau 3 luni anticonceptionale desorelle (astea le luam acum vreo 3 ani) si pe urma pot incerca sa raman insarcinata, dupa calculele mele am avut cuclul menstrual de 29 de zile iar durata sagerarii fiind de 3-4 zile urmatoarele zile fertile in care pot ramane insarcinata ar fi 6-7 (imi doresc tot baietel) . Ceea ce vreau sa stiu este daca exista o alta regula de a ramane insarcinata dupa anticonceptionale si daca este posibil sa am probleme asemanatoare cu ce s-a intamplat la prima sarcina(doamne fereste) tin sa mai precizez ca am facut si injectia de imunoglobulina inainte de 72 de ore de la nastere, va multumesc anticipat pentru raspun si sa auzim numai de bine.

Buna seara,

nu a-ti mentionat daca s-a efectuat si examenul histopatologic al placentei, respectiv necropsia fatului, insa sansele ca situatia sa se repete sunt reduse (desi, in functie de cauza, ar putea recidiva). Va recomand repetarea intregului set de analize (vezi lista analize sarcina) si monitorizare atenta a sarcinii (incepand cu determinare anticorpilor anti D) mai ales ca aveti un Rh negativ (este bine ca a-ati efectuat vaccinul in timp util). De asemenea un rol important il vor avea examenele ecografice (morfologie fetala la 22-24 SA respectiv 32-34SA) si evaluarea Doppler pe art. ombilicala, uterina si cerebrala medie. Din cate inteleg, si dupa intreruperea contraceptivului aveti un ciclu regulat (o sa va edificati in urmatoarele luni de la oprire) ceea ce va permite o aproximare buna a zilelor fertile. La un ciclu de 29 zile, momentul teoreticei ovulatii se afla in ziua 15, ceea ce va permite o fereastra in jurul acestei date (in ambele sensuri) a zilelor fertile. Pentru siguranta, puteti opta pentru o momitorizare foliculara ecografica, incepand cu ziua 9 a ciclului +/- teste de ovulatie, temperatura bazala.

Floricica Nou Venita georgianabraila's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    2
    buna ziua domnule doctor!
    Sunt insarcinata in 11 saptamani si din a 6-a saptamana am dureri mari, usturimi si chiar junghiuri dureroase destul de dese, in zona uterului. Mentionez ca uterul meu se afla situat pe partea dreapta, nu pe mijloc ca de obicei, din cauza unor adetente. Am fost la medic si mi-a recomandat repaus fizic si sexual, duphaston 4 tb zilnic si arefam ovule 2 pe zi. Am avut si de doua ori mici sangerari. Acum nu mai am acele sangerari, dar durerile inca mai persista. Este normal sa am dureri, este vreun semn de alarma persistenta acestora?
    La ultimul control medical mi s-a gasit si un hematom pe uter. Analizele mi-au iesit toate bune.
    va multumesc!

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de georgianabraila Vezi mesajul
    buna ziua domnule doctor!
    Sunt insarcinata in 11 saptamani si din a 6-a saptamana am dureri mari, usturimi si chiar junghiuri dureroase destul de dese, in zona uterului. Mentionez ca uterul meu se afla situat pe partea dreapta, nu pe mijloc ca de obicei, din cauza unor adetente. Am fost la medic si mi-a recomandat repaus fizic si sexual, duphaston 4 tb zilnic si arefam ovule 2 pe zi. Am avut si de doua ori mici sangerari. Acum nu mai am acele sangerari, dar durerile inca mai persista. Este normal sa am dureri, este vreun semn de alarma persistenta acestora?
    La ultimul control medical mi s-a gasit si un hematom pe uter. Analizele mi-au iesit toate bune.
    va multumesc!
    Buna seara,
    va recomand si alaturarea cel putin a unui antispastic la tratamentul mentionat de dvs (No Spa, Scobutil). Prezenta hematomului (localizare, dimensiuni ?) poate explica prezenta durerilor si necesita o monitorizare permanenta (pe langa tratament, analize,etc) clinica si ecografica (impreuna cu evolutia sarcinii, desigur) pentru prevenirea altor complicatii. In caz de persistenta a durerilor, chiar intensificare a lor (cu sau fara sangerare) solicitati cat mai repede o consultatie de specialitate medicului dvs.