Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lorena88's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2011
    Postari in forum
    2

Dureri dentare in sarcina. Ce calmante pot lua?

Sunt insarcinata in 6 luni si am probleme cu dantura, adica dureri. Ce calmante pot lua?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pai in general pe timpul sarcinii (si alaptarii dupa aceea) poti lua cam orice medicamente care pot fi administrate si bebelusilor si care nu prezinta pericol. Eu de exemplu pe timpul sarcinii am luat de 2 ori antibiotice.
    Poti sa iei paracetamol sau nurofen.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu poti ajunge la dentist?ca oricum stiu ca se strika dantura in timpul sarcinii,si asa scapi si de dureri,si iti rezolvi si problema.eu ti-as zice sa iei nospa fara probleme.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.770
    eu cred ca cel mai bine mergi la dentist,nu cumva sa faci un abces dentar, care inseamna puroi, infectie si altele.
    eu stiu ca nurofen nu e bun in sarcina, datorita ibuprofenului pe care-l contine
    cat despre no-spa, eu am luat toata sarcina, dar din cu totul alte motive, deci nu e periculos.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Da asa e si mie mi s a recomandat no spa de catre medicul de familie...dar eu nu am luat pastile in timpul sarcinii..mi a fost frica..acum tu faci cum stii...si eu sunt de parere sa mergi la dentist

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si eu am avut dureri groaznice pe timpul sarcinii si am mers la dentist. Nu lua medicamente care ii pot afecta bebelusului. Stiu ca durerile sunt groaznice . Dar mergi la dentist sa fii si tu si bebelusul in siguranta.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am avut probleme cu dantura in sarcina, mi-a facut chiar si anestezie (bineinteles cu un anestezic care nu afecteaza sarcina care sincer nu cred ca era special). poti sa mai iei paracetamol dar maxim 2 pe zi si nu multe zile. daca sarcina are peste 4 luni nici antibioticul nu mai afecteaza bebele, bineinteles ideal ar fi sa nu ajungi la antibiotic si sa fie unul slab. eu am luat si antibiotic pentru ca am facut amniocenteza. deci, mergi la doctor!!!
    Lilypie Third Birthday tickers

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.094
    Si eu luat in timpul sarcinii paracetamol ( simplu).Am avut si eu dureri mari de dinti.
    dar si la medicul stomatolog sa mergi.Poate te ajuta el si numai este nevoie de pastilute.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Salut, si eu ma confrunt de vreo 2 saptmani cu dureri de maselute:((...am zis ca nu mai merg la dentist pentru ca mai am putin pana vine bebe.. . Mi se intampla cam de 2 ori pe saptamana sa le am si ma dor atat de tare incat nu pot adormi...ma apuca numai daca mananc dulce..dar nu ma pot abtine.:(. Singura solutie fara medicamente e care am descoperit-o intr-o noapte cautand ceva care sa imi aline durerea si sa pot adormi este: USTUROIUL:).

Desi o sa imputi camera.Asta este o solutie pentru mine sper sa iti foloseasca la ceva..pe mine ma ajuta ca sa pot adormi- durerile la mine apar seara. Sucul din usturoi este anestezic cica. Am gasit pe un alt forum solutia asta si sincer m-a ajutat. De cate ori ma doare strang un catel de usturoi intre maselee respective si pot adormi. NU TE GANDI CA ITI TRECE...DAR ITI AMORTESTE GURA SI NU MAI SIMTI DUREREA. E tare urat..abia astept si eu sa nasc sa merg la dentist

Mentionez ca nospa iau de la inceputul sarcinii si nu are treaba cu durerea de masele..
    - Daruind, facem lumea mai buna!
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pentru durerile de dinti puteti folosi cu succes gelurile calmante care se folosesc si la calmarea bebelusilor in perioada eruptiilor dentare. Am testat asta acum cateva zile pe sotul meu, care avea niste dureri insuportabile si in cateva minute i-au trecut ca prin minune.
    IRINI

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    si eu am avut aceasta problema cand nu am mai putut am luat paracetamol iar a doua oara a coincis cu tratarea unui streptococ b cu ampicilina si cred ca ampicilinna si-a facut efectul si la masele eu am mai luat si fiola de algocalmin dar nu o ingiteam doar o tineam acolo asta numai in caz de urgenta maximaaaaaaaaa Nasoale rau durerile astea de masele eu am suferit tare mult de pe urma lor si stiu cum este aproape ca nici la nastere nu am suferit cat am suferit de dinti pupicii
    Lilypie Third Birthday tickers
    Daisypath Anniversary tickers

MARIO ADRIAN