Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maruta79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    14
    este normala candida in sarcina? se trateaza? afecteaza fatul? ati avut asa ceva? imi puteti impartasi din experienta dvs?

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.820
    Sal, da\' de ce nu ai pus subiectula la \"sanatatea in 2\" de la clubul burticilor?!
    In fine,
    Eu m-am pomenit cu o candidoza de imi venea sa mor de nervi.
    Se face de la progesteron, pe care organismul il elimina in mod normal in sarcina. Eu am luat Utrogestan (care exact asta contine) 7 luni si puteau sa ma avertizeze macar..
    Se trateaza. Si medicamentos si naturist.
    Afecteaza bebe doar atunci cand iese prin vagin. Dand cu ochii sau guritza \"pe-acolo\", poate sa faca (poate dar nu obligatoriu) o candidoza. In multe cazuri nu se mai trateaza nimic si cand iese bebe i se face o injectie si gata. No prob. In definitiv noi avem acest fung (candida albicans il cheama pt ca da secretii alb-mate)in organism in mod normal. Doar ca se inmulteste prea tare uneori si atunci se declara \"boala\".
    Mi s-a zis ca inafara secretiei neplacute alte efecte nu are, nu se transmite la wc, e \"de bun simtz\".
    Mi s-a recomandat sa imi pun Lomexim (care are o actiune variata) sau clotrimazol. Am mai facut spalaturi cu bicarbonat de sodiu, picaturi de levantica, cimbru.
    Inca nu am repetat analizele..
    Da un search google cu cuvantul candidoza si o sa gasesti suficiente informatii incat sa nu te sperii de subiect :)

Ary, Ana & Marian -

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    maruta candidoza in sarcina( netratata) poate duce ma ruperea membranelor inainte de termen si provoca nastere prematura.asta mi a zis dr; ca tratament mi-a dat canesten ovule.voi repeta analizele la urm control.pupi
    Bri & Simo
    Bri 29.07.2008,ora 11,45

Cute Mommy Graphics and Layouts

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Este destul de frecventa in timpul sarcinii.
    Se poate trata cu ovule, insa numai dupa saptamana 16 se poate face acest tratament.
    In orice caz, apeleaza la medicul care iti urmareste sarcina, si el trebuie sa iti prescrie tratamentul.
    Samatate multa.
    mami Gabi, tati Florin si iubirea noastra Alex din 17.04.2006

Floricica Nou Venita babybeautiful's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2008
    Postari in forum
    41
    si eu m-am pomenit cu candida albicanis (candida nu este la fel de periculoasa ca si candidoza), si am facut tratement cu ovule Macmiror. sper sa fie totul bine asa cum m-a asigurat doctorul...

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    da, si eu m-am confruntat cu problema asta si imi era si rusine sa-i zic la dna doctor, dar a stiut imediat despre ce e vorba, chiar fara control...
    cica e des intalnita in sarcina.
    mie mi-a recomandat Canesten (ovule) si am luat cateva zile si gata!