Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita aysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    28
    Si eu am recoltat cu cei de la Cord Blood Center si am fost multumita de cum a decurs intregul proces. M-am bucurat si de faptul ca beneficiez in caz de trasplant si de suma aceea de 185.000 de euro pentru decontarea cheltuielilor, desi evident sper sa nu se ajunga niciodata la asa ceva. Atata tot ca ceea ce spunea "dutzi17" anul trecut referitor la aceasta suma nu e tocmai adevarat. Am primit acea "asigurare" inclusa in contract, fara sa platesc suplimentar pentru ea. Taxa de 190 lei/an era pentru depozitare nu pentru acel program. Tot in banii aceia pe care i-as primi in caz de nevoie e inclus si transportul probei de la banca la centrul de transplant, deci o grija in minus. Ideea e ca n-am motive de nemultumire la adresa CBC si daca ar fi sa mai recoltez i-as alege tot pe ei pentru ca sunt profesionisti si foarte seriosi. Am avut parerea asta despre ei de la bun inceput, iar apoi m-am lamurit dupa ce le-am vizitat banca. Au avut o zi de vizitare a bancii si am participat si eu atunci, iar ceea ce am vazut acolo m-a surprins in mod placut. Va recomand sa mergeti si voi sa vedeti cand mai fac astfel de vizitari pentru ca e interesant si merita!
    Acum de cand sunt clienta lor, imi ofera periodic diverse facilitati, consursuri si premii. In aceasta perioada au oferta "Dar din dar" de care spunea si "adri_anna" prin intermediul careia am putut sa ofer unor cunostinte reduceri la pachetele de recoltare.

Floricica Nou Venita amyra82's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2012
    Postari in forum
    4
    buna alessia

eu sunt o viitoare mamica si am inceput sa ma interesez de recoltarea celulelor stem. Am gasit foarte multe firme, insa serviciile sunt "putin" diferite si ca tot ai adus vorba, care este marea diferenta intre depozitare integrala si separare?
    sunt cateva firme la care ma gandesc mai serios, dar inainte vreau sa ma informez mai mult, adica chiar e recomandat sa facem asta? chiar ajuta si la ce?

Floricica Nou Venita Ruxandrarr's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    3
    Buna Amyra82,

Iti voi raspunde la intrebarile tale: diferenta intre separare celulara si depozitare integrala si daca s-au efectuat transplanturi cu astfel de celule.

Diferenta principala este ca transplantul are loc cu celule stem, nu cu sange integral crioconservat. Ceea ce inseamna ca daca banca nu le-a separat inainte de crioconservare, aceasta procedura va trebui sa aiba musai inainte de transplant.

De ce este important ca celulele sa fie separate inainte de crioconservare?

In general, exista parametrii pe care medicii impreuna cu cei de la centrul de transplant le au in vedere inainte de a programa un posibil transplant: varsta persoanei care va primi celulele, greutatea, cat de avansat este stadiul bolii, indici de imunitate, daca e transplant alogen (catre o ruda a bebelusului de la care provin celulele stem) sau autolog (bebelusul de la care provin celulele le va utiliza pentru sine), etc.

1. Daca celulele au fost separate inainte de crioconservare, in eventualitatea in care e nevoie de ele, toti parametrii de mai sus se cunosc deja si este usor pentru centrul de transplant sa faca estimarile de rigoare - cate milioane de celule ar trebui folosite pentru rata succes 100% transplant si cate are banca stocate, e fezabil sau nu, abordare transplant, etc.

Daca nu au fost separate, trebuie eliberate catre o alta banca de celule stem care le poate procesa post-crioconservare (centrul de transplant nu le poate separa, nu are aparatura unei banci). Problemele incep de aici: eliberarea poate dura destul de mult (in functie de tara unde vor fi separate si aranjamentele de eliberare necesare), costuri de transport si procesare separate fata de cele initial prevazute, dar mai ales timp pretios care se pierde atunci.

O alta problema este ca daca se separa post-procesare, se va pierde un numar mult mai mare de celule stem fiindca este vorba de o procedura agresiva - de-crioconservare si separare ulteriora - aproximativ 10% din numar initial se pierd din cele cunoscute de mine (ceea ce la un numar de milioane inseamna foarte mult). Problema si mai mare este ca prin separarea dupa dezghetare, se sbarge membrana celulara a unora dintre celule (inevitabil) si se secreta hemoglobina toxica pentru rinichii pacientului.

Aceste informatii se gasesc pe toate site-urile bancilor de celule stem la diferente stocare integrala versus procesare. Din cele cunoscute de mine, doar o singura banca, CBC, mai stocheaza sange integral, toate celelalte le separa.

Transplanturi cu celule stem se intampla din ce in ce mai des. Medicina regenerativa si genetica reprezinta medicina viitorului. De exemplu, Future Health Biobank Marea Britanie, prezenta si in Romania de 2 ani, a avut ultimul transplant in iunie a.c televizat si de BBC. Transplantul a avut loc pentru un baietel de 16 ani din Iordania cu Anemia Fanconi iar celulele au provenit de la surioara lui.

Sper ca moderatorul sa nu stearga acest raspuns, fiindca desi reprezint o banca de celule stem - Future Health Marea Britanie, sunt si eu viitoare mama si sper ca am dat un raspuns obiectiv, cu informatii importante si transparente, ce pot fi verificate.

Floricica Nou Venita Alessia.i's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    3
    Amyra,
    Asa cum ti-a zis si Ruxandrarr exista o serie de avantaje pt folosirea separarii celulare. La urma urmei nu degeaba toate companiile mari au trecut la folosirea acestei metode pentru recoltarea de celule stem din sangele cordonului ombilical .
    Citat Postat de amyra82 Vezi mesajul
    buna alessia

eu sunt o viitoare mamica si am inceput sa ma interesez de recoltarea celulelor stem. Am gasit foarte multe firme, insa serviciile sunt "putin" diferite si ca tot ai adus vorba, care este marea diferenta intre depozitare integrala si separare?
    sunt cateva firme la care ma gandesc mai serios, dar inainte vreau sa ma informez mai mult, adica chiar e recomandat sa facem asta? chiar ajuta si la ce?

Floricica Nou Venita MonicaBubu's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2013
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Buna! Eu am nascut in primavara si am apelat la banca Cord Blood Center si am fost ff multumita de serviciile lor iar contractul pe care l-am semnat mi s-a parut ff avantajos, la vremea aceea, in februarie, aveau o oferta prin care ofereau si un fel de asigurare in valoare de 180 mii E!
    Buna! Ti s-a parut avantajos sa stochezi sangele integral si sa stochezi in Romania?

Sincer m-am documentat si eu foarte mult in ultima vreme si am inteles ca cel mai bine este sa stochezi celule izolate din sange si nu sangele integral pentru ca dupa decriogenare acestuia din urma celule stem isi pierd viabilitate. Plus de aceasta se impun si conditii de greutate in cazul unui transplant, in schimb in casul stocarii celulelor stem izolate nu exista astfel de restrictii.

Eu una merg pe varianta stocarii celulelor stem izolate din sange si vreau sa stochez in strainatate intr-o tara cu o legislatie stricta in domeniu precum Marea Britanie, Germania, Danemarca.

Floricica Nou Venita Barbu36's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2013
    Postari in forum
    1
    Dumneavoastra stocati sangele integral sau celule stem izolate. Eu am auzit ca ar fi mai bn sa se stocheze celule izolate din sange si in cat mai multe esantioane pt a avea cat mai multe sanse de vindecare atat copilul cat si parinti sau frati?
    Dupa parerea dumneavoastra cum este mai bn sa stocam? Grefa de sange integral sau celule stem izolate?

Floricica Nou Venita danaursu205's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2014
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de Barbu36 Vezi mesajul
    Dumneavoastra stocati sangele integral sau celule stem izolate. Eu am auzit ca ar fi mai bn sa se stocheze celule izolate din sange si in cat mai multe esantioane pt a avea cat mai multe sanse de vindecare atat copilul cat si parinti sau frati?
    Dupa parerea dumneavoastra cum este mai bn sa stocam? Grefa de sange integral sau celule stem izolate?
    Eu am semnat cu Baby Stem, este o banca de celule stem din Romania cu experienta germana. I-am ales pentru ca sunt partenerul bancii nr.1 in Germania, Seracell si pentru ca stocheaza sange integral si mi-au explicat de ce este mai bine asa. Prin metodele de separare se pierd multe celule stem si totodata este afectata vitalitatea lor. Daca stochezi sangele integral din cordonul ombilical, salvezi anumite tipuri de celule stem care nu sunt posibile in urma separarii. Cele mai importante sunt: celulele VSELs - celule stem foarte mici de tip embrionar, pot regenera celulele neuronale, cardiace sau sangvine, celulele hematopoietice sau HSC, tratateaza diverse tipuri de leucemii, celule mezenchimale etc. Pe langa acestea, se pastreaza si plasma care poate fi folosita pentru a trata hemofilia A si B si anumite tipuri de cancer. In plus tratamentele viitoare ar putea necesita alte tipuri de celule stem din sangele ombilical. Daca optati pentru separare nu veti putea beneficia de aceste tratamente.

Sper ca ti-ai facut o idee despre avantajele metodei stocarii sangelui integral.
    Modificata de danaursu205; 06.10.2014 la 09:30:33.

Floricica Nou Venita liviapopescu201's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2017
    Postari in forum
    3
    Buna! Si voi recoltati celule stem la nastere? Noi o sa facem acest lucru. Voi stiati ca celulele stem trateaza peste 70 de boli?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!