Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 21
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita anda74's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2005
    Postari in forum
    12
    Eu am nascut cu ajutorul cezarienei si iti pot spune ca nu este o operatie ce te doboara.Totul depinde de vointa ta,cu cat vei cobori din pat mai repede dupa operatie si vei dori sa-ti ti puiutul in brate,cu atat te vei reface mai rapid.Problema este dupa,adica sa nu faci mult efort si sa nu ridici,caci eu nu prea am fost cuminte si la 2 luni dupa am avut o hemoragie de toata frumusetea.Pot spune ca mi-am vazut bebelul imediat dupa ce l-au scos,chiar daca am avut anestezie generala,si chiar am constientizat scoaterea lui,auzind asisistenta spunand:"un baietel de toata frumusetea,sa va traiasca!",iar pe dr cum imi spunea sa stau cuminte ca nu s-a terminat operatia.Despre durere nu pot spune ca a fost insuportabila,cu ajutorul calmantelor am trecut foarte usor.Daca esti o curajoasa iti recomand nasterea cu ajutorul anesteziei peridurale,nastere noemala fara sa simti nimic.Intreaba-ti medicul ginecolog.NASTERE USOARA!

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Salut!Eu am un baietel de 1 an si 2 luni nascut prin cezariana datorita sarcinii f. grea.In luna a-3-a am suportat un cerclaj,am fost internata de 4 ori in timpul sarcinii cu dureri f.mari de burta,dar toate au trecut si am nascut la 36 de sapt. si 3 zile.Operatia a decurs bine,copilul a fost sanatos, a avut 4 kg si a primit nota 9.Durerile de dupa operatie,insa,au fost un cosmar.Am crezut ca mor.Le-am suportat f. greu.Dar am vazut si mamici care dupa 4 ore de la nastere s-au dus la copil si erau f. fericite.Depinde de puterea fiecareia de a suporta durerea si de a trece peste ea.Curaj viitoarelor mamici si nastere usoara!

Floricica Nou Venita alexandra-cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2006
    Postari in forum
    9
    si eu tot prin cezariana am nascut nu era prevazuta ceazariana dar asa a fost sa fie bine ca am un copil sanatos si frumos dupa operatie dupa ce m-am trezit a fost mai asa a 2 zi m-am dat jos din pat pt ca vroiam sa-mi vad bebelina ca am auzit ca cu cat te dai mai repede jos din pat cu atat te da la salon insa dureri mari nu am avut

Floricica Nou Venita solomon gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2005
    Postari in forum
    3
    Buna
    Eu am o fetita tot cu cezariana a avut la nastere 3.700 kg si 52 cm .Acum sntem bine grase si papacioase.
    Va pupam Roxana puiul cel mic si mama.

Floricica Nou Venita gabi@mateias's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2006
    Postari in forum
    79
    Dupa cum vezi, fiecare mamica a trecut pprintr-o experienta unica in felul ei, chiar daca in fond operatia este aceeasi. Ai incredere in tine si in medicul tau si totul va fi bine. Elemente neprevazute pot aparea oricand, dar e mai bine sa gandesti pozitiv in orice situatie. Nu te ingrijora fara motiv, gandeste-te ca in curand iti vei tine BB in brate, ca-l vei iubi la fel de mult, indiferent prin ce cale s-a nascut. Deci nastere usoara si multi pupici.

Floricica Nou Venita telested's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2006
    Postari in forum
    107
    ...... si eu am nascut prin cezariana pentru ca depasisem termenul si bebe nu vroia sa vina.... si cu eforturi mari, injecti toata noaptea sa ajuns la cezariana. acum suntem bine bebelusa are 10 luni .grasa si frumoasaimbratisare

Floricica Nou Venita didiyki's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    22
    Eu am doi copii cu cezariana.Pot spune ca la prima nu-ti dai seama ce se intampla pentru ca esti patrunsa de eveniment si incarcata de emotia nasterii primului copil;la al doilea deja sti ce te asteapta si ce trebuie sa faci ca sa treci peste perioada grea.Asa ca daca stau sa ma gandesc au trecut amandoua foarte usor.La a doua cand am nascut un baiat de 4 kg si 58cm a fost mai dificil pentru ca deja de la 7 luni nu prea ma mai miscam.Pe fetita am nascut-o mai usor,am lucrat pana la 36 de saptamani.Asa ca nu trebuie sa va fie frica totul se intampla foarte repede si din cauza emotiilor nu prea simti.Succes!!!

Floricica Nou Venita anadamian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    43
    Eu am o fetita de 1 an si 2 luni si am nascut prin cezariana la indicatie medicala! Miopie avansata cu tendinta de crestere si risc de dezlipire de retina!
    A fost ok, dar totusi este o operatie......Daca reusesc sa fac ceva cu problema oftamologica al doilea as vrea sa il nasc normal, desi am deja 30 ani si stiu ca de la o varsat se recomanda cezariana! Asa ca voi cine stie ce va fi!

Floricica Nou Venita ruxylm's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2006
    Postari in forum
    3
    Si eu am nascut prin cezariana gemeni de 2,500 si 2,700. si mi-a fost foarte greu sa ma ridic din pat.
    Cum spun si celelalte fete totul depinde de tine si de puterea ta

Floricica Nou Venita iubita's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    48
    buna eu am nascut normal dupa un travaliu foarte lung dar mi-am promis ca urmatorul bb va fi cu cezariana .succes

Floricica Nou Venita andreea77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    5
    Am un copil de 1 an si 9 luni si am nascut prin cezariana, la cererea mea, desi, dupa operatie am aflat ca oricum nu puteam naste natural.
    Am ales cezariana pentru ca, dupa mine, nasterea naturala, in afara de complicatiile ce pot aparea atat la mama, cat si la copil, mi se pare cel putin umilitoare si, sincer, nu ii vad scopul. Am medici in familie, inclusiv sotul meu, dar nici unul nu a fost in stare sa imi spuna de ce e mai buna nasterea naturala.
    Dupa cezariana m-am refacut foartea repede-marti am nascut, iar vineri am plecat acasa.In schimb, o prietena a nasut natural dupa 16 ore de chin, iar copilul a facut o infectie datorita travaliului si a stat in spital mai mult de o saptamana.
    Sincera sa fiu, mi se pare anacronic ca, in secolul 21 sa mai nasti natural si sa te chinui, cand se poate naste elegant si fara dureri.

+ Raspunde
Pagina 1 din 21
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina