Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice eOti's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2012
    Postari in forum
    312

Nasterea la Spitalul Filantropia (nr.2) din Craiova

Salutari mamicilor/viitoarelor mamici!
    Este cineva care a nascut la Spitalul filantropia (nr. 2) din Craiova? As dori sa aflu informatii/pareri (pro/contra) despre asistente, saloane, costuri (nastere naturala/cezariana), ce ar trebui sa avem in bagaj (si orice altceva ar putea fi util pentru viitoarele mamici care aleg sa nasca acolo).
    Multumesc

Floricica Senior riga trika's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    tu esti gravida? daca da la ce medic esti la nr 2! eu sunt la dr pirgaru si sunt fff multumita! conditiile de nastere sunt bune,preturile acum depinde de fiecare medic in parte!

Daisypath Anniversary tickers

Lilypie Second Birthday tickers

Membru inregistrat la
    08.02.2012
    Postari in forum
    312
    Da, sunt gravida. Trebuie sa nasc pe la sfarsitul lunii iulie, asa ca mai e ceva timp pana atunci.Sunt la dr Bashar Ilia. Sunt foarte multumita de dansul.
    Eram curioasa de conditiile din spital, de asistente, de lucrurile pe care trebuie sa le aducem de acasa si orice altceva ar putea fi util. In ceea ce priveste costurile stiu ca difera de la doctor la doctor, dar as vrea sa-mi fac macar o idee aproximativa de cat se plateste in general. Eu vreau si sper sa nasc normal, in conditiile in care nu intervine ceva neprevazut.
    Pupici!
    Modificata de eOti; 08.02.2012 la 20:25:52.

Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    de acasa trebuie sa aduci bagajul decat pt tine!
    - sapun
    - periuta + pasta de dinti
    - prosop de dus-2
    - prosop de fata 2-3
    - servetele umede
    - deodorant
    - hartie igienica
    - elastice de prins parul
    - Garmastan pt eventualele rani la sani
    - Tampoane, vata(2 pachete mari), fese
    - Analgezice, algocalmin
    HAINE
    - CAMASA DE NOAPTE CU DESCHIDERE IN FATA( 3)

-PIJAMA
    - HALAT SAU CAPOT
    - Chiloti de sacrificiu (vreo 5 perechi)
    - SOSETE (daca este mai frig)
    - SLAPI PT DUS

DIVERSE
    - cana
    - lingurita
    - batiste hartie
    - buletin
    - adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul
    - dosar de analize pe perioada sarcinii si carnetul de gravida

iar pt bebe iti trebuie doar pampersi cam 7 buc pe zi,2 sticlute biberon din sticla!atat! cu hainute pt el nu te lasa!
    asistentele sunt ff de treaba,saloanele curate ,iar de bani iti spun pe privat! stiu toate astea ca am fost de curand internata si am vazut si auzit de la mamicile care au nascut!am si multe prietene care au nascut in ultima perioada la nr 2!

Membru inregistrat la
    08.02.2012
    Postari in forum
    312
    Multumesc mult pentru informatii!Eu nu am carnet de gravida (din cate stiu)...oare este prea tarziu sa-l solicit acum? Nici nu am stiut de existenta acestui carnet pana acum :(

Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    nici eu nu am!cred ca depinde de doctori nus ce sa zic!dar nu ti-l cere nimeni!

Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    poti sa intri si aici, te prezinti si vb cu fetele sunt majoritatea din craiova, bals si...nu mai stiu,dar tot oltence!
    Aspirante , gravidute si mamici din Craiova!!! (4)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.369
    Carnetul de gravida il primesti de la medicul de familie, sau, daca e (dar foarte rar) de la medicul ginecolog care te are in supraveghere. Oricum, daca nu ti se da, cere-l tu.

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna fetele....eu nu am nascut la spitalul nr.2....am vazut conditiile, dar fiecare este cu parerile sale...la spitalul nr 1....eu pot spune ca am avut conditii super...cu aer conditionat, televizor si frugider..paturi care se ridicau fie de la cap fie de la picoare....si c-am atat...ce-i drept lenjeriile lasau de dirit...nu pt ca nu le schimbau sau erau murdare...dar erau rupte si patate...:(((
    In legatura cu carnetul gravidei l-am avut si eu, si l-am solicitat medicului de familie....care s-a mirat caci nu ii mai ceruse nimeni, de multa vreme, acest carnet!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Membru inregistrat la
    08.02.2012
    Postari in forum
    312
    Multumesc mult pentru raspunsuri
    Am sa-i solicit medicului de familie carnetul de gravida, sa-l am pentru orice eventualitate.
    Va doresc sarcina usoara (celor care mai au de asteptat pana sa-si stranga bebelul in brate) si bebei sanatosi si frumosi

Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    buna fetele!
    ana, sa stii ca si la nr 2 sunt rezerve cu conditii fff bune, paturile tot asa se ridica, mobilier nou in camera, frifider, lcd,lenjerii noi!asa cum ai spus si tu fiecare cu ideile lui! cu mofturi,cu pareri!