Like Tree1Likes
  • 1 Post By Morco

Menstruatie peste sarcina?

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mircius's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2014
    Postari in forum
    1

Menstruatie peste sarcina?

Salutare.
    Situatia este in felul urmator : eu si prietena suntem oarecum ingrijorati ( de ieri mai precis cand am discutat despre asta ) de faptul ca s-ar putea sa fie graviduta , in mod neplanificat , dar mai ales surprinzator.
    In ultimele 3-4 luni ( nu mai mult , de cand am avut primul contact ) am abordat un stil neglijent de protectie, in sensul ca ea nu a luat pastilute si eu am renuntat la prezervativ , avand oricum oarece probleme de excitare si finalizare. Probabil dpdv psihologic, nu pot sa termin .
    In decursul celor cateva contacte ( max 10 ) odata am terminat in afara ei, in rest dpmdv au fost esuate. Mai mult, am avut grija ca dupa ce am luat problema in mainile proprii :) sa nu initiez un nou contact fara macar o urinare de curatare . Din punctul meu de vedere nu pot sa gasesc vreun moment in care sa fi avut vreo scapare .
    Acest fapt se combina cu faptul ca pana in aceasta saptamana inclusiv ( marti ) ea a avut menstruatii regulate ( totusi din cate tin minte ultimele 2 au avut cam 4-5 zile peste perioada de 28 zile ) , cu toate simptomele firesti : crampute, durere, sangerari , disconfort de toate felurile.
    Mai mult, simptome de genul greturilor si varsaturilor nu a avut.
    Ce ne-a pus pe ganduri , mai intai pe ea si pe urma si pe mine, este faptul ca ea considera ca i s-a marit putin burtica , are cateodata senzatii de balonare si uneori desi doarme ok tot se simte obosita ( dar ea spune ca asa a fost mereu, probabil metabolism lent sau cine stie.. ) . Mai mult, mi-a relatat despre cunostinte care au avut menstruatii in timpul sarcinii , desi asta e teoretic imposibil. Inteleg daca a fost sa zicem un episod, pana se ajusteaza corpul, dar cand ai burtica eu stiu ca asta inseamna deja cam 10 sapt de sarcina deci 3 cicluri !
    Suntem tentati sa facem investigatii in sensul asta , ca mai apoi sa luam o hotarare in fct de concluzii.
    In prima faza o sa luam teste de la farmacie dar nu-mi dau seama, in situatia asta, care e procedura. Tocmai ce i s-a terminat ultimul ciclu, ieri .
    Se poate azi , maine, mai trebuie asteptat ?? Asta in pasul 1. Pe urma presupun ca ar trebui o ecografie ? ..
    Multumesc.
    Modificata de mircius; 03.10.2014 la 12:03:09.

Floricica Nou Venita nicoleta_v's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2013
    Postari in forum
    18
    Salut! Intotdeauna, intotdeauna, inainte sa tragi concluzii pripite si mai ales sa lasi stresul sa te macine ingrozitor, dupa ce intarzie menstruatia si stii ca nu ai fost protejata, faci un test de sarcina. Cat de greu o fi sa mergi la farmacie sau la un magazin gen DM sa cumperi????..daca au trecut 3 cicluri fiti siguri ca nu e vorba de sarcina..plus ca mai poti capata simptome si pe fond de stress..D-aia zic: faceti un test! Dupa, mergeti la dr pentru un consult de rutina...Nu stiu ce varsta aveti dar, din cate relatati pareti sa fiti un cuplu f tanar. Va recomand cu caldura sa mergeti la un cabinet de planificare familiala, amandoi de manute, si sa intrebati acolo, in timpul consultatiei toate nedumeririle pe care le aveti; va va ajuta fooarte mult pe voi ca si cuplu mai ales ca sunteti doar voi 2 si dr, deci informatiile capatate acolo vor avea un caracter personal/individual..nu veti gasi raspunsurile dorite in toate povestile si experientele de pe net. Sanatate multa si sa auzim de bine!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Un test de sarcina va va lamuri, il poate face deja..Metoda de protectie aleasa, este, intr-adevar, neglijenta.
    Lilypie Angel and Memorial tickers
    "Te voi iubi mereu, copilul meu!"
    Nimic fara Dumnezeu !

Floricica Debutanta Morco's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2012
    Postari in forum
    722
    nu stiu ce sa zic despre notiunea ciclu peste sarcina , dar normal daca e sarcina nu-i ciclu si invers ... clar, o fi existand , nu stiu, dar logic nu prea e posibil.Sfatul meu , la fel cum au zis si fetele , un test de sarcina cred ca v-ar da raspunsul.Si ca sa nu mai existe probleme de genu , ganditi-va totusi , la o metoda de protectie .

Bafta :)
    GeorgianaR likes this.
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Eu sunt ferm convinsa ca nu e insarcinata,cel mai bine sa faca un test si se clarifica situatia.simptomul de sarcina se poate si induce din cauza gandurilor astea.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!