Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.067

Medici ecografie morfologie fetala 3D/4D

Buna sa va fie ziua mamici si burtici ,

Am reusit cu greu sa ma programez pt. o ecografie morfologie fetala de trim. II - sapt. 21.
    Initial am incercat la dr. Herghelegiu de la Sanador, n-am avut nici o sansa, se ocupa exclusiv de abonatii clinicii si de gravidele care urmeaza sa nasca la Sanador si doar in limita locurilor libere de pacientele din afara, inscrise pe o lista de asteptare....
    Apoi la recomandarea doctoritei mele, am incercat sa ma programez la dr. Radulescu Botica sau la dr. Pelinescul, de la Medlife, tot fara succes...full pana la 1 noiembrie.
    In cele din urma am reusit sa ma programez pt. data la care am vrut la clinica Regina Maria - Cotroceni, la dr. Iosup.
    Ce parere aveti despre dr. Iosup? Tot ce am citit despre el a fost la superlativ...voi ce spuneti?
    Lilypie Third Birthday tickers
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Despre dr. Iosup nu pot sa iti ofer informatii insa iti pot face o alta recomandare, dr. Claudia Stefanescu de la Victor Babes este un medic extraorinar, are foarte multa rabdare, iti explica ce si cum, face poze cu bebe in burtica si imortalizeaza momente frumoase cu bebe.
    Eu am mai recomandat-o pe dr Stefanescu si altor 2 prietene care la randul lor au fost foarte multumite si in plus, tarifele de la Victor Babes sunt mult mai mici decat la Medlile sau alta clinica particulara.

Din cate vad eu acum o ecografie de sarcina trimestrul II morfologie fetala + doppler este 375 de lei pe care ii achiti la receptie cu chitanta cu tot.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Buna sa va fie ziua mamici si burtici ,

Am reusit cu greu sa ma programez pt. o ecografie morfologie fetala de trim. II - sapt. 21.
    Initial am incercat la dr. Herghelegiu de la Sanador, n-am avut nici o sansa, se ocupa exclusiv de abonatii clinicii si de gravidele care urmeaza sa nasca la Sanador si doar in limita locurilor libere de pacientele din afara, inscrise pe o lista de asteptare....
    Apoi la recomandarea doctoritei mele, am incercat sa ma programez la dr. Radulescu Botica sau la dr. Pelinescul, de la Medlife, tot fara succes...full pana la 1 noiembrie.
    In cele din urma am reusit sa ma programez pt. data la care am vrut la clinica Regina Maria - Cotroceni, la dr. Iosup.
    Ce parere aveti despre dr. Iosup? Tot ce am citit despre el a fost la superlativ...voi ce spuneti?
    BUna! Despre dr. Iosup am auzit si eu de bine. Eu am facut eco morfo-fetala la dr. Albu la clinica Alcosan, este unul dintre cei mai buni medici geneticieni de la noi...asa ca ti-l recomand din inima. La vremea respectiva si eu am incercat sa imi fac o programare la dr. Herghelegiu insa avea ocupat pana in februarie, eu sunasem in octombrie! Asta inseamna ca sunt femei care isi fac programare acolo din clipa in care au testul pozitiv in mana sau chiar inainte sa ramana insarcinata. Oricum, ulterior, discutand cu un prieten medic, am aflat ca si dr. Herghelegiu mai da rateuri....nu a depistat un caz de sindrom Down, asa ca...la pomul laudat nu trebuie mers cu sacul! Multa sanatate si un bebe sanatos iti doresc!:)
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.067
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Despre dr. Iosup nu pot sa iti ofer informatii insa iti pot face o alta recomandare, dr. Claudia Stefanescu de la Victor Babes este un medic extraorinar, are foarte multa rabdare, iti explica ce si cum, face poze cu bebe in burtica si imortalizeaza momente frumoase cu bebe.
    Eu am mai recomandat-o pe dr Stefanescu si altor 2 prietene care la randul lor au fost foarte multumite si in plus, tarifele de la Victor Babes sunt mult mai mici decat la Medlile sau alta clinica particulara.

Din cate vad eu acum o ecografie de sarcina trimestrul II morfologie fetala + doppler este 375 de lei pe care ii achiti la receptie cu chitanta cu tot.
    Multumesc frumos de raspuns...pentru mine aceasta investigatie este foarte importanta...astept peste 10 zile rezultatul de la triplu test, dar deja la dublu test se evidentiase riscul biochimic de SD de 1/137, considerat de geneticieni crescut, in conditia in care limita "acceptata" este de 1/250. Evident, daca esti cea de-a 250 mamica la care se intampla anomalia...nu stiu daca te incalzeste prea tare ca riscul era scazut...
    Mi s-a recomandat "cu caldura" (a devenit o moda, nu de alta dar costa in jur de 2000 RON) sa fac amniocenteza, eu implinind 35 de ani in septembrie...dar cel putin deocamdata refuz sa ma gandesc la asta...pana acum la eco nu s-a evidentiat nimic anormal, plus ca este prima si singura mea sarcina de pana acum si mai am si alte considerente...De aceea dupa triplu test voi lua o decizie, amnio sau nu...dar as vrea si o examinare ecografica amanuntita.....
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.067
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    BUna! Despre dr. Iosup am auzit si eu de bine. Eu am facut eco morfo-fetala la dr. Albu la clinica Alcosan, este unul dintre cei mai buni medici geneticieni de la noi...asa ca ti-l recomand din inima. La vremea respectiva si eu am incercat sa imi fac o programare la dr. Herghelegiu insa avea ocupat pana in februarie, eu sunasem in octombrie! Asta inseamna ca sunt femei care isi fac programare acolo din clipa in care au testul pozitiv in mana sau chiar inainte sa ramana insarcinata. Oricum, ulterior, discutand cu un prieten medic, am aflat ca si dr. Herghelegiu mai da rateuri....nu a depistat un caz de sindrom Down, asa ca...la pomul laudat nu trebuie mers cu sacul! Multa sanatate si un bebe sanatos iti doresc!:)
    Multumesc din suflet de sugestie si de urari! Tot binele din lume tie si celor dragi! Pupic

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Multumesc din suflet de sugestie si de urari! Tot binele din lume tie si celor dragi! Pupic
    Multumesc. Medicul de care iti spuneam este foarte minutios, si la mine la prima eco iesie ceva putin "anormal" si m-a rechemat la consult peste 2 saptamani sa vada daca totul e ok sau nu.
    Iti doresc din suflet sa ai o sarcina usoara, sa ai vesi bune de la triplu test si sa dai nastere unui copil sanatos.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.607
    cand a trb sa fac morfofetala dr meu mi-a recomandat 3 medici!dr iosup,dr albu si dr herghelegiu!singurul la care am gasit loc in intervalul in care aveam eu nevoie,a fst dr albu la clinica alcosan!!dar si despre iosup am auzit lucruri bune,altfel nu mi-l recomanda
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Eu va mai pot recomanda pe andreea munteanu la medlife si dr. Chitescu de la favorit.. eu o cunosc personal pe dna Chitesc si pot sa iti spun ca este o ecografista ff buna..comparabila cu pelinescu sau herghelegiu.....
    maria77

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.067
    Citat Postat de maria77 Vezi mesajul
    Eu va mai pot recomanda pe andreea munteanu la medlife si dr. Chitescu de la favorit.. eu o cunosc personal pe dna Chitesc si pot sa iti spun ca este o ecografista ff buna..comparabila cu pelinescu sau herghelegiu.....
    Am sa intreb cum este cu programarile si la dr. Chitescu, am mai auzit despre dansa....dar am ramas surprinsa de ce liste incarcate au doctorii de la Medlife, cei mai recunoscuti....

Multumesc frumos de sugestii

Floricica Nou Venita luli231's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2011
    Postari in forum
    5
    buna tuturor burticilor,
    si eu am trecut prin stresul eco 4d cu morfologie fetala si am exclus din start medicii fff cunoscuti care sunt extra aglomerati si niciodata n-au timp sa-ti explice, sa detalieze, pt ei esti doar un dosar. am auzit ca dr. albu de la alcosan este f bun si disponibil dar si scorurile de la clinica sunt pe masura...toate treceau de 500 de lei...in ritmul in care suntem intro perioada de criza si nu toate castigam salarii de mii de euro, mi s-a parut un pret...********. am gasit clinica medas feminis unde dna dr. cheles carmen ...o super profesionista ne-a explicat totul in detaliu, cu lux de amanunte, poze, si dvd toate incluse in pret si totul ca la carte, fara sa astepti luni de zile o programare, fara sa stai sa te milogesti la usi de dr prea faimosi si prea plini de ei...care sa nu uitam...sunt tot oameni.
    P.S. voiam sa-i spun lui julai ca incidenta de sindrom Down nu se depisteaza la morfologia fetala printro ecografie...indiferent ce doctor o face....ci se stabileste numai prin analize de sange si evaluare statistica.
    Nastere usoara tuturor !