Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita calin_alexia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15

Lungime col uterin in timpul sarcinii

Buna, sunt graviduta in 24 de sapt., momentan locuiesc in Germania si ginecologul mi-a spus sapt trecuta la control ca am cervixul (lungimea colului uterin) 25 de mm si ca risc in orice moment sa nasc prematur. A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare sau cunoasteti vreo situatie....? Mi s-a recomandat sa stau mai mult in pat, intinsa, fara stres, efort sau nervi.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Alexia, stai linistita. La mine lungimea colului a oscilat destul de mult pe perioada trimestrelor 2 si 3 ale sarcinii... EU l-am avut chiar si mai mic 20 mm ( parca 18, dar nu imi aduc aminte exact) dar niciodata nu s-a pus problema de stat la pat. Si eu nici nu am fost genul de gravida prea cuminte... Am carat greutati, am batut orasul in lung si in lat, am facut treburi prin casa, etc. Am stat la pat in primul trimestru, dar din cu totul alte motive.
    Daca medicul ti-a spus sa stai la pat, stai... dar nu te stresa, nu te ingrijora din cauza asta.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita calin_alexia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15
    Ok, mersi mult de rapsuns, m-am mai linistit. :)

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.770
    buna alexia
    multor gravidute li se scurteaza colul mai repede.nu-ti fa giji, doar ai grija de tine. sa nu depui efort si daca dr ti-a recomandat sa stai la pat, asa sa faci.mie mi s-a scurtat undeva pe la 26s... am stat la pat- din multe alte motive, dar am reusit sa duc sarcina pana la 38 s si 5 zile. asa ca, multa bafta! relaxare totala si bucura-te de sarcina:)

Floricica Novice fotini24's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    551

In general, repaosul la pat este prima masura recomandata in cazul scurtarii colului, amenintarii de avort sau nastere prematura, impreuna cu tratament de specialitate.
    Lungimea normala a colului uterin= 25-50 mm intre 14 si 30 de saptamani de amenoree,astfel cu cat se detecteaza mai devreme o lungime redusa a colului, cu atat riscul de nastere prematura este mai ridicat.O lungime a colului de peste 35 mm intre 18 si 26 de saptamani permite un regim normal de viata al pacientei, fara repaus prelungit la pat si evitarea oricarui efort fizic (din pacate, gradul de predictie este scazut la doar 30%).

Semnalul de alarma il reprezinta o lungime a colului sub 25 mm.Pacientele cu o LC>30 mm si fibronectina fetala negativa au sub 1% sanse sa nasca in interval de o saptamana si sub 10% sanse sa nasca inainte de 35 de SA.

Acest raspuns mi l-a dat un ginecolog.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de calin_alexia Vezi mesajul
    Buna, sunt graviduta in 24 de sapt., momentan locuiesc in Germania si ginecologul mi-a spus sapt trecuta la control ca am cervixul (lungimea colului uterin) 25 de mm si ca risc in orice moment sa nasc prematur. A mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare sau cunoasteti vreo situatie....? Mi s-a recomandat sa stau mai mult in pat, intinsa, fara stres, efort sau nervi.
    Buna! Parerea mea este sa asculti sfatul medicului si sa stai in pat pe cat posibil!Mie mi s-a scurtat colul din saptamana 26 si a trebuit sa evit efortul,stresul....si bineteles ca am stat mai mult la orizontala! Am reusit sa ajung in saptamana 38, 3 zile!:) Am prietena care avea colul de 27 mm la 16 saptamani de sarcina si ea a trebuit sa stea numai la pat, fara nici un fel de efort ( eu mai gateam , imi puneam singura masa), nimic! Si a reusit sa duca sarcina la bun sfarsit! Iti doresc nastere la termen si un bebe sanatos!:)
    - Daruind, facem lumea mai buna!