Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita black77's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2014
    Postari in forum
    2

Insarcinata dupa 8 luni de la cezariana

Buna,am nascut acum 8 luni un baietel complet sanatos de 4.300kg prin cezariana si acum am ramas insarcinata desi am ovarele polichistice iar menstruatia nu mi a venit regulat .Azi am facut doua teste de sarcina si au iesit pozitive , eu inca alaptez si pe langa asta nu am dat jos kilogramele din sarcina anterioara pt ca am luat 35 de kg si am dat jos doar 8 . Nu stiu ce sa fac nu vreau sa pun in pericol nici viitorul copilas dar nici pe mine . Va rog o sugestie . Maine merg la ecografie sa vad in ce stadiu e.Acum 1 si 5 luni am adresat o intrebare pe aceste site daca sa pastraez copilul sau nu,si raspunsurile oamenilor m-au ajutat foarte mult!As aprecia daca m-ati putea ajuta cu un sfat,multumesc anticipat.

Floricica Avansata karla010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    Citat Postat de black77 Vezi mesajul
    Buna,am nascut acum 8 luni un baietel complet sanatos de 4.300kg prin cezariana si acum am ramas insarcinata desi am ovarele polichistice iar menstruatia nu mi a venit regulat .Azi am facut doua teste de sarcina si au iesit pozitive , eu inca alaptez si pe langa asta nu am dat jos kilogramele din sarcina anterioara pt ca am luat 35 de kg si am dat jos doar 8 . Nu stiu ce sa fac nu vreau sa pun in pericol nici viitorul copilas dar nici pe mine . Va rog o sugestie . Maine merg la ecografie sa vad in ce stadiu e.Acum 1 si 5 luni am adresat o intrebare pe aceste site daca sa pastraez copilul sau nu,si raspunsurile oamenilor m-au ajutat foarte mult!As aprecia daca m-ati putea ajuta cu un sfat,multumesc anticipat.
    In primul rând sa-ti trăiască băiețelul si sa va aduca numai bucuri !!in al doilea rând depinde ce-ti doresti tu si mai ales daca iti doresti acest copil din burtica ...eu mi-am dorit copii cu vârste apropiate ...doamne doamne nu mi i-a dat imediat dar totuși diferenta nu e mare nici la mine si am facut cezariana la ambele sarcini!nu este usor nu 2 bebei mici dar dupa aceea fericirea e pe măsura ...decizia rămâne a ta pt ca tu sti cel mai bine ce-ti doresti
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!Asa cum spune si Karla, depine ce-ti doresti, dar cred ca poti duce sarcina pana la capat. Am mai citit ca sunt femei care au ramas si dupa sase luni si au dus sarcina la bun sfarsit. Acum trebuie sa vedeti cat de avansata este sarcina si stadiul de vindecare a uterului. Docotrul te va sfatui cel mai bine. Copilul este o binecuvantare....nu e nevoie sa spunca atatea fete cu ovare polichistice se chinuie de ani bune sa ramana insarcinate
    Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copiii, iar pe noi intareste-ne ca sa ii crestem pe ei cu dragoste si intelepciune in dreapta credinta, spre slava Numelui Tau si a Sfintei Tale Biserici. Amin !

Floricica Novice nico_leta's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2014
    Postari in forum
    335
    cred ca decizia de a mai face un copil iti apartine in totalitate tie si sotului, depinde de mai multe lucruri : daca din punct de vedere medical esti apta pt a duce sarcina,daca poti sa ai grija de 2 copii atat fizic cat si financiar.Acum si ecografia te poate ajuta , este posibil sa fie sarcina mai avansata daca nu ai avut ciclu regulat
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita black77's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2014
    Postari in forum
    2
    Va multumesc pt raspunsuri . Am fost la medic si mi a spus ca exista riscuri si daca pastrez sarcina si daca nu o pastrez , probleme financiare nu ar fii . Insa mi sa spus ca o sa trebuiasca sa intrerup alaptatul celui mic care are 8 luni si laptele praf nu il mananxa de nici o culoare , si ca pe parcursul sarcinii pot aparea complicatii de la a pierde sarcina pana la ruperea uterului in zona in care a fost cusut si asta se poate datora faptului ca bebe Paul a avut o greutate la nastere de 4.300 kg si mi a extins totul la maxim . Si cel mai nasol lucru care nu si l asuma nimeni e ca nu se stie daca bebele se va naste sanatos datorita lipsurilor de vitamine si odihna a corpului meu . Am luat o decizie stiu ca am sa regret toata viata si ca imi va fii greu si fizic si psihic dar sper sa ma ierte Dumnezeu pt decizia luata . Va multumesc mult de tot si apreciez raspunsurile voastre sincere . Imi pare rau .

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    acum ca ai luat decizia important este sa te concentrezi pe copil si sa nu-ti faci procese de constiinta. impaca-te cu situatia, ia lucrurile ca atare si mergi inainte

Floricica Nou Venita saranona's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2016
    Postari in forum
    1
    Fetelor, si eu am o nelamurire.Am vazut discutiile voastre si voiam sa va spun ca am deja un bebe de 1 an, si acum cred ca sunt gravida cu al doilea. Nu-miimaginam ca o sa raman așarepede, dar intra-un fel ma bucur, ca vor creste amandoi. Zic `cred` pentru ca urmeazasa fac un control mai amanuntit, dar ceva imi spune ca sunt si prima data a fost la felJ, intuitia mai presus de toate. Partea buna e ca acumștiu exact ce am de facut.
    Problema ar fi ca nu vreau sa nascnatural nici acum, si prima data am facut tot cezariana. Voi ce ziceti? Atiauzit de 2 operatii de cezariana facute una dupa alta așa recent? Ce ma sfatuiti?

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!