Like Tree104Likes

Viitoare mamici din Focsani Jud. Vrancea

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Valentina89's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    99
    Buna! Mai e cineva in situatia mea? Nu lucrez (sunt inca studenta la ID), deci nu am asigurare de sanatate. Cand am fost la dr de fam, mi-a spus ca pentru a-mi elibera retete trebuie sa devin coasigurat al sotului si sa-i duc o adeverinta... Problema este ca el apartine de CASAOPSNAJ (cadru militar), si nu de CASS. Am facut toate actele necesare, si cand sa le depuna i s-a spus ca voi fi trecuta la medicul militar de care apartine si el, asa ca nu le-a mai dat... Acum nici nu stiu ce sa mai fac, azi va trebui sa merg iar la dr meu de familie sa vedem ce parere are ea, ce ar trebui sa fac...

Floricica Nou Venita grasut's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2009
    Postari in forum
    146
    voi ati facut dublu test sau triplu test?

Floricica Nou Venita dmh_diana's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    78
    buna dimineata fetelor...ce mai faceti voi?...noi suntem bn...crestem, facem falcute si vorbim...ce mai fac burticile voastre?...sper ca sunteti toate bn. Grasut eu am facut doar dublu test la a doua sarcina la recomandarea dr...parerea mea e ca nu afli nimic sigur si te mai si sperii degeaba cum a fost in cazul meu ca sa nu mai zic de bani aruncati pe geam.....asta e in cazul meu. mi-a iesit la dublu test ca nu am hormoni placentari in cantitate normala si ca exista risc de avort...iti imaginezi ce fel am fost dupa ce am citit asta...multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat nimic si ca bebelina mea e f sanatoasa. La prima sarcina nu am facut nici dublu nici triplu s am fost f linistita fara stres. Acum tu faci cum vrei bineinteles tot ce trebuie ca bebe sa fie bine si tu in acelasi timp. va pooop...
    Lilypie Third Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickersDaisypath Anniversary tickers

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    99
    Eu am facut Dublu test, tot la recomandarea medicului. A iesit totul bine. Abia dupa ce am facut am citit ca e recomandat femeilor peste 35 de ani, eu nu am decat 22, asa ca nu ma incadram in categoria de risc crescut de sindrom. Nu pot sa spun ca la o eventuala urmatoare sarcina nu l-as repeta... Mai bine sa stim care e situatia, chiar daca nu e decat 60% sigur.

Floricica Nou Venita dmh_diana's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    78
    eu nu as mai face daca nu as avea peste 35 de ani ...dupa aceasta varsta exista diverse riscuri
    Lilypie Third Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickersDaisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita klau_ditza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2011
    Postari in forum
    173
    Valentina, ref. la situatia cu medicii, nu stiu ce sa zic. Doar ei te pot indruma...
    Grasut, eu una nu am facut nici dublu nici triplu test si nici nu o sa fac. E alegerea fiecaruia si recomandat in mod special pacientelor peste 35 ani.
    Lilypie Maternity tickers

Floricica Nou Venita alexnicol's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    256
    valentina si sotul meu este cadru militar. eu sunt coasigurat dar amandoi suntem la acelasi doctor de fam.
    grasut eu am facut doar triplu test.am regretat apoi ca au fost multi bani aruncati si nu e nimic sigur sunt statistici.
    stie cineva unde se pot rezolva polipi vaginali? mi-a aparut dupa nastere si nu stiu la ce doctor sa merg. nu as vrea sa intrerup tza bebelului meu.........stiti ceva inafara de bisturiu?

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    99
    Buna! Cred ca de cand m-am nascut nu am mai intrat vreodata in spital, deci habar nu am cum sta treaba pe acolo...

Vreau sa va intreb unde gasesc doctorii ginecologi in spital? Dr de familie mi-a dat trimitere, de acum trebuie sa ma ia in evidenta si un medic din sistemul public de sanatate... Mi-a spus dansa ca de curand au venit doi doctori ginecologi de la Iasi, sot si sotie, Grigoriu, pe care mi i-a si recomandat. Spunea ca fiind noi probabil vor fi mai draguti, pentru a-si face si ei clientela, si vor asista la nastere fara probleme... Am trecut azi pe la Maternitate(o intrare in dreapta spitalului) dar cred ca nu am nimerit unde trebuia, mi-a zis doamna de acolo ca doar daca e urgenta ma poate vedea, ceea ce nu era cazul... Am fost si in Policlinica, acolo era afisat un program pentru doi ginecologi, nu auzisem de vreunul din ei...

Cine ma lumineaza si pe mine? Unde au cabinete dr vostri? Sandulescu, Placinta, si cum ii mai cheama... Unde gasesc un dr care sa ma asiste la nastere?

Due Date

Floricica Nou Venita klau_ditza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2011
    Postari in forum
    173
    Valentina eu sunt la dr. Sandulescu si are cabinet pe la BancPost. Din cate stiu Dr. Placinta nu are cabinet - lucreaza doar in spital.
    De cei 2 dr. noi chiar nu stiu, nu am auzit.
    Poate mai sunt fete pe aici are te pot ajuta
    Lilypie Maternity tickers

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    99
    Unde anume in spital? Ca imi imaginez ca in acelasi loc sunt mai multi medici ginecologi, si asa poate gasesc si eu pe cine caut ? Momentan eu sunt la Lupu, de care sunt foarte multumita, chiar daca am avut o sarcina cu risc crescut de avort, si-a facut bine treaba si am depasit greul . Vreau sa raman la ea pana nasc, doar ca imi trebuie si un dr din sistemul public pt a-mi da scrisori medicale care medicul de familie cu ce medicamente imi trebuie, care sa mi le poata elibera gratuit apoi... Complicata treaba Asa-i sistemul la noi iti trebuie 7 doctori...

Due Date

Floricica Nou Venita iuli_ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2011
    Postari in forum
    138
    valentina de obicei medicii ginecologi ii gasesti la etajul 3 nu la 2 la maternitate..acolo vin doar la nasteri sau la vizite...deci...mergi la spital..cum urci pe scari la etajul 3 intri in dreapta la sectia de genicologie...acolo in capatul culuarului sunt 2 cabinete unde gasesti majoritatea medicilor si asistentelor de pe sectie...si intrebi si tu de cei recomandati..daca sunt de serviciu..daca nu intrebi de programul lor si revii...asa e cand alegi un medic care nu are si cabinet particular...eu am mers la particular pana in ultima luna cand mi-a zis ziua in care sa ma prezint jos la triaj cu recomandarea lui...asistentele de acolo m-au dus direct la dr.meu...poate intra si diana sa-ti zica cum priceda ea la dr.placinta care nu are cab particular...oricum stiu ca ea se programa telefonic la dr.ei si se ducea exact atunci cand ii spunea el...oricum eu sunt de parere sa te grabesti ca timpul trece ...
    va pupacesc fetelor...
    ma dispera vremea asta care ne obliga sa stam in casa..uffff...
    Lilypie First Birthday tickers

LilySlim Weight loss tickers

Daisypath Anniversary tickers