Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lianadani's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.263

Sangerare in timpul sarcini

Buna sunt in 6 saptamani si am gasit pe hartie dupa ce m-am sters 2 firicele de sange maro inchis (imi scuzati detaliile) , va rog spuneti-mi daca ati trecut prin Asa ceva si cum s-a intamplat.
    Multumesc
    Lilypie Angel and Memorial tickers
    Toate visele cu voi s-au spulberat cand ati plecat.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Angel and Memorial tickers

Floricica Nou Venita chika's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    97
    Citat Postat de lianadani Vezi mesajul
    Buna sunt in 6 saptamani si am gasit pe hartie dupa ce m-am sters 2 firicele de sange maro inchis (imi scuzati detaliile) , va rog spuneti-mi daca ati trecut prin Asa ceva si cum s-a intamplat.
    Multumesc
    mie mi s-a intamplat asa ceva, am fugit crizata la doctor care m-a linistit, mi-a spus ca se poate intampla asa ceva in sarcina, mai ales daca este una asa mica, fac tratament cu arefam (progesteron) si totul este ok.
    sfatul meu este sa mergi la doctor, sa nu faci efort, sub nici o forma sa ridici greutati

Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.263
    Si eu iau arefarm de 2 ori pe zi si stau in pat, iar Maine la 11 am programare la dr. Sper sa fie bine

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    am patit si eu dar din fericire a fost ok pana la urma.
    mergi cat mai repede la medic si pana atunci repaus la pat fara sa ridici greutati si baie in apa prea calda
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Second Birthday tickers

Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.263
    Multumesc fetelor ca ati scris ca in felul acesta m-am linistit, dar la voi cum a aratat sangerarea?

Floricica Nou Venita chika's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    97
    Citat Postat de lianadani Vezi mesajul
    Multumesc fetelor ca ati scris ca in felul acesta m-am linistit, dar la voi cum a aratat sangerarea?
    la fel ca la tine, niste firicele maronii, putin vizibile.
    stai linistita, totul o sa fie bine!

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Buna dimineatza!
    SI mie mi s-a intamplat la 7 sapt sa sangerez ft putin , de culoare maro inchis!
    Eu am mers la urgente si atunci au decis sa ma interneze pana mi se opreste sangerarea si mi-au dat tratament cu duphaston! Pana la urma totul a fost ft bine, bebe meu are acum 32 de sapt si il asteptam cu drag sa vina pe lume!
    Iti doresc sarcina usoara si sa stea bebe la mami in burtica pana la termen!

Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.263
    Gata fetele am fost la dr si totul e in ordine, chiar ii bate inimioara 120 de batai, a spus ca e Mai mic decat ar trebui sa fie adica dupa ultimul ciclu 7 saptamani dar eu stiu cand am ovulat si Asa am pus la tiker, dar a spus ca e bine si se dezvolta bine.

Multumesc fetele

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Dacă ești însărcinată si ți se întampla să ai sângerări, trebuie să mergi de urgență la medic. El este singurul care îți poate spune care este cauza sângerării și ce trebuie să faci în continuare. Doctorul te va examina, eventual îți va face și o ecografie pentru a vedea starea fătului. De asemenea, pot fi necesare și analize de sânge pentru a determina o eventuală anemie, grupa de sânge, tipul de Rh și eventual nivelul hormonilor placentari.
    Sângerarea poate fi mică, asemănătoare cu aceea de la sfârșitul ciclului, de culoare roz, roșie sau maro. Aceasta nu reprezintă o urgență majoră, dar va trebui totuși să anunți medicul că a avut loc. Dacă sângerarea este foarte importantă, dacă ai dureri abdominale, puternice sau dacă ți se întărește abdomenul și nu poți lua imediat legătura cu medicul tău, mergi îndată la camera de gardă.
    ALEXIA SOPHIA

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    lilianadani ma bucur ca sunteti bine. pe viitor ar trebuii sa te menajezi putin sa ai multa grija de tine si de puiutul din burtica ta mai ales cat e asa de mic.

Lilypie Second Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.729
    pana pe la 8-10 sapt micile pete maronii pe care le gasiti pot fi considerate fiziologice. sunt datorate fixarii sarcinii ! totusi luati legatura cu dr de la primele semne. si eu am avut cateva firisoare dar la mine s-a transformat in haos. am ajuns sa-mi fac tratament si injectabil si pastile si din cand in cand cate o alta perfuzie suplimentara , toata sarcina ! ultima pastila am inghitit-o joi seara si vineri dim eram programata la cezariana
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers